Προς το περιεχόμενο

Τhe Blue Side Band - I Am


Shelter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+ 2112 για το wah φιλτρο :)

Α, κι εσύ καρντάσι είσα!  :) Να φτιάξουμε λέσχη φίλων του φίλτρου  ;D

 

να με συμπαθατε αλλα η αλλαγη που εχει το κομματι αναμεσα απο τα κουπλε ειναι ιδιο το sympathy απο uriah heep

Το συγκεκριμένο σημείο θα το έλεγα μάλλον μουσικό μοτίβο, οπότε είναι λογικό να υπάρχουν ομοιότητες. Όπως το βλέπω το πράγμα, αυτά τα κοινά μοτίβα τελικά είναι άλλη μια μορφή αυτού που σήμερα λέμε open source. Ο καθένας μπορεί να τα χρησιμοποιήσει εφόσον τον εμπνέουν, αλλά σημασία τελικά έχει η αίσθηση της τελικής υλοποίησης ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ πολύ εκ μέρους όλων των συντελεστών. Για τα wha-φιλτρα στειλτε pm στον ndnikola. Εγώ όταν βλέπω την πεταλιέρα του με τα πεταλια να κρέμονται δεξια και αριστερα προεξέχοντας από το pedaltrain και τα λαμπάκια να αναβοσβήνουν, αγχώνομαι.  ;D

Νομιζω όμως ότι το wha/volume το ειχε στην αρχη (ορθόδοξα).

 

Αυτό για τους uriah heep δεν το ειχα υπ οψιν, και υποψιάζομαι ότι κανενας μας. Βέβαια από την άλλη ένα σχήμα IV-I-V-I δεν είναι και τιποτα φοβερο.

 

Η "αποκρουστική" νοτα στο 3.31 είναι ένα ημιτονιο που σχηματίζεται από το A# της κιθαρας με το A στο Am της υπόκρουσης. Αν επρεπε να ακουστούμε πιο ορθοι, θα έπρεπε να είναι A ή να αλλαζε από κατω η Αm σε G#aug αλλα μου αρέσει αυτό το πιο σκληρό ακουσμα με το ημιτονιο. Είναι σαν ξυπνητήρι!

 

 

Αμα το ακουσεις πολλές φορες θα το συνηθισεις  ;D

 

 

 

 

 

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εξαιρετικό τραγούδι, ωραία παιξίματα και παραγωγή. Η μπάντα έχει πλέον διαμορφώσει τον ήχο της, μπράβο παιδιά.

 

Το σόλο, για μένα, είναι ένα μικρό διαμάντι, μια σύνθεση μέσα στην σύνθεση. Ερχεται ακριβώς την στιγμή που πρέπει, διαρκεί όσο πρέπει. Χωρίς αυτό το κομμάτι θα ήταν λειψό. Το δε "επίμαχο" σημείο κατά την γνώμη μου δεν είναι καθόλου επίμαχο. Οχι μόνο γιατι δεν το ακούω ως μεμονωμένες νότες και άρα το Α# που λες δεν με ενοχλεί-η whole tone έχει έναν ιδιαίτερο χαρακτήρα που δεν τον χάνει όπου και την βάλεις-αλλά γιατί θεωρώ πως υπηρετεί το τραγούδι με υποδειγματικό τρόπο, συνοψίζοντας σε ένα μέτρο τους στίχους.

 

Μπράβο Blue Side Band, μπράβο και σε σένα Αργύρη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπάντα έχει άποψη και προσωπική "γραφή" πράγμα πολύ σημαντικό για μένα.

 

Το κομμάτι είναι υπέροχο, το σόλο αβαντάρει και αβαντάρεται από το concept, είναι αναπόσπαστο μέρος του κομματιού.

Όσο για το "επίμαχο" σημείο, ξέρετε όλοι την άποψή μου.

Μακάρι να είχαν κι άλλοι την τόλμη και την μαστοριά να περνούν μια "άλλη οπτική" στο αναμενόμενο με τέτοια επιτυχία.

Σε ένα V-I όλα είναι μέσα αρκεί να έχεις την κατάλληλη αισθητική να τα κάνεις να ακούγονται όμορφα.

Την έχεις Αργύρη, και μπράβο σου και γι' αυτό και για τους "ήχους" σε όλο το κομμάτι. ;)

 

Συνεχίστε παιδιά, στον δρόμο που διαλέξατε.

 

Γουστάρουμε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες σας άκουσα με προσοχή, πολύ ωραία δουλειά κάνατε, μου αρέσατε πάρα πολυ !!!

Μου αρέσουν πολύ οι Madrugada και μου τους θυμήσατε  :)

Συνεχίστε το ίδιο δυνατά  8)

magicalhomes.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο.

Όντως.

Από "μικροί" φαινόντουσαν ότι κάτι ωραίο θα κάνουν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Props to these guys!

 

Εξαιρετικο παιδες! Ειχα και τη χαρα να το ακουσω και ζωντανα.

 

Awaiting gig notifications!

 

 

Ευχομαι την καλυτερη συνεχεια!

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι ευχαριστούμε όλους έναν προς έναν.

 

Σύντομα θα ενημερώσω (γενικά παντα ενημερώνω το ημερολόγιο) και για τις ζωντανές εμφανίσεις με την παρουσίαση της δουλειάς μας.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοτης,επιπεδο,αισθητικη.

Φοβερος ηχος κιθαρας.

 

Αν ο τραγουδιστης στραβωνε λιγο το στομα σε ορισμενα φωνηεντα,θα ταν ολα τελεια.

 

Συνεχιστε γιατι χανομαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου