Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

μπχχχ...προβλήματα που έχετε...

30 χρόνια (από τον στρατό) έχω να ξυριστώ.... λίγο κλάδεμα που και που (και κάνα λούσιμο μετά από καμιά μακαρονάδα με σάλτσα) κι έτοιμος... 8) ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επιστροφη στο...θεϊκο αυτο thread με 2 προσφατες ανακαλυψεις μου στον κοσμο της λεπιδας ;D

 

αυτες εδω ειναι ΤΖΑΜΠΑ (0,12 /λεπιδα) και πολυ forgiving λεπιδες (επισης κρατανε τουλαχιστον για 6 ξυρισματα και ειναι αρκουντως sharp για να προσφερουν ενα baby smooth shave  ;D) φτιαγμενες στην Αιγυπτο,ιδανικες για αρχαριους που δεν εχουν

ακομα αψογη τεχνικη

 

 

http://www.ebay.de/itm/50-Shark-Super-Stainless-Double-Edged-Safety-Razor-Blades-/290978160814?pt=DE_Beauty_Rasur_Rasur&hash=item43bfa660ae

 

αυτες εδω ειναι σχεδον τζαμπα  (0,16/λεπιδα) αλλα κοντραρουνε τις FEATHER στο ποσο sharp ειναι (ειναι Γερμανικες) ενω ειναι πιο forgiving απο αυτες,μπορω να πω οτι ειναι τοσο καλες οσο οι παλιες σουηδικες Gillette.

 

http://www.ebay.de/itm/100-Stuck-SOUPLEX-Rasierklingen-rostfrei-B-Ware-100-Schnittleistung/231147498177?_trksid=p2045573.c100034.m2102&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DPW.MBE%26ao%3D2%26asc%3D29667%26meid%3D5c309d9cd84c4323b4fea8d226eee8a4%26pid%3D100034%26rk%3D6%26rkt%3D8%26sd%3D191547162207

 

Ωραίος και πάλι, πάνω που ψάχνω να διαλέξω ποιές λεπίδες θα παραγγείλω σε ποσότητα. Μετά τα γνωστά, δοκιμάζω τώρα Feather, Polsilver, Wilkinson Sword (μαύρο) και Rapira Swedish. Superfunk ποιά είναι η άποψή σου για τις λεπίδες από τη Ρωσία;

 

Γενικά ακόμα ψάχνομαι πολύ (π.χ. κρύο νερό ή τις derby που αρχικά δε μου κάθισαν). Μέχρι στιγμής βρίσκω ότι κάθε λεπίδα θα μου δώσει πολύ καλά έως και άριστα αποτελέσματα σε τυπικό ξύρισμα WTG/XTG/XTG, μόλις μάθω τα χούγια της και κάνω τους κατάλληλους συνδυασμούς.

 

Να δώσω και γω ένα καλό λινκ στο ebay για Feather:

http://www.ebay.com/sch/gome-th2014/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=

 

 

 

παρτε τωρα οσο εχουμε ευρω γιατι μετα σας βλεπω να ξυριζεστε με...κουζινομαχαιρα  ;D ;D

 

Υπάρχει και η μέθοδος Crocodile Dundee  ;D

 

 

Με telecaster ( bridge μαγνητη ) .Βαζω τον RIVERA στο 10 και καθομαι μπροστα ! ;D

 

Να ανοίξεις μπαρμπέρικο, θα πήξεις στο φράγκο  ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

Πάντως, το ξαναλέω, δύσκολο άθλημα για κιθαρίστες. Ενώ μπορείς να ξυρίζεσαι με απίστευτη οικονομία (30-35€ μια καλή μηχανή που θα τη δώσεις και στα εγγόνια σου, 10-15€ οι λεπίδες για τουλ. 1 χρόνο, 10-15€ ένα πινέλο, 5€ μια Cella για 1 χρόνο, σύνολο 55-70€ η πρώτη χρονιά και μετά μόνο λεπίδες και σαπούνι 15-20€ ανά έτος), ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΕΛΟ GAS! Γίνεται τρελό χόμπυ και πέφτει πολύ χρήμα άμα παρασυρθείς...bottom line είναι ότι κάνεις απίστευτη ξούρα με πάμφθηνα πράγματα όπως BIC Metal + Arko soap + Omega brush, εφόσον έχεις την τεχνική, οπότε από κει και πέρα είναι νεες εμπειρίες (αρώματα και αίσθηση στο δέρμα).

 

 

 

μπχχχ...προβλήματα που έχετε...

30 χρόνια (από τον στρατό) έχω να ξυριστώ.... λίγο κλάδεμα που και που (και κάνα λούσιμο μετά από καμιά μακαρονάδα με σάλτσα) κι έτοιμος... 8) ;D

 

Οι παραπάτ'σι του Νοιζ έχουν νέες αποκλειστικές εικόνες! Ποιός γνωστός, μουσάτος  μεγαλοηχολήπτης εθεάθη στη Μύκονο να τρώει noodles; Όλη η αλήθεια στις εικόνες που σας φέρνει πρώτο το Νοιζ:

 

d50c006a5b22612bdc7b6b42b4b3fff6.jpg

 

;D ;D ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk ποιά είναι η άποψή σου για τις λεπίδες από τη Ρωσία;

 

οι Gillette 7 o'clock ειναι καλες (οχι βεβαια οσο οι παλιες σουηδικες).

 

παντως αν δεν αντεχεις ...οικονομικα  ;D...τις Feather (αν και το κοστος τους εξακολουθει να ειναι 0,20 ανα λεπιδα)  ή αν ειναι πολυ aggresive για εσενα  θα πρεπει να δοκιμασεις πολλες λεπιδες μια και στις λεπιδες ισχυει το one man's nightmare is another man's dream... :)

 

προσωπικα και με τις SUPLEX & με τις SHARK μια χαρα ξυριζομαι

 

π.χ. κρύο νερό ή τις derby που αρχικά δε μου κάθισαν

 

το κρυο νερο ειναι καταστροφη με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τροπο και αν ξυριζεσαι μια και δεν μαλακωνει την τριχα,οι derby ειναι υπερβολικα mild λεπιδες καλες για αρχαριους αλλα μετα κατι σου λειπει,ασε που για να ξυριστεις βαθια θες 5 περασματα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

Σούπερ είναι η Feather και όσο καλυτερεύει η τεχνική μου, τόσο καλύτερο και το ξύρισμα μ'αυτές. Αλλά φευ, είναι δυσβάσταχτο το κόστος  ;D

 

 

Για τις derby μαλλον δεν το έγραψα καλά. Πρώτα τις δοκίμασα με ζεστό νερό και δε μου κάθισαν ούτε για ένα πέρασμα οπότε τις εγκατέλειψα για κάποιο καιρό. Μετά άρχισα να δοκιμάζω με κρύο νερό και διάφορες λεπίδες (ακόμα και derby) γενικά να δω τι παίζει. Τώρα είμαι στη φάση του χλιαρού νερό με διάφορες λεπίδες και σαπούνια. Είπαμε, πέφτει πειραματισμός  :)  8)

 

Ντάξει, με βλέπω να παραγγέλνω 100άδες από μπόλικες μάρκες... που να διαλέξεις...εδώ που τα λέμε, λίγη ποικιλία δε βλάπτει  8)  και θα έχω να αφήσω λεπίδες και για τα εγγόνια μου  ;D ;D ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζεστό πρέπει να είναι το νερό, ΣΙΓΟΥΡΑ όχι κρύο, αλλά μετά το πέρασμα του αφρού/σαπουνιού πρέπει να περιμένεις τουλαχιστον 30" και ιδανικά ένα λεπτό πριν βάλεις ξυράφι

 

Επίσης όπως έχω γραψει θα δεις ακόμη καλύτερο απότέλεσμα αν ΚΑΙ το ξυραφάκι είναι ζεστό, εγώ το βάζω πάνω στο σώμα του καλοριφέρ (οσες φορές έχω το χρόνο και το βίτσιο να χρησιμοποιήσω το παλιού τύπου ξυραφάκι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης όπως έχω γραψει θα δεις ακόμη καλύτερο απότέλεσμα αν ΚΑΙ το ξυραφάκι είναι ζεστό, εγώ το βάζω πάνω στο σώμα του καλοριφέρ (οσες φορές έχω το χρόνο και το βίτσιο να χρησιμοποιήσω το παλιού τύπου ξυραφάκι)

 

αυτο γινεται ευκολοτερα  ξεπλενοντας το σε καυτο νερο καθε φορα που πρεπει να το ξεπλενετε (ποτε μη ξυριζεσθε με "γεματο κομμενες τριχες" ξυραφι,ξεπλενετε το τακτικα κατα τη διαρκεια του ξυρισματος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

d50c006a5b22612bdc7b6b42b4b3fff6.jpg

 

χοχοχο... φοβερή ιδέα... (η Σοφία ήδη προσπαθεί να μου την επιβάλει... και σε ευχαριστεί για την οικονομία στο πλύσιμο των πιάτων)... ;D ;D ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

έχω ενα παλιό ξυραφάκι τύπου Bic Classic το οποίο αφου το πέρασα απο ένα service(καθαρισμός τριχών,γυάλισμα/λιμάρισμα λεπίδας,χαμήλωμα του action κοπής κτλ) σκέφτομαι να το αναβαθμίσω μιας και προέκυψε  ανάγκη για  πιο σκληρό ξύρισμα.Γι'αυτο και λέω να του βάλω μια διπλή λεπίδα  ώστε να γίνει τριών λεπίδων(single στο neck και διπλές στη γέφυρα).Δεν θέλω να το πετάξω γιατί είμαι συναισθηματικά δεμένος,ήταν το πρώτο μου ξυραφάκι,καθώς επίσης έχει πολύ λεπτή λαβή απο πλαστικό(C shape) που με βολεύει πολύ.

 

 

 

 

....πέρα απο την προσπάθεια για χιούμορ,διαπιστώνω απο την ανάγνωση αυτού του topic ότι είστε πολύ ψαγμένοι ακόμα και στο θέμα του ξυρίσματος και καλά κάνετε!Εγω έχω πιο ..πανκ φιλοσοφία στο ξύρισμα,δηλαδή χρησιμοποιώ τον πιο φθηνό αφρό συνήθως (SPAR κτλ) κι απο ξυραφάκια ότι βρώ.Πάντως κατα την άποψη μου,κι όσον αφορά εμένα(που έχω μεγάλη τριχοφυία,μέτριας σκληρότητας),(μιας και ο καθένας έχει διαφορετικό δέρμα,τρίχες κτλ),όταν ξυρίζομαι καθημερινά το ξύρισμα είναι πάρα πολύ εύκολο,και μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε εξοπλισμό εξίσου καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gilette sensor ecxel. δεν εχω βρει καλυτερο μεχρι στιγμης... οτι πρεπει να κοντρα ξυρισμα... δεν ερεθιζει. καταλληλο για "λεπτομερειες" γωνιες κτλ.. ειναι αυτο με τις 2 λεπιδες....  8)

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gilette sensor ecxel. δεν εχω βρει καλυτερο μεχρι στιγμης...

 

Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ καλυτερο "μοντερνο" ξυραφακι για να το βρεις  :)

 

Αυτο χρησιμοποιω και εγω οταν θελω να ξυριστω σε 20 δευτερολεπτα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου