Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4. o αφρός πρέπει να ΜΕΙΝΕΙ πάνω στο πρόσωπο για 1-2 λεπτά πριν το ξυράφι

 

Σωστότατη παρατήρηση. Μαζί με το καυτό νερό αυτό βοηθά στο να μαλακώσει ακόμα περισσότερο η τρίχα. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Έχοντας ακούσει απόψεις από γνωστούς που το γύρισαν στο DE (τέλος οι ερεθισμοί, σχεδόν μηδενικό κόστος για τις λεπίδες) σκέφτομαι και γω να μπω στο κλαμπ. Τα κίνητρα κατά σειρά είναι:

α) Κόστος

β) Πχοιότητα ξουρίσματος

γ) "Απόλαυση" ritual και μερακλαντάν νοσταλγία εποχής παππούδων

 

Δε θα εγκαταλείψω τα "μοντέρνα" μιας και ταξιδεύω λόγω επαγγέλματος περίπου 10-16 φορές το χρόνο.

 

Έχω "ταλαιπωρηθεί" αρκετά με το θέμα επειδή έχω αρκετά μαλακό δέρμα και σκληρά γένια (ΠΡΟΣΟΧΗ: ακολουθεί life story).

 

Τα πρώτα 4-5 χρόνια ξυρίσματος ήταν με μια κωλομηχανή Phillips η οποία ήταν εντελώς ασύμβατη με τα γένια μου. Πολύ ώρα και ταλαιπωρία για το πιο αίσχος ξύρισμα που έχω βιώσει, συν ότι υπερθερμαινόταν στο 1 λεπτό και έπρεπε να σταματάω και να ξεκινάω πάλι για να μη μου καίει το δέρμα.

 

Μετά έπιασα τις πλαστικές πεντάδες Gillete με διπλή λεπίδα (αρχικά απλές και μετά με το lube strip) για 2-3 χρόνια. Αίσχος και πάλι. Αντάλλαξα τα καψίματα με τα κοψίματα. Δοκίμασα και τα Bic και όπως προείπαν οι εκλεκτοί συνάδελφοί μου, ένιωθα περισσότερο σα να κόβω μορταλέδα για κάποια μαντάμ στο τμήμα αλλαντικών του σούπερ μάρκετ.

 

Μετά μπήκα στη φάση των ανταλλακτικών με 3 λεπίδες και lube strip και έμεινα σταθερός για 8-9 χρόνια. Κύριοι παράγοντες που με ωφέλησαν ήταν το βάρος (πολύ καλύτερο για μένα από τα πανάλαφρα πλαστικά) και οι λεπίδες ξεμπούκωναν πιο εύκολα από τα γένια με το πλύσιμο. Πλέον είχα αποδεχτεί τις ingrown τρίχες και τον ερεθισμό ως αναπόφευκτα πράματα. Κάθε βδομάδα έπιανα μια καρφίτσα και έβγαζα τις ingrown προς τα έξω.

 

Ενα πλεονέκτημα που είχα ήταν το μουσάκι μου (από 16 εως 28 χρονώνε) που απέφυγα να ξυρίζω μουστάκι και πηγούνι (πολύ ζόρικα σημεία για μένα τότε).

 

Όταν βγήκαν οι 5λέπιδες ιστορίες αρχικά γελούσα (μα ρε πούστη μου 5 λεπίδες για να ξυριστείς;!; ) αλλά έτυχε και πήρα μια από σούπερ-προσφορά 2 Ευρώ τη λαβή με 3 ανταλλακτικά και από τότε ξυρίζομαι μόνο με τέτοιες (πάει και το μουσάκι). Έχουν και το φοβερό ατού για μένα με τη μονή λεπίδα από πάνω. Βέβαια μετά από 3-4 μέρες χάνουν αυτό το εξαιρετικό ακόνισμα και αντέχουν περίπου άλλες 7-8 μέρες. Επειδή έχω συνηθίσει το ταλαιπωρημένο ξύρισμα καμιά φορά κρατάω το ανταλλακτικό μέχρι και 1 μήνα αλλά είναι υπερβολή, από κει και πέρα απλά τραβάει και γδέρνει χωρίς να ξουρίζ' μιας και το lube strip έχει εξαφανιστεί. Πλέον οι ερεθισμοί και τα ingrown είναι αραιά και που.

 

Βασικό μειονέκτημα είναι ότι για γένεια 3 ημερών και πάνω απλά μου τραβάει τα γένια (εκτός αν είναι φρέσκια λεπίδα) και μπουκώνει σε κάθε μικρό πέρασμα. Πάλι καλά που ξουρίζομαι κάθε μέρα.

 

Από συνήθεια (δηλ. δεν ασχολούμαι) χρησιμοποιώ αφρό ή gel και νερό και αφήνω να μαλακώσει 2-3 λεπτά. Το χειμώνα ζεστό νερό, το καλοκαίρι χλιαρό.

 

Τα 5λέπιδα τα βρίσκω τραγική υπερβολή πάντως. Για μένα η διαφορά με τα προηγούμενα είναι κυρίως ο βαθμός ακονίσματος των λεπίδων που είναι σαφώς ανώτερος των άλλων "υποδεέστερων" σειρών με 3 ή 2 λεπίδες. Δεύτερο ρόλο παίζει και το καλύτερο στήσιμο του ανταλλακτικού, βολεύει καλύτερα, μαζί με το πιο αποτελεσματικό lube strip.

 

Σημείωση ότι το κόντρα ξύρισμα το εγκατέλειψα λόγω των πρακτικών δυσκολιών εδώ και 15 χρόνια περίπου  :P

 

Εξαίρεση κάνω μόνο για extreme events (1-2 φορές το χρόνο δηλαδή). Επίσης στη βασική εκπαίδευση στο στρατό ξυριζόμουν κόντρα το βράδυ να γλυτώσω το πρωινό γιουρούσι (10 νιπτήρες για 80 άτομα).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ακούσει απόψεις από γνωστούς που το γύρισαν στο DE (τέλος οι ερεθισμοί, σχεδόν μηδενικό κόστος για τις λεπίδες)

 

Το δεύτερο είναι 100% βέβαιο, το πρώτο κάθε άλλο!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλοκαίρι χλιαρό.

 

Κακως,go as hot as you can... ;)

 

 

Το δεύτερο είναι 100% βέβαιο, το πρώτο κάθε άλλο!

 

Αναλογα με το δερμα και τα γενια ..

 

για αυτη την περιπτωση

 

έχω αρκετά μαλακό δέρμα και σκληρά γένια

 

με το DE & κοφτερες λεπιδες (Feather ας πουμε) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχει ερεθισμους ή αν εχει θα ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ λιγοτεροι απο οποιοδηποτε "μοντερνο" ξυραφακι.

 

Παντως πρεπει να εισαι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ανθρωπΑς στον πλανητη που εχει περισσοτερους ερεθισμους με το DE ...ισως επειδη επιμενεις να χρησιμοποιεις αφρο/gel...

 

Από συνήθεια (δηλ. δεν ασχολούμαι) χρησιμοποιώ αφρό ή gel και νερό και αφήνω να μαλακώσει 2-3 λεπτά

 

έχω αρκετά μαλακό δέρμα και σκληρά γένια

 

get a BRUSH & a decent cream ,you will thank yourself... ;)...η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ  ειναι ΠΟΛΥ πιο σημαντικη απο το ξυραφι που θα επιλεξεις.

 

Φυσικα η ΣΩΣΤΗ ΤΕΧΝΙΚΗ (ελαχιστοι ανδρες ξερουν να ξυριζονται σωστα ) ειναι ΤΟ σημαντικοτερο.

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απόλυτα λογικο το DE να δίνει περισσότερους ερεθισμούς:

 

Το ξυράφι αυτό μπαίνει βαθιά για να κόψει καλά, άλλο τρόπο δεν έχει, απλά.

 

Το 3πλό/4πλό σύγχρονο, απλα σηκώνει την τρίχα, δεν μπαίνει βαθιά, δεν χρειάζεται.

 

Έτσι το πρώτο ερεθίζει περισσότερο αφού σκάβει βαθύτερα.

 

Γι' αυτό, με το DE πρέπει να προσπαθήσεις για να μην κοπείς, ενώ με το σύγχρονο πρέπει να προσπαθήσεις για ΝΑ κοπείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ, επιτέλους, ξανάρχισε το thread για τη ξούρα.

 

Οι μέρες μας ήταν λειψές χωρίς αυτό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ, επιτέλους, ξανάρχισε το thread για τη ξούρα.

 

Οι μέρες μας ήταν λειψές χωρίς αυτό.

 

Χωρίς αυτό, και χωρίς την πάγια διάθεσή σου για γκρίνια. Τώρα ήρθε κι έδεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς αυτό, και χωρίς την πάγια διάθεσή σου για γκρίνια. Τώρα ήρθε κι έδεσε.

Δεν κάνει τίποτα.

Είμαι εδώ μόνο για να προσφέρω φοίλως.

Όχι ξούρα όμως.

 

"Το μέγεθος τρίχας του πινέλου παίζει ρόλο στην αρρενωπότητα του σωστού μουσικού;"

Πάρε κι εσύ τώρα το Σύγχρονος Μουσικός (σε όλα τα ενημερωμένα περίφτερα) και μάθε ΠΩΣ επιτέλους μπορείς να σκίζεις στα gig σου...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι ασχολούμαστε με τρίχες  :)

 

 

 

Όπως λέει και ο SF, όλα είναι ανάλογα με το δέρμα και την τρίχα του καθενός. If the shit fits, wear it  8)

 

Τα άτομα που ξέρω που το γύρισαν στο DE όντως κάνουν πλέον ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς (το βλέπω). Ντάξει, μπορεί να μην ισχύει για όλους, αλλά αν δε δοκιμάσω δε θα ξέρω.

 

 

Κακως,go as hot as you can... ;)

Αρχηγέ μου δεν την παλεύω το καλοκαίρι με τα ζεστά στη μάπα  ;D

Ντάξει, ξέρω τι λες και συμφωνώ, απλά είμαι από τους τύπους που το καλοκαίρι δε θέλουν ούτε να βλέπουν ζεστό νερό...

 

get a BRUSH & a decent cream ,you will thank yourself... ;)...η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ  ειναι ΠΟΛΥ πιο σημαντικη απο το ξυραφι που θα επιλεξεις.

Αυτό σκοπεύω να κάνω...καμιά συμβουλή για decent cream?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια nivea που αγόρασα, με non-badger πινέλλο, έκανε πολύ φτωχή σαπουνάδα και την παράτησα, γύρισα στον έτοιμο αφρό που θέλει και πολύ λιγότερο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου