Προς το περιεχόμενο

Quiz: ποιο synth ειναι αυτο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ξεχασα να σου πω οτι το μωρο  ειχε 6VCO /VCF/VCA με 3 LFO  και  εκεινη την εποχη ανταγωνιζοταν το Juno 106 :P

 

 

SIEL souxoumouxou mantalakia??

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από όποια διαφωνία μπορεί να έχει κάποιος (από τους υπόλοιπους, γιατί εγώ συμφωνώ στα περισσότερα) με τον Waterfall-K ως προς μονοφωνικά, περί Moog, περί απλησίαστων τιμών κλπ, όντως πολύ λίγα πολυφωνικά βγαίνουν ρε σεις. Για ποιο λόγο; Μήπως δεν έχουν την τεχνογνωσία; Ή μήπως δεν τολμούν να βγάλουν κάτι με πολλαπλάσια τιμή από αυτή που βάζουν στα μονοφωνικά τους; Σκέφτεται κανείς κάποια από τις εταιρίες που τιμολογεί τα μονοφωνικά 3χίλιαρα και 4χίλιαρα, να έβγαζε ένα 8φωνο ή 12φωνο αναλογικό, πόσο θα το τιμολογούσε; Δεν τολμώ καν να το σκεφτώ. Αν ο Schmidt τιμολογεί το 8φωνο θηρίο του περί τα 25 χιλιάρικα, δεν τολμώ να φανταστώ πόσα θα ζητούσε η Moog ή κάποιος από τους υπόλοιπους "μεγάλους".

 

Δηλαδή ο Dave Smith που δεν έχει και κανένα πολυεθνικό κολλοσό, κι εντούτοις κρατάει τις τιμές σε λογικά επίπεδα (όχι όσο φτηνά θα μπορούσε βέβαια) είναι κορόιδο; Ή μήπως η αγορά ζητάει μόνο μονοφωνικά;

 

Λίγη τροφή για σκέψη...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 χιλιαρικα ε? ;D Ωραιος ο Mr Schmidt. 8) Τον βλεπω να περιφερεται απο εκθεση σε εκθεση ως το τελος της ζωης του και να μη πουλαει ουτε ενα κομματι απ'το "τερας" του. Το οποιο "τερας", περα απο την ωραιοτατη δυνατοτητα που εχει να μπορει να αλλαζει ο χρηστης το χρωμα των απειρων led του, :P δεν μου κανει κανενα "κλικ". Ηχητικα δεν μου λεει κατι το τρομερο, αυτα τα εχουμε ξανακουσει κι απο αλλα αναλογικα synths τα τελευταια 40 χρονια.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα πολύ εντυπωσιακά πράγματα να σου πω την αλήθεια. Έχει τώρα που το περιφέρει από Namm Musikmesse απ' το 2011, και δε βλέπω να το αγοράζει κανένας. ;D

Πιο μεγάλη αίσθηση μου κάνει ένα μηχάνημα σαν το Solaris του John Bowen, που βέβαια δεν είναι αναλογικό, άλλα κάνει πολύ περισσότερα και μάλλον πολύ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα...25 χιλιαρικα? Ελεος ρε συ. ;D Το μονο κοντινο οργανο στην τιμη αυτη που μπορω να σκεφτω ειναι το Fairlight CMI-30A (30th Anniversary Edition) το οποιο πωλειται μονο απο το Music Store στα 22,200€. Φτηνοτερα δηλαδη κατα 3000€. :P

 

Fairlight_CMI_30_A.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι βρε 'σεις θα αναλωθείτε στην ετεροβαρή προσπάθεια να συμπεράνετε αν ένα προϊόν αξίζει "τα λεφτά του"; Για ποιον λόγο;

 

Σχετικό ανέκδοτο :

 

Τύπος που οδηγεί FIAT 127 σταματά σε ένα φανάρι δίπλα από μία Φεράρι. Ανοίγει το τζάμι και απευθύνεται στον οδηγό της Φεράρι ρωτώντας - "Φίλε, τελικά βγαίνουν καλά αυτά τα αυτοκίνητα, σαν αυτό που οδηγείς;", - "Γιατί, τι σε νοιάζει;", ρωτάει ο άλλος - "Ε, να.. δεν έχω δει να κυκλοφορούν και πολλά..."

 

Ηθικό δίδαγμα : Αν είσαι ευχαριστημένος με το FIAT 127, άσε και τον άλλο να είναι ευχαριστημένος με τη Φεράρι.

 

Άλλο σχετικό ανέκδοτο :

 

Τύπος που θέλει να αγοράσει νέο αυτοκίνητο, ρωτάει συνάδελφο με τον οποίο πιάνουν κάθε μέρα δουλεια στις εννέα - "Πάρε, ένα καινούργιο Σιτροέν, θα κάνεις μόνο μισή ώρα, άρα θα κοιμάσαι μέχρι τις 8:20". Τον βλέπει μετά από ένα μήνα - "Τι πήρες τελικά;" - "Πήρα ένα Λάντα, διότι θα μετακομίσω πιο κοντά στην εταιρεία".

 

:) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μ' αυτό το σκεπτικό θα πρέπει να δεχτούμε τη Moog ως τη Ferrari των synths; Ωραίο ανέκδοτο, ξέρω κι ένα με τον Τοτό! ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

το οποιο πωλειται μονο απο το Music Store στα 22,200€.

 

Πάρε αυτό που είναι και συλλεκτικό, και μισή τιμή.

http://www.synthtopia.com/content/2013/10/23/buy-boris-blanks-yello-fairlight-cmi-iii/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου