Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η γωνία είναι μία, δεν είναι πολλές, μικρώτερη ή μεγαλύτερη δεν ξυρίζει

 

και μη μου πεις τώρα πρέπει να είναι 36 κα όχι 37 γιατί κάνει διαφορά, τέτοια ακρίβεια κανείς δεν μπορεί να πετύχει

 

ναι πιέζω για να κάνω βαθύ ξύρισμα αλλιώς τι να το κάνω, αν δεν έχω κάποιο κέρδος από το νέο σύστημα, επιστρέφω στο παλιό

 

ο λόγος που επιμένω ακόμη στο νέο σύστημα είναι ότι βραδινό ξύρισμα κρατάει άνετα ως το άλλο βράδυ, αν λοιπόν κάνω πίσω στην πίεση στο ξυράφι, το πλεονέκτημα αυτό θα το χάσω, όλη η υπόθεση είναι να ξυρίζομαι αποβραδίς αντί για το πρωί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 τινά μπορεί να συμβαίνουν  ;D ;D ;D

1. Είστε φαντάροι και φοβάστε τη πρωινή αναφορά, αλλά και την υγεία της επιδερμίδα σας.

2. Είστε μεγαλοστελέχη, ή κυβερνητικοί αξιωματούχοι και δεν δύναστε να παρουσιάζεστε στη δουλειά αξούριστοι. Επιπροσθέτως δε, νοιάζεστε και για την υγεία της επιδερμίδα σας.

3. Είστε φρικαρισμένοι με την ''ιεροτελεστία'' του ξυρίσματος, κάτι σαν το βίτσιο με το gear  στα μουσικά όργανα, 45 κιθάρες, 18 ενισχυτές και σωρός από πετάλια που αγοράζετε και πουλάτε νυχθημερόν μήπως και κάποια στιγμή βρείτε το τέλειο ήχο.

 

  Ο ΣΦ εξαιρείται καθότι είναι τύπου Πλαστήρα -Παπάγου ήθελα να πω- χαρακτήρας, πεζοναύτης που ακούει κλας και λούζεται με καμάι  ;D ;D ;D

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επιστρέφω μετά το 8ο παραδοσιακό ξύρισμα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου.

Καταρχήν είναι κάτι το οποίο απαιτεί εξοικείωση και αρκετή εξάσκηση. Προσωπικά τόσο η τεχνική μου με την μηχανή, όσο και ο αφρός μου βελτιώνονται δραματικά σε σχέση με την προηγούμενη φορά, που σημαίνει ότι ακόμα υπάρχει μεγάλο περιθώριο βελτίωσης.

Τα ξυρίσματα  γίνονται όλο και βαθύτερα, απαιτούν περισσότερο χρόνο - ειδικά στην προετοιμασία, με 3 περάσματα. Ομολογώ ότι είχα αρκετά μικρά κοψιματάκια σε δύσκολα σημεία λόγω της απειρίας μου.

 

Η βασική διαφορά? Το ξύρισμα από αγγαρεία έγινε απόλαυση! Σχεδόν ανυπομονώ να μεγαλώσουν οι τρίχες μου και να έρθει ξανά αυτό το τελετουργικό μισάωρο περιποίησης και όμορφων μυρωδιών.

Κάποια σημεία που μου φεύγουν τα διορθώνω με την Mach και πλέον που συνήθισα το βάρος και την ακρίβεια της Merkur απορώ πώς ξυριζόμουν τόσο καιρό με αυτό το πλαστικό παιχνίδι που θέλει 5 επαναλαμβανόμενες κινήσεις για να μαζέψει ό,τι κάτσει..

 

Μηχανή: Merkur 34C HD (Feather Blades)

Πινέλο: Edwin Jagger Best Badger

Σαπούνι: Mitchell's Wool Fat Soap

Μετά το ξύρισμα: Tabac After-Shave Lotion

 

Υ.Γ. ΠΡΟΣΟΧΗ όσοι είστε επιρρεπείς με τον μουσικό εξοπλισμό, αν μπείτε στον κόσμο του παραδοσιακού ξυρίσματος υπάρχει αντίστοιχος κίνδυνος G.A.S!!!

Ήδη χαζεύω πινέλα/μηχανές/κρέμες, σαπούνια/AfterShave και αυτομαστιγώνομαι για να μην υποκύψω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν ανυπομονώ να μεγαλώσουν οι τρίχες μου και να έρθει ξανά αυτό το τελετουργικό μισάωρο περιποίησης και όμορφων μυρωδιών.

 

Μισάωρο;;;  :o

 

Κάτι που αξίζει να σημειώσω και που δεν το διάβασα/είδα πουθενά είναι πως βοηθά πολύ το ξυράφι να είναι ζεστό.

 

Το πινέλο/κρέμα μόνο ταλαιπωρία μου προσέθεσαν οπότε επέστρεψα στον αφρό.

 

Το βασικό όφελος του παραδοσιακού ξυρίσματος είναι πως το ξύρισμα γίνεται τόσο βαθυ που μπορώ να ξυρίζομαι βράδυ αντί πρωί, αυτό με βολεύει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιόν αφρό κονσέρβας και DE καταφέρνεις και ξυρίζεσαι?

Μου κάνει εντύπωση γιατί τόσο η πυκνότητα (και ποιότητα) του αφρού, όσο και το γεγονός ότι ξερένεται εξαιρετικά γρήγορα θα έκαναν απαγορευτικό τον συνδυασμό για μένα. Τουλάχιστον όχι χωρίς να καταλήξει σε έντονους ερεθισμούς.

Ακόμα και σε multi-blade να γύριζα, τον αφρό σαπουνιού με πινέλο δεν θα τον άλλαζα για κονσέρβας ποτέ ξανά.

Ίσως αξίζει να προσπαθήσεις ξανά με κάποια "εύκολη" κρέμα, όπως την Cella.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αφρός είναι από κονσέρβα gillette και τον κρατώ πανεύκολα όσο υγρό θέλω με.... λίγο νεράκι ζεστό

 

Με την κρέμα Nivea έφτιαχνα λεπτό στρώμα που δεν προσέφερε κανένα πλεονέκτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν ανυπομονώ να μεγαλώσουν οι τρίχες μου και να έρθει ξανά αυτό το τελετουργικό μισάωρο περιποίησης και όμορφων μυρωδιών.

 

- Στρατιώτη, τι θα γίνει, ακόμα εσένα θα περιμένουμε;

- Μα κύριε διοικητά θέλω να στρώσει καλά ο αφρός και μετά να κάνω το 30στό πέρασμα. Θα βοηθούσε αν είχατε δώσει εκείνη την διαταγή που σας πρότεινα για ζεστές πετσέτες και για ακονιστήρι για φαλτσέτες.

;D

 

Αφρός σε κονσέρβα; Με swan ξυρίζεστε;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμέ, τρεις προϋποθέσεις υπάρχουν για ένα βαθύ ξύρισμα χωρίς παρατράγουδα (κοψίματα, ερεθισμοί κλπ):

 

1. Επαρκώς μουσκεμένο ξυραφάκι (ή λεπίδα/φαλτσέτα/ξυράφι/whatever) και πρόσωπο με μπόλικο καυτό νερό.

2. Κρέμα ή αφρό.

3. Να έχεις κανονική τρίχα κι όχι αρκουδότριχα. Δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η πυκνότητα της τρίχας αλλά η σκληρότητά της.

 

Όχι ότι αν δεν πλήρεις τις παραπάνω προϋποθέσεις δε γίνεται τίποτα. Σ' αυτή την περίπτωση χρησιμοποιείς άλλες δοκιμασμένες λύσεις, π.χ. κλαδευτήρι, θεριζοαλωνιστική μηχανή ή ό,τι άλλο σκαρφιστείς. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμέ, τρεις προϋποθέσεις υπάρχουν για ένα βαθύ ξύρισμα χωρίς παρατράγουδα (κοψίματα, ερεθισμοί κλπ):

 

1. Επαρκώς μουσκεμένο ξυραφάκι (ή λεπίδα/φαλτσέτα/ξυράφι/whatever) και πρόσωπο με μπόλικο καυτό νερό.

2. Κρέμα ή αφρό.

3. Να έχεις κανονική τρίχα κι όχι αρκουδότριχα. Δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η πυκνότητα της τρίχας αλλά η σκληρότητά της.

 

4. o αφρός πρέπει να ΜΕΙΝΕΙ πάνω στο πρόσωπο για 1-2 λεπτά πριν το ξυράφι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την κρέμα Nivea έφτιαχνα λεπτό στρώμα που δεν προσέφερε κανένα πλεονέκτημα

 

Μαλλον κατι λαθος θα εκανες,ισως εβαζες απο την αρχη πολυ νερο....αλλα anyway απο τη στιγμη που καταφερνεις να ξυριστεις με αφρο και de και εισαι ικανοποιημενος εισαι και οκ

 

Προσωπικα δοκιμασα και εγω απο περιεργεια και τα καταφερα  λογω μεγαλης...πειρας αλλα εκανα τοσο πολλη ωρα για να ξαναπλωσω τον αφρο για το δευτερο και τριτο περασμα,να απλωσω,να ξεπλυνω τα χερια κτλ....  που εκανα 15 ολοκληρα λεπτα να ξυριστω,αντι για τα 7-8 που κανω συνηθως και παλι βεβαια ο αφρος δεν ειχε το ιδιο lubrication και την ιδια ανεση με το πινελακι....(χρησιμοποιησα εναν πολυ καλο αφρο Proraso που μολις εφερε ο ΧΟΝΤΟΣ τον οποιο και σου συνιστω μια και εισαι φαν της κονσερβας... ;D )  

 

 

Η βασική διαφορά? Το ξύρισμα από αγγαρεία έγινε απόλαυση!

 

ενταξει αυτο ειναι και το ΒΑΣΙΚΟ πλεονεκτημα του wet shaving γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε? ;D

 

Σχεδόν ανυπομονώ να μεγαλώσουν οι τρίχες μου και να έρθει ξανά αυτό το τελετουργικό μισάωρο περιποίησης και όμορφων μυρωδιών.

 

ενταξει συντομα θα γινει 15λεπτο και μετα τα 10 λεπτα ειναι παιχνιδακι... ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου