Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nεοι... ::)

Εγω ειχα βγαλει χαρτι απο το γιατρο της μοναδας ο οποιος ηταν κι αυτος φανταρος και δεν ξυριζομουν ποτε. Κατι ειχε λεει το τριχωτο του προσωπου μου, δεν θυμαμαι ακριβως πως το εγραφε. ;D

Εχω αφησει κατι τρελες αξυρισιες στο στρατο που δεν τις εχω κανει ουτε ως πολιτης. ;D frydia.gif

 

Τότε ήταν κολεγιο ο στρατος. Οταν πηγα εγω ήταν πολυ πιο ζορικα τα πραματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ήταν κολεγιο ο στρατος. Οταν πηγα εγω ήταν πολυ πιο ζορικα τα πραματα.

Τόσο μεγάλη αλλαγή σε έξι μήνες? ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. το  ξύρισμα είναι όντως βαθύ

 

Στα ελεγα ,δεν στα ελεγα?  ;D

2. ο ερεθισμός του δέρματος μεγαλύτερος

 

σγα-σγα αν χρησιμοποιησες την ιδια τεχνικη με πριν (τα παιρνουμε ολα με τη μια) ειναι λογικο να ερεθιστει το δερμα,κανε 2 περασματα στην αρχη,ενα with the grain & ενα across the grain ,μετα απο 3 εβδομαδες κανε και ενα κοντρα.

 

 

3. δεν συγχωρείται το παραμικρό σφάλμα, το πληρώνεις με... αίμα

 

σαφως αλλα σε κανα μηνα που θα του παρεις το κολαϊ δεν θα κοβεσαι,μην ΠΙΕΖΕΙΣ το ξυραφι στο δερμα αστο να ξυριζει...μονο του με το βαρος του

 

θα δοκιμάσω και πινέλο/κρέμα όταν τα αγοράσω απο ένα από τα λίγα καταστήματα που τα διαθέτουν

 

εχει ο ΧΟΝΤΟΣ παρε το πινελο ΩΜΕΓΑ (καλη γουρουνα μια χαρα για αρχη και τζαμπα)  και την κρεμα-σαπουνι PRORASO ειναι οτι καλυτερο σε αστεια τιμη

 

γενικα δες στο youtube τα βιντεο του γκουρου MANTIC για ασφαλες και ΓΡΗΓΟΡΟ ξυρισμα

 

 

 

httprs://www.youtube.com/watch?v=CZcQrkkLORI&list=PL2DB6D82F52BA7608

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε 2 περασματα στην αρχη

 

κάνω ΠΟΛΛΑ περάσματα

 

αστο να ξυριζει...μονο του με το βαρος του

 

αυτό το έχω διαβάσει/ακούσει και αλλού και απλά δεν στέκει, για δύο λόγους:

 

1. το ξυράφι δεν περνάει ΠΟΤΕ πάνω απο οριζόντιο δέρμα, βρίσκετα ΔΙΠΛΑ στο δέρμα, και σε ορισμένες περιπτώσει κάτω από το δέρμα,  αν το αφήσεις με το βάρος του, θα χάσει την επαφή με το δέρμα

 

2. αν δεν πιέσεις λίγο, το ξύρισμα δεν θα είναι όσο πρέπει βαθύ. Στα τελικά περάσματα που κάνω, ασκώ αρκετή δύναμη. Εκ των πραγμάτων, ξυράφι με μόνο μια λεπίδα δεν μπορεί, διαφορετικά, να ξυρίσει βαθιά. Πρέπει να κατέβεις στη ρίζα της τρίχας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα σε αυτο το σημειο να ευχαριστησω κι εγω τους συμφορουμιτες που μου ανοιξαν τα ματια σε αυτο το τοσο καιριο ζητημα. αγορασα μια edwin jagger de89

και αν εξαιρεσουμε τα πρωτα 1-2 ξυρισματα που ηταν καπως "αναγνωριστικα" οφειλω να πω πως εχω μεινει εντυπωσιασμενος.  ;D :-*

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. το ξυράφι δεν περνάει ΠΟΤΕ πάνω απο οριζόντιο δέρμα, βρίσκετα ΔΙΠΛΑ στο δέρμα, και σε ορισμένες περιπτώσει κάτω από το δέρμα,  αν το αφήσεις με το βάρος του, θα χάσει την επαφή με το δέρμα

 

Εννοω να μην πιεζεις πολυ βεβαια οσο πιο ΒΑΡΥ το ξυραφι τοσο λιγοτερη και η πιεση,την..ultimate ΓΩΝΙΑ για ΕΣΕΝΑ μεταξυ ξυραφιου και δερματος,που ειναι και το Α & το Ω της..επιτυχιας,θα την ανακαλυψεις ετσι κι αλλοιως συντομα .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα χθες βράδυ το ξυράφι σε γνωστό που έχει απίστευτης πυκνότητας και σκληρότητας γένια, αν επιζήσει να μου πει τι έγινε αργότερα που το πρωτο-προσπάθησε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το χρησιμοποιησει πες του να δει αυτα τα 3 βιντεο (part 1 & 2)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος εδώ που να ξυρίζει την καράφλα υπάρχει?

 

παρωωων!

 

Στην καράφλα δουλεύω Bic Metal για τα πολλά και στο δεύτερο πέρασμα μοντέρνο Gillette με 472 λεπίδες (ειλικρινά δεν ξέρω πόσες έχει εκεί μέσα...).

 

Ασπάζομαι τις vintage τεχνικές, τις δούλεψα αρκετά στο παρελθόν, αλλά εκεί που κυριολεκτικά χλεύαζα τις μοντέρνες multiblades ...i was seduced by the dark side και τολμώ να πω οτι τέτοιο "κώλο" ξύρισμα δεν έκανα ποτέ μου.

Δεν κόβομαι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ όσο κι αν πιέσω (και στην καράφλα, τη στιγμή που το Bic καραδοκεί να σφάξει με την παραμικρή απώλεια συγκέντρωσης), και μπορώ να έχω τέλειο ξύρισμα στο φτερό, χωρίς τον παραμικρό ερεθισμό. (no shit)

 

Και σημειωτέον οτι έχω τρίχα (14 gauge ;D) και ...στα ούλα.

 

Συμφωνώ οτι οι τιμές τους είναι εξωφρενικά υψηλές και το θεωρούσα και το θεωρώ κοροϊδία να χρεώνουν τόσο πολύ, αλλά κυριολεκτικά το βούλωσα λόγω αποτελέσματος...  :-X

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου