Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου κρατάνε ένα μήνα

 

ενα μηνα η ΚΑΘΕ μια?

 

ρε συ ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ....εγω που χρησιμοποιω Feather (οι καλυτερες και πλεον κοφτερες  λεπιδες στον κοσμο) και καθε 6 ξυρισματα θελουν αλλαγη....

 

τι να πω αφου σε βολευουν....μαλλον εχεις γενια απο βουτυρο... ;D

 

παντως δοκιμασε και τις Feather (τζαμπα τις εχει στο ebay) θα με θυμηθεις...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τέλος του μήνα δεν διακρίνω κάποια πτώση, κι όταν βάζω το νέο δεν διακρίνω αξιοσημείωτη διαφορά, απλά δε θέλω να το παρατείνω πέραν του μήνα, δεν έχει νόημα, 0.10Ε έχει η κάθε λεπίδα περίπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα εξάμηνο σχεδόν καθημερινού ξυρίσματος με DE ας πω και εγώ τη γνώμη μου.

Όσο για τον χρόνο που απαιτείται, όντως πλέον δεν είναι πρόβλημα, αν βιάζομαι με ένα σαπούνι σε στικ (Arko/La Toja) και 1,5 πέρασμα παίρνω άνετα σε 7-8 λεπτάκια ένα αξιοπρεπέστατο ξύρισμα που κρατάει άνετα την υπόλοιπη μέρα .

 

Θα σου πρότεινα να αποφύγεις την κρέμα της Nivea, αφού έχει σιλικόνη που χαλάει τα πινέλα και δεν φτιάχνει αφρό της προκοπής ώστε να σε διευκολύνει στην αρχή.

Κοίτα προς Cella ή Proraso μεριά, είναι κορυφαία (πάμφθηνα και στο ίδιο επίπεδο ποιοτικά με πολύ ακριβότερα προϊόντα).

Επίσης δεν σου συνιστώ να ξεκινήσεις με Feather από προσωπική εμπειρία - έχοντας δοκιμάσει μερικές λεπίδες ακόμα θεωρώ πως ήταν λάθος. Είναι βέβαια πλέον οι αγαπημένες μου!

Θα σου πρότεινα τις Personna Platinum που κάνουν καλό, βαθύ ξύρισμα αλλά είναι πολύ πιο forgiving ώστε να βελτιώσεις την τεχνική σου.

Oι λεπίδες που έχω χρησιμοποιήσει σε σειρά από την πιο ήπια στην επιθετικότερη:

Personna Platinum > Astra Superior Platinum > Bic Chrome > Feather

 

Μηχανή αν δεν έχεις ήδη, οι επιλογές σου στην ουσία είναι δύο:

Merkur 34 και Edwin Jagger DE89.

Εξαιρετικές και οι δύο ενώ θα σου μείνουν κιόλας, δεν απευθύνονται αποκλειστικά σε αρχάριο. Η Merkur θεωρείται ήδη all-time classic.

 

Καλές ξούρες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος σε ολα .... :)

 

Μια και εισαι μερακλης αν μπορεσεις δοκιμασε αυτο το σαπουνι

 

https://www.fitjarsoap.no/products/shaving-before-during-and-after/142/shave-stick

 

μου το εστειλε ενας γνωστος και μη εξαιρετεος κιθαρισταρας μεταναστης εδω και καιρο στη Φιλανδια και φανατικος πλεον wet shaver  ;D & ειναι ισως το καλυτερο σαπουνι ή κρεμα που εχω δοκιμασει ποτε μου (και εχω δοκιμασει παρα πολλα)

 

 

Θα σου πρότεινα να αποφύγεις την κρέμα της Nivea, αφού έχει σιλικόνη που χαλάει τα πινέλα και δεν φτιάχνει αφρό της προκοπής ώστε να σε διευκολύνει στην αρχή.

 

μαλλον βαζεις πολυ νερο..ξεκινα με λιγοτερο,παντως προσωπικα δεν τη χρησιμοποιω και πολυ μια και με τις Proraso εχω βρει την υγεια μου

 

btw αυτοι εδω

 

http://www.wellshaved.gr/

 

εχουν καλα και πολλα προϊοντα και σχετικα  καλες τιμες....

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είχα υπόψιν μου το Fitjar, ευχαριστώ.

Ξεχωρίζεις κάποιο από κρέμα/σαπούνι/stick ή συγκεκριμένο άρωμα από τις επιλογές?

Γενικά προτιμώ τα σαπούνια και αυτό το ξύλινο μπωλ το κάνει ακόμα πιο δελεαστικό!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF και Suede ευχαριστώ για τις συμβουλές  8)

 

Για αρχή λέω να πάρω:

 

- Την Edwin Jagger DE89BA11BL (έρχεται μαζί με πακέτο ξυραφάκια Derby)

edwin-jagger-barely-chrome-de-safety-razor-DE89BA11bl.jpg

 

- Σαπούνι σε στικ ARKO και πινέλο χοίρου Semogue 1438 (παω για face lathering και το σετάκι αυτό θα με βολέψει στα ταξίδια - τέρμα οι πανάκριβοι μικροί αφροί)

BB548887BG112_250.jpgsemogue1438.jpg

(μπορεί να πάρω και καμιά Proraso σανδαλόξυλο να έχω εναλλακτική).

 

- Από ένα πακετάκι ξυραφάκια Personna, Astra και BIC για να δοκιμάσω προοδευτικά. Όταν με το καλό μου τελειώσουν μπορεί να παω σε Feather (βλέπουμε).

 

 

Το σύνολο είναι στα 50 Ευρώ από Ελλάδα (wellshaved.gr), καλά είναι.

 

Επίσης, θα αρχίσω να χρησιμοποιώ και nuked towel  ;D το καλοκαίρι πριν το lathering (νωπή πετσετούλα προσώπου ζεσταμένη στο φούρνο μικροκυμάτων μέσα σε πυρεξάκι ή αντίστοιχο).

microwave1.jpg

 

Ενας σχετικός οδηγός για τη ζεστή πετσέτα στο σπίτι:

http://www.artofmanliness.com/2013/03/12/how-to-create-a-barbershop-hot-towel-at-home/

 

 

Επίσης, Bic Metal καλό για ταξίδι; Αφτώ ήνε;  ;D

Κοντά 1 Ευρώ το πακέτο των 5 από e-shops;  :o

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Barley της EJ είναι πανέμορφη, έχεις καλό μάτι.

Επίσης η Semogue είναι ίσως ο κορυφαίος κατασκευαστής πινέλων χοίρου. Με τον καιρό θα μαλακώσει και θα είναι ακόμη πιο ευχάριστο.

 

Μόνη ένσταση ίσως στο Arko, θα προτιμούσα το αντίστοιχο στικ της La Toja, έχει και εξαιρετική τιμή στο WellShaved. Καλύτερη προστασία και ποιοτικότερος σε ενυδάτωση αφρός, ενώ προσωπικά προτιμώ και το άρωμά του - τομέας στον οποίο το Arko διχάζει αν και εμένα μου αρέσει. Μοιάζει με σαπούνι μασσαλίας με μια έντονη νότα λεμονιού. Το άρωμα του La Toja από την άλλη δεν μπορώ να το περιγράψω εύκολα, θυμίζει κάτι από ωκεανό, ειδικά τώρα που καλοκαίριασε είναι από τις αγαπημένες επιλογές!

Στα θετικά επίσης ότι θα σε βολέψει η συσκευασία με το καπάκι αν ταξιδεύεις συχνά σε σχέση με το χάρτινο περιτύλιγμα του Arko.

 

Έτοιμος είσαι προχώρα και καλή αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί έχω αρχίσει να ψάχνω λίγο το θέμα.

Τι διαφορές ανάμεσα στα σαπούνια και τις κρέμες;

 

π.χ. Κρέμα pre shave της Proraso με άρωμα ευκάλυπτου VS Σαπούνι ξυρίσματος Proraso – Άρωμα ευκάλυπτου

 

Που έχει μαγαζί στην Αθήνα με μηχανές και ξυράφια; Αν είναι κάποιος Λονδίνο και γνωρίζει κάποιο μαγαζί είναι δυνατόν να μου το πει γιατί θα ήθελα να το επισκευθώ σε λίγο καιρό που θα πάω.

 

Ποια η διαφορά του D.E. με Single Edge? Στις de χρησιμοποιείς τη μια κ όταν χαλάσει πας στην 2η?

Καποια λίστα με συγκεκριμένα προϊόντα για αρχή; (Μηχανή, Λεπίδα, πινέλο κτλ)

 

thnx :D

 

 

YΓ. http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=64&t=63

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου