Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέτοια γένια ακριβώς έχει ένας συγγενής, του  έδωσα το ξυράφι μου με καινούρια λεπίδα φυσικά και σφάχτηκε, και κάνει και προσεγμένη προεργασία με πινέλο.

 

Είναι εντελώς υποκειμενικό το θέμα

 

Καλημέρα,

 

Αφού είμαι νέοπας στο θέμα δε μπορώ να εκφέρω άποψη επ'αυτού. Σίγουρα αυτό που ισχύει είναι ότι ο καθένας πρέπει να κάνει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα, αλλά βέβαια καλό είναι να ακολουθήσει πλήρως τις οδηγίες της κάθε μεθόδου πριν την απορρίψει.

 

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αφού μελέτησα με προσοχή ξανά και ξανά τα σχετικά βιντεάκια στο γιουτούμπι, με μπόλικη υπομονή και προσοχή κατάφερα ενα πολύ καλό πρώτο ξύρισμα.

 

Κατά τις 4 το πρωί έριξα και το 2ο ξούρισμα μετά από μπάνιο και πάλι βγήκα αλώβητος, αν και ψιλοερεθίστηκε το δέρμα μου γιατί ξεκίνησα με πολύ ζεστό νερό και το δέρμα μου τελικά δε σηκώνει τα πολύ ζεστά...μετά το γύρισα στο χλιαρό και όλα καλά.

 

Στο lathering είμαι ακόμα πολύ σκράπας πάντως, μακάρι να μπορούσα να κατηγορήσω το πινελάκι αλλά φευ  ;D

 

Πάντως η Cella έχει πολύ ιδιαίτερο και ωραίο άρωμα!

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βέβαια καλοκαίρι ακόμη, έχε όμως υπόψη σου για το χειμώνα πως βοηθάει πολύ όχι μόνο (φυσικά) το νερό να είναι ζεστό αλλά ΚΑΙ το ξυράφι. Εγώ το αφήνω πάνω στο σώμα του καλοριφέρ για μερικά λεπτά.

 

Στο lathering είμαι ακόμα πολύ σκράπας πάντως, μακάρι να μπορούσα να κατηγορήσω το πινελάκι αλλά φευ  ;D

 

Κι εγώ απογοητεύτηκα από τη φτωχή σαπουνάδα και το γύρισα στον έτοιμο αφρό, πιστεύω πως δεν έχασα κάτι μ' αυτή την κίνηση εκτός βέβαια από το στυλ της όλης υπόθεσης που όμως δε με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μήπως να φτιαχτεί και κανά ΤΕΙ Υγρού Ξυρίσματος γιατί απ' ότι καταλαβαίνω χωρίς πτυχίο και χρόνια τριβής δουλειά δεν γίνεται. Μου κινήσατε την περιέργεια αλλά με όλη αυτή την ανάλυση είναι εύκολο να αποθαρρυνθεί κανείς. Τελικά, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, αν δεν έχεις ειδικές απαιτήσεις (ευαίσθητο δέρμα, χοντρή τρίχα, μεράκλωμα) δεν αξίζει να ασχοληθείς. Θες και περισσότερα χρήματα. Και χρόνο. Και κόπο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες και περισσότερα χρήματα.

 

Θες ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ λιγοτερα χρηματα.

 

Μια DE λεπιδα κοστιζει 0.10 EYΡΩ ,ενω ενα ανταλλακτικο FUSION 1.5 euros. Ακομα και τα φτηνα πλαστικα multiblades κανουν το λιγοτερο 0.40 το ενα  

 

Βεβαια μπορεις να ΠΑΡΑΣΥΡΘΕΙΣ και να αρχισεις να αγοραζεις πολλα πινελα,κρεμες και μηχανες γιατι εχουν πλακα (παθαινεις GAS... ;D) αλλα με μια αρχικη επενδυση 20-30 ευρω (ποιοτικο πινελλο),30-40 ευρω (καλη μηχανη) you are set for life (εγω χρησιμοποιω μια Gillette Fatboy του 1959... ;D και δεν εχει παθει ακομα τιποτα)  

 

Και χρόνο.

 

Μπα.(μετα απο το learning curve παιζει και να ξυριζεσαι και γρηγοροτερα μια και ο αφρος απλωνεται πιο γρηγορα ενω το ξυρισμα ειναι και βαθυτερο)

 

 

Και κόπο.

 

Μπα.(μετα απο το learning curve )

 

γιατί απ' ότι καταλαβαίνω χωρίς πτυχίο και χρόνια τριβής δουλειά δεν γίνεται.

 

σιγα μη θες και μεταπτυχιακο απο τη ΝΑΣΑ....ΟΛΟΙ πριν το 1970 ετσι ξυριζονταν.

αν ξυριζεσαι καθημερινα σε ενα μηνα γινεσαι  ξεφτερι.

 

Τελικά, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, αν δεν έχεις ειδικές απαιτήσεις (ευαίσθητο δέρμα, χοντρή τρίχα, μεράκλωμα) δεν αξίζει να ασχοληθείς.

 

Αν θες το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ξυρισμα (βαθος,διαρκεια) με τους λιγοτερους ερεθισμους πας για Wet Shaving,αν σου αρκει ενα passable ξυρισμα δεν ασχολεισαι.

 

Να ξανα-πω οτι οι ΦΤΗΝΕΣ μηχανες  DE (που τις καταλαβαινεις απο το γεγονος οτι ειναι πολυ ΕΛΑΦΡΙΕΣ ) δεν ξυριζουν το ιδιο καλα (και ευκολα) με τις "ακριβες".Επισης επειδη αναγκαζεσαι να πιεσεις περισσοτερο ΕΡΕΘΙΖΟΥΝ το δερμα,ειδικα αν τις συνδιαζεις με "μετριες" λεπιδες τυπου Persona,Derby κτλ

 

Μεταφραση: ΠΑΡΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΙΑ MERKUR και FEATHER blades... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα έγραφα τόση ώρα, με πρόλαβε ο SF  ;D

 

ΒΤW ενα ανταλλακτικό Fusion proglide που χρησιμοποιούσα εγώ έχει €3.5 αν την πάρεις από νετ στο πακέτο των 6 και περίπου €4-4,5 στο πακέτο των 3. Κανονικά θα έπρεπε να σκαω €16 το μήνα για μια περίπου decent καθημερινή ξούρα, ενώ με DE βγαίνει στα 3 το μήνα.

 

Με €20 παιρνεις 200 λεπίδες για περίπου 2 χρόνια. Αντίστοιχα με Proglide θα έπρεπε να δώσω €384 σύνολο, οπότε διαφορά €364...ένας μικρός λαμπάτος  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οικονομικά το DE συμφέρει

 

κανείς δε σε υποχρεώνει να πάρεις πινέλο ασβού ή μηχανή Merkur, μόνο η διάθεσή σου για το "τέλειο", κάτι σαν αυτούς που, ως πρώτη στρατ, θέλουν την καλύτερη αμερικάνικη και ΜΟΝΟ

 

αν κάποιος ξυρίζεται με 3πλό και είναι ευχαριστημένος δεν έχει κανένα λόγο να δοκιμάσει DE  (εδώ είμαι εγώ και δοκίμασα μόνο από περιέργεια)

 

αν όμως ξυρίζεται με 4πλό τότε έχει ένα λόγο, γιατί αν το DE τον βολέψει, θα περιορίσει πολύ τα έξοδα αφού  τα 4πλά κοστίζουν αρκετά

 

αν πάλι έχει πρόβλημα ερεθισμών ή in-grown, τότε φυσικά και πάλι μπορεί να δοκιμάσει μήπως και βρει λύση με το DE

 

χρόνο ΣΙΓΟΥΡΑ θα θές περισσότερο, με το πινέλο θελει λίγο δουλειά και με το ξυράφι θέλει πολλή προσοχή οπότε αυτομάτως και χρόνο

 

επίσης όλα τα συμπράγκαλα  ;D θέλουν το χώρο τους στο μπάνιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλη αλλα ακριβη και πολυπλοκη (το adjustability ειναι λιγο tricky και αν το παρανοιξεις θα εχεις blood bath,βεβαια η δικη μου fatboy ειναι adjustable & ανοιγμενη τερμα αλλα ξυριζομαι και 20 χρονια ετσι.... ;D)

 

Παρε αυτη,δεν χρειαζεσαι ΤΙΠΟΤΑ περισσοτερο (αυτη χρησιμοποιω και εγω τις περισσοτερες φορες,την Gillette μονο οταν πηγαινω σε γαμους.... ;D και θελω πυρηνικο  ξυρισμα  ;D)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με €20 παιρνεις 200 λεπίδες για περίπου 2 χρόνια.

 

να σημειώσουμε μόνο πως αυτό ισχύει για τις φθηνές λεπίδες και για αγορά από ebay σε μεγάλη ποσότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.rockwell.gr/store/health-personal-care-beauty/shaving

 

Δεν το λες και φθηνό σπόρ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου