Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φυσικα και υπαρχει,δεν εχουν καλη τεχνικη στο ξυρισμα δηλ. απλα δεν ΞΕΡΟΥΝ να ξυριζονται σωστα,οποτε τρωνε τη φιφα της ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ και ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι με τεχνικη μπαμπουϊνου  ;D ξυριζονται καλυτερα..

 

Όμορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφα.

 

here is a ..... babouin so that u understand what I mean  ;D ;D

 

 

 

φαντασου να τα εκανε αυτα με Gillette Adjustable στο 9 + Feather λεπιδα... ;D ;D ;D 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανακαλεσω...μερικως ... παντως κατι που ειχα πει παλιοτερα δηλ. οτι με ΑΦΡΟ ξυρισματος δεν μπορεις να ξυριστεις το ιδιο καλα  με DE απο οτι με πινελο και κρεμα-σαπουνι,μια και με τον αφρο της PRORASO που πηρα δοκιμαστικα ξυριζομαι σχεδον το ιδιο καλα

Eχει aloe  ;)

Μου πηρε κι εμενα η γυναικα ενα σετ αφρo και after shave με aloe της LR,  και μου κανει τα μαγουλα φραπα σαν κωλαρακι μωρου  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Ανασταίνω παλιό θέμα και ψάχνω άποψης.

Εδώ και αρκετά χρόνια ξυρίζομαι με το κλασικό μαύρο bic ξυραφάκι. Με όποιο αφρό ξυρίσματος, σαπούνι, γενικά οτιδήποτε έκανα το απόλυτο ξύρισμα, βαθύ, γρήγορο, χωρίς ερεθισμούς και απολαυστικό. 
Τα τελευταία 2 χρόνια έχω merkur 34c και έχω δοκιμάσει λεπίδες astra, feather και bic (κίτρινα). Ε λοιπόν, το αποτέλεσμα του μαύρου bic δεν μπορώ να το αναπαράγω. 
Ερωτώ λοιπόν, φταίει η ελλιπής τεχνική μου, φταίει η μηχανή που είναι πολύ ήπια, ή φταίνε οι λεπίδες που έχω δοκιμάσει; Κυρίως έχω πρόβλημα με το βάθος του ξυρίσματος με αποτέλεσμα να χρειάζομαι πολλά «χέρια» ενώ το bic θερίζει με τη μία και μάλιστα χωρίς την παραμικρή πίεση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ekim είπε

Ερωτώ λοιπόν, φταίει η ελλιπής τεχνική μου, φταίει η μηχανή που είναι πολύ ήπια, ή φταίνε οι λεπίδες που έχω δοκιμάσει; Κυρίως έχω πρόβλημα με το βάθος του ξυρίσματος με αποτέλεσμα να χρειάζομαι πολλά «χέρια» ενώ το bic θερίζει με τη μία και μάλιστα χωρίς την παραμικρή πίεση.

 

Συνήθως είναι ζήτημα τεχνικής αλλά και επιδερμίδας. 

 

Δεν ταιριάζουν όλες οι λεπίδες με όλα τα δέρματα και φυσικά όταν το ξυράφι είναι ήπιο, όπως το Mercur εννοείται ότι το πρώτο χέρι δεν θα "τα πάρει όλα " άλλωστε δεν υπάρχει ξυράφι που τα "παίρνει όλα " με την μια αν δεν κάνεις και κόντρα. 

 

Και οι 3 λεπίδες που γράφεις μου είναι ιδιαίτερα αντιπαθείς αλλά αν δεν σου δίνει βαθύ ξύρισμα το....κατανα(Feather) τότε θες πιο επιθετική μηχανή. 

 

Αν δεν ξυρίζεσαι κάθε μέρα, ή αν είσαι....γιαγκουλας σαν και εμένα :) πάρε μια open comb ,η Fatip piccolo είναι σουπερ και είναι πάμφθηνα, για να βρεις την υγεία σου.

 

Προσοχή μόνο στα πρώτα ξυρισματα,με το μαλακό. 

 

Από την άλλη και το Bic metal που χρησιμοποιείς ένα αντίγραφο του θρυλικού Schic Injector είναι και σίγουρα το καλύτερο disposable και γενικά "μοντέρνο " ξυράφι που υπάρχει (το χρησιμοποιώ πάντα στα ταξίδια μου μια και το DE απαγορεύεται στα αεροπλάνα).

Δεν είναι και ....ντροπή να το χρησιμοποιείς  ;)

 

Πάντως κακά τα ψέματα πραγματικά BBS ξύρισμα, με οποιοδήποτε ξυράφι, αν έχεις ....αντρικά γενια χωρίς 3 χέρια (with the grain,across the grain,against the grain) ΔΕΝ γίνεται  :)

 

Οπότε καταλήγουμε και πάλι, όπως και σε όλα τα πράγματα, στην ΤΕΧΝΙΚΗ.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Συνήθως είναι ζήτημα τεχνικής αλλά και επιδερμίδας. 

 

Δεν ταιριάζουν όλες οι λεπίδες με όλα τα δέρματα και φυσικά όταν το ξυράφι είναι ήπιο, όπως το Mercur εννοείται ότι το πρώτο χέρι δεν θα "τα πάρει όλα " άλλωστε δεν υπάρχει ξυράφι που τα "παίρνει όλα " με την μια αν δεν κάνεις και κόντρα. 

 

Και οι 3 λεπίδες που γράφεις μου είναι ιδιαίτερα αντιπαθείς αλλά αν δεν σου δίνει βαθύ ξύρισμα το....κατανα(Feather) τότε θες πιο επιθετική μηχανή. 

 

Αν δεν ξυρίζεσαι κάθε μέρα, ή αν είσαι....γιαγκουλας σαν και εμένα :) πάρε μια open comb ,η Fatip piccolo είναι σουπερ και είναι πάμφθηνα, για να βρεις την υγεία σου.

 

Προσοχή μόνο στα πρώτα ξυρισματα,με το μαλακό. 

 

Από την άλλη και το Bic metal που χρησιμοποιείς ένα αντίγραφο του θρυλικού Schic Injector είναι και σίγουρα το καλύτερο disposable και γενικά "μοντέρνο " ξυράφι που υπάρχει (το χρησιμοποιώ πάντα στα ταξίδια μου μια και το DE απαγορεύεται στα αεροπλάνα).

Δεν είναι και ....ντροπή να το χρησιμοποιείς  ;)

 

Πάντως κακά τα ψέματα πραγματικά BBS ξύρισμα, με οποιοδήποτε ξυράφι, αν έχεις ....αντρικά γενια χωρίς 3 χέρια (with the grain,across the grain,against the grain) ΔΕΝ γίνεται  :)

 

Οπότε καταλήγουμε και πάλι, όπως και σε όλα τα πράγματα, στην ΤΕΧΝΙΚΗ.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Εννοείται δεν ξυρίζομαι πότε κόντρα, μόνο with και accross, 2 φορές την εβδομάδα. 
Αναφορικά με την μηχανή έχω παίξει και με το πόσο σφιχτά θα είναι βιδωμένη αλλά δεν το συνιστώ γιατί μπορεί να γίνει εξαιρετικά επιθετική και σκληρή. Θα δοκιμάσω ακόμα μερικές γνωστές λεπίδες έτσι για να έχω πιο σφαιρική άποψη και θα δοκιμάσω και την fatip που δεν την είχα προσέξει καν.

Πάντως παιδιά η αίσθηση που σου αφήνει ένα καλό wet shave δεν περιγράφεται 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekim είπε

Εννοείται δεν ξυρίζομαι πότε κόντρα, μόνο with και accross, 2 φορές την εβδομάδα

 

Τότε καρφί για Fatip.

Πρόσεξε μόνο το blade alignment γιατί ως γνήσιο ιταλικό προϊόν έχει tolerances ,θέλει καλιμπραρισμα η λεπίδα για να έχει όμοια έκθεση ή λεπίδα και από τις δύο πλευρές, 10 δευτερόλεπτα δουλειά είναι πάντως δεν είναι τίποτα το τρομερό. 

 

https://www.wellshaved.gr/fatip-piccolo-nickel-open-comb-safety-razor?amp=1

 

Αν θες φυσικά γερμανική ποιότητα κατασκευής υπάρχει και αυτή η εξαιρετική OC μηχανή

 

https://kosmosman.gr/en/product/timor-gf-1354k-safety-razor-long-handle-open-comb/

 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Αν θες φυσικά γερμανική ποιότητα κατασκευής υπάρχει και αυτή η εξαιρετική OC μηχανή

 

https://kosmosman.gr/en/product/timor-gf-1354k-safety-razor-long-handle-open-comb/

 

 

 

 

Εξαιρετική φαίνεται.
Να πω την αλήθεια, εξ’ αρχής που δοκίμασα την merkur την βρήκα ήπια και σκεφτόμουν για open comb αλλά στο μυαλό μου μονόδρομος ήταν η muhle r41. Πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου Νίκο, ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία και σωστά στα λέει ο ΣΦ.

 

Προσωπική μου άποψη και αφού ξυρίζεσαι 2 φορές την εβδομάδα, είναι να πας για R41 με κλειστά μάτια. Για μένα, από την άποψη της αποτελεσματικότητας/περασμάτων, είναι ό,τι καλύτερο από τις γνωστές μάρκες.

 

Όσον αφορά την επιλογή λεπίδων και επειδή η μηχανή είναι αρκετά επιθετική (σε καμία περίπτωση όμως τόσο άγρια όσο φημολογείται), πιθανό να χρειαστείς κάποια μάρκα/μοντέλο μέσης αιχμηρότητας. Από την άλλη βέβαια, επειδή αναφέρεις ότι ξυρίζεσαι με bic μιας χρήσης και ό,τι αφρό να 'ναι, χωρίς προβλήματα, προφανώς έχεις δέρμα που αντέχει θεριζοαλονιστική μηχανή οπότε δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με οποιαδήποτε λεπίδα.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ekim είπε

Να πω την αλήθεια, εξ’ αρχής που δοκίμασα την merkur την βρήκα ήπια και σκεφτόμουν για open comb αλλά στο μυαλό μου μονόδρομος ήταν η muhle r41.

 

Aν ξυριζεσαι τοσο αραια ,η OC ειναι μονοδρομος,για αυτο αλλωστε ειναι φτιαγμένες: για να ξυριζουν heavy growth.

Εγω την χρησιμοποιω τις σπάνιες φορες που μενω αξυριστος για παραπανω απο μια ημερα (κυριως τα καλοκαιρια στις διακοπες)  και ακομα και το 3 day growth το εξαφανιζει με τη μια.

 

Άλλη λύση είναι φυσικά και μια adjustable στο τέρμα, να σαν την αγαπημένη μου Gillette Fatboy του 59 την οποία χρησιμοποιώ από το 1980 (ναι με πετυχες την ωρα που ετοιμαζομαι να ριΚσω την καθημερινη μου κΣουρα 🤣

 

 

16468946887308162478152448694774.jpg

10 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

είναι να πας για R41 με κλειστά μάτια. Για μένα, από την άποψη της αποτελεσματικότητας/περασμάτων, είναι ό,τι καλύτερο από τις γνωστές μάρκες.

 

σουπερ επιλογη και αυτη. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου