Προς το περιεχόμενο

Quiz: ποιο synth ειναι αυτο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κουβεντα να γινεται Trolley. Μερικα πραγματα ομως σε ωθουν να τα σχολιασεις, οσο κι αν κρατιεσαι. Στα "περι ορεξεως" βεβαια δεν υπαρχει θεμα, ουτε ποτε υπηρχε. Ας τη βρισκει ο καθενας με οτι γουσταρει, δικαιωμα του. Θελει καποιος να δωσει 5 χιλιαρικα για ενα monosynth? Κανενα προβλημα. Να το χαιρεται. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι καποιοι δεν μπορουν να σχολιασουν την τιμη του ή και αλλα χαρακτηριστικα του.

Τελος παντων, που ειναι ο Jack2 να μας πει επιτελους ποιο synth ειναι αυτο που ποσταρε? Νομιζα οτι ειναι καποιο Korg αλλα δεν...

 

Πάρε αυτό που είναι και συλλεκτικό, και μισή τιμή.

Ναι το εχω δει. Αν ειχα τα φραγκα θα το χτυπαγα. Πρωτον γιατι ειναι ενα θρυλικο sampler και δευτερον γιατι οι δυο κυριοι στους Yello (ιδιαιτερα ο ενας) ειχαν φτιαξει μια πολυ μεγαλη βιβλιοθηκη ηχων samplaρισμενη απο τους ιδιους. To συγκεκριμενο Fairlight ειναι Μust Have για τους πληκτραδες.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

 

Ναι το εχω δει. Αν ειχα τα φραγκα θα το χτυπαγα. Πρωτον γιατι ειναι ενα θρυλικο sampler και δευτερον γιατι οι δυο κυριοι στους Yello (ιδιαιτερα ο ενας) ειχαν φτιαξει μια πολυ μεγαλη βιβλιοθηκη ηχων samplaρισμενη απο τους ιδιους. To συγκεκριμενο Fairlight ειναι Μust Have για τους πληκτραδες.

 

Οι Yello MAMAN!

Και ο Boris Blank πρέπει να ναι από τους μεγαλύτερους συλλέκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκρουπαρα, και πιστευω μπροστα απο την εποχη τους. "Τρελο" διδυμο που εγραψε ιστορια και ακομα επηρεαζει με τον ηχο του. ;)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια και το έφερε η κουβέντα, η πρώτη φορά που είδα Fairlight στη ζωή μου, ήταν το 1981 όταν αγόρασα και τον δίσκο.

 

Το είχα ξαναποστάρει κάποτε το εσώφυλλό του, για το «track sheet».

 

Στη φώτο στη μέση, διακρίνεται και ένα Fairlight

 

fmo_centerfold.thumb.jpg.6e70afccd4a113f44719fdf1e67e21d3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να πουμε για το Fairlight θα ειναι λιγο. Μονο λιγοι (και πλουσιοι) τυχεροι το ειχαν αγορασει. Jarre (κλασσικα), Gabriel, Oldfield, Hancock κλπ. Πραγματικα πανακριβο οργανο για την εποχη, μονο το Synclavier κοστιζε περισσοτερο. Αλλα εχουν γραφτει πανω του απειρα κλασσικα αλμπουμ.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μ' αυτό το σκεπτικό θα πρέπει να δεχτούμε τη Moog ως τη Ferrari των synths; Ωραίο ανέκδοτο, ξέρω κι ένα με τον Τοτό! ;D ;D ;D ;D ;D

 

Τώρα, πραγματικά περιμένεις ότι η αμφισβήτηση (ή επικύρωση) της Moog από έναν ανώνυμο σε ένα ελληνικό φόρουμ, έχει οποιαδήποτε σημασία;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, πραγματικά περιμένεις ότι η αμφισβήτηση (ή επικύρωση) της Moog από έναν ανώνυμο σε ένα ελληνικό φόρουμ, έχει οποιαδήποτε σημασία;

 

 

Πάντως εγώ εδώ στο Μυρτώο πέλαγος που είμαι, αναμένω ΚΑΤΑΡΡΑΚΤώδεις βροχές με Κ  ;D ;D ;D

Κάτι σα τα μαχογκάνια ένα πράμα ναούμ θα γίνει το θέμα  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ εδώ στο Μυρτώο πέλαγος που είμαι, αναμένω ΚΑΤΑΡΡΑΚΤώδεις βροχές με Κ  ;D ;D ;D

Κάτι σα τα μαχογκάνια ένα πράμα ναούμ θα γίνει το θέμα  ;D

Τζαμπα περιμενεις. reading2.gif

 

Ακριβώς. Εδώ είμεθα πληκτράδες, τουτέστιν ευγενικές ψυχές. Δεν είμεθα εξάχορδοι που μετράνε την αξία ενός οργάνου ανάλογα με τα κσύλα. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου