Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με χορδή σε Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα ΔΕΝ χρειάζεται full setup, από την στιγμή που δεν σου παρουσιάζει κάποιο άλλο πρόβλημα. Το να σου ανοίξει λίγο τα αυλάκια στον καβαλάρη (έτσι το ξέρω, ρε! ;D ), διάολε, πόσο να σε χρεώσει για 2 λεπτά δουλειά...;

 

Για ψάξε και για κανένα youtube για να το κάνεις και μόνος σου, δεν μπορεί, τα πάντα έχει εκεί μέσα...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ΔΕΝ χρειάζεται full setup, από την στιγμή που δεν σου παρουσιάζει κάποιο άλλο πρόβλημα. Το να σου ανοίξει λίγο τα αυλάκια στον καβαλάρη (έτσι το ξέρω, ρε! ;D ), διάολε, πόσο να σε χρεώσει για 2 λεπτά δουλειά...;

 

Για ψάξε και για κανένα youtube για να το κάνεις και μόνος σου, δεν μπορεί, τα πάντα έχει εκεί μέσα...  ;)

 

Το πιό πιθανόν να θέλει να φέρει το relief στα κανονικά του μιάς και αυξίθικε η τάση των χορδών και το nut.

 

Για το relief,αν έχει αλλάξει κούρδισμα σε πιό χαμιλό τότε μπορεί να είναι σε καλά επίπεδα

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω σε 11ρες να χρειάζετε ανοιγμα το Nut.

 

Σιγουρα πάντως οταν σε μια κιθαρα αλλάζουμε μέγεθος χορδών τότε θέλει ρύθμιση το

μπράτσο, το τρεμολο, οι αρμονικές και κατα την γνώμη μου επαναρύθμιση ύψους και γωνίας μαγνητων. 

 

Και μετά πολύ παίξιμο  :D

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεμπλεκεις ΑΜΕΣΩΣ ξαναβαζοντας 10αρες....δε χαλασε και ο κοσμος

+1

επισης η κιθαρα για τετοιο gauge χορδων θελει ανοιγμα το nut και σιγουρα ρυθμισμα το  trust rod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης η κιθαρα για τετοιο gauge χορδων θελει ανοιγμα το nut και σιγουρα ρυθμισμα το  trust rod.

αυτο!(με προλαβες)

τρεμολο δεν εχει φιλε  jkstigma.

Για το οτι σου πεταει τη χορδη φταιει καθαρα μονο το nut,φυσικα και θα πρεπει να τσεκαρεις relief κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια νεύρα είχαν καιρό να με πιάσουν....σήμερα άλλαξα εκ νέου τις χορδές βάζοντας 10 αρες (τις αγαπημένες μου Εrnie Ball).

 

Η χορδή της σολ δεν μου έκανε τη χάρη να καθίσει στο nut. Πετάγεται. Μέχρι και γραφίτη έβαλα στο nut, αλλά τίποτα.

 

Από την τσατίλα μου μπέρδεψα στο τέλος (πάνω στην αλλαγή) τη χορδή της ρε, με τη χορδή της λα και τα έκανα πουτ@ν@. :'(

 

Πλέον μόνο ο μάστορας θα δώσει τη λύση (μακάρι δηλαδή). Πρώτη φορά στα 3 χρόνια που μου παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια νεύρα είχαν καιρό να με πιάσουν....σήμερα άλλαξα εκ νέου τις χορδές βάζοντας 10 αρες (τις αγαπημένες μου Εrnie Ball).

 

Η χορδή της σολ δεν μου έκανε τη χάρη να καθίσει στο nut. Πετάγεται. Μέχρι και γραφίτη έβαλα στο nut, αλλά τίποτα.

 

Από την τσατίλα μου μπέρδεψα στο τέλος (πάνω στην αλλαγή) τη χορδή της ρε, με τη χορδή της λα και τα έκανα πουτ@ν@. :'(

 

Πλέον μόνο ο μάστορας θα δώσει τη λύση (μακάρι δηλαδή). Πρώτη φορά στα 3 χρόνια που μου παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα.

 

 

Καλά και τόσο καιρό πως καθόταν  ???

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Aπ' ό,τι φαίνεται, μάλλον θα χρειαστείς νέο NUT για να γίνει η δουλειά σου σωστά.

 

Η Gibson το παρακάνει λίγο με τα αυλάκια της (είναι υπερβολικά 'ρηχά') και το corian δε φημίζεται για την ανθεκτικότητά του. Θρυμματίζεται αρκετά εύκολα, και πιθανόν αυτό έγινε και στο δικό σου NUT (μπορεί να μην είναι εμφανές, αλλά το ελάχιστο αρκεί για τη ζημιά).

 

Παρ' όλα αυτά δε χάνεις να δοκιμάσεις λίγο, μπας και χρειάζονται απλά διεύρυνση. Πάρε λίγο ντουκόχαρτο, Νο 600 ή 800, δίπλωσέ το στα δύο, κράτησέ τις δυο άκρες του τεντωμένες και προσπάθησε να τρίψεις λίγο όλα τα αυλάκια στο NUT, με έμφαση στα προβληματικά (G & E).

 

Αν δε δεις προκοπή, κόψε ένα NUT της προκοπής για να 'σαι ήσυχος...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορία συνεχίζεται...

 

Πήγα λοιπόν σε έναν μάστορα απόψε (ο μοναδικός ίσως εδώ που μένω [σε μια όμορφη πόλη της Μακεδονίας :)]) για να δει την κιθαρα.

 

Προσπάθησε να διαπιστώσει αν ο ζυγός ήταν συρταρωτός ή κολλημένος (χτύπησε ελαφρά με ένα σφυράκι). Τελικά είναι κολλημένος. Οπότε μου είπε ότι θα χρειαζόταν να ξηλώσει τον ζυγό, αφού του έδινα την άδεια πρώτα για να το κάνει.

 

Προβληματίσθηκα να πω την αλήθεια. Τελικά ο μάστορας μου είπε ότι θα έκανε κάτι εναλλακτικό αρκεί να ήμασταν και τυχεροί. Μέτρησε την απόσταση των χορδών από τα τάστα με ένα ηλεκτρονικό εργαλείο και μετά πήρε μια λίμα και λίμαρε το συγκεκριμένο αυλάκι της σολ.

 

Πέρασε τη χορδή και όλα καλά. Δεν μου πήρε και χρήματα ο κύριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου