Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές οι ευκολίες έχουν έλθει με τα σύγχρονα ξυραφάκια και ΟΧΙ δεν πρόκειται για marketing και τέτοια, πρόκειται για ξεκάθαρα τεχνολογικά βήματα προόδου. Τόσα και τόσα πράγματα που κάνεις με τα νέα ξυραφάκια σου λένε οι wetshavers "μην τα δοκιμάσεις θα το σκυλομετανιώσεις!!!" και μετά επιμένουν πως η λύση τους είναι ανώτερη, ε μα δεν είναι... Πιο "ενδιαφέρουσα" είναι, πιο "περιπετειώδης" είναι, σίγουρα πιο χλιδάτη/μουράτη είναι, πιο vintage είναι, ως εκεί. Θα εξαιρέσω όσους έχουν ξεκάθαρα προβλήματα με τα νέα ξυραφάκια και η μονή λεπίδα δίνει λύση.

 

Α γειά σου. Στο τέλος θα μας πούνε ότι και τα κινητά τηλέφωνα τούβλα της προηγούμενης δεκαετίας είχαν καλύτερο σήμα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα τρομερα γρηγορο ξυρισμα δεν θα κανεις ποτε με το DE,τρομερα ΒΑΘΥ ξυρισμα θα κανεις  (αν χρησιμοποιεις βεβαια πινελο και σαπουνι/κρεμα)..ΠΟΛΥ πιο βαθυ απο οποιοδηποτε multiblade ειδικα αν χρησιμοποιησεις καποιο AGRESSIVE DE (π.χ.ενα adjustable ρυθμισμενο στο max) & λεπιδες Feather.

 

Επισης θα κανεις και δραματικα ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΤΕΡΟ ξυρισμα (απο το να περνας ΒΙΑΣΤΙΚΑ το προσωπο σου με μια πλαστικουρα σαν ανεκπαιδευτος μπαμπουϊνος που ΒΙΑΖΕΤΑΙ μη του παρουν τη μπανανα... ;D) θυσιαζοντας ,οταν εκπαιδευτεις,3-4 λεπτα παραπανω... ;)  ....

 

αν φυσικα ΔΕΝ σε ενδιαφερουν τα παραπανω (δηλ.το πολυ βαθυ ξυρισμα και το ...λιγοτερο βιαστικο ξυρισμα και θεωρεις το ξυρισμα...αναγκη και οχι ΑΠΟΛΑΥΣΗ)  stick to your guns.

 

Την εβδομαδα που περασε απο περιεργεια  ξυριζομουν  εναλαξ (με πινελο και σαπουνι) με ενα mach 3 (ακομα κλαιω τα λεφτα μου)  & το Merkur 34 (που δεν ειναι και πολυ agressive DE razor) ....με την ΚΑΜΜΙΑ το multiblade δεν μπορεσε να κανει το βαθυ ξυρισμα του de (εκανα 4 περασματα with,against & 2 across & με τα 2) και το "5 o'clock shadow" εμφανιζονταν γυρω στις....3 μμ με το Mach 3 & στις 8 μμ με το Merkur....δεν υπαρχει συγκριση.....in my book παντα και your mileage may vary

 

ΘΑ το δοκιμάσω με τον αφρό αφού δεν έχω ακόμη τρέξει να βρω πινέλο και κρέμα, αν το πράγμα στραβώσει υπάρχει πάντα το 3πλό ξυραφάκι να καθαρίσει
   

 

χαλια αποτελεσμα θα εχεις το de θελει..lubrication & δεν υπαρχει αφρος που να δινει το lubrication που δινει μια κρεμα ξυρισματος (ειδικα αν δουλευτει με πινελο)  

παρε τουλαχιστον μια κρεμα NIVEA (1,5 euro κανει) και απλωσε την με το χερι.

 

 

ο αφρος "δουλευει" καλα με τα μοντερνα ξυραφακια γιατι το lubrication το κανει η γλειωδης ΤΑΙΝΙΑ (lubricating strip) που εχουν τα ξυραφακια αυτα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχω κάθε συμφέρον να κάνω γρήγορο ξύρισμα ώστε να μη χάσω χρόνο με μια διαδικασία ρουτίνας τη στιγμή που βιάζομαι να φύγω για τη δουλειά μου δε  με κάνει "μπαμπουϊνο", μην τρελαθούμε...

 

Κρέμα με το χέρι δε λέει καθόλου, θα πεταχτώ να πάρω ένα γουνουνοπινέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχω κάθε συμφέρον να κάνω γρήγορο ξύρισμα ώστε να μη χάσω χρόνο με μια διαδικασία ρουτίνας τη στιγμή που βιάζομαι να φύγω για τη δουλειά μου δε  με κάνει "μπαμπουϊνο", μην τρελαθούμε...

 

ναι ρε συ πλακα κανω,απλα  με τα μοντερνα πλαστικα ξουραφια δεν χρειαζεται να εχεις καποια ιδιαιτερη τεχνικη ουτε γνωσεις....οποτε ξυριζεσαι μηχανικα στον..αυτοματο...(εξασφαλιζοντας συνηθως ενα μετριο ή απλα αποδεκτο αποτελεσμα) το de & wet shaving εχει εντελως αλλη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ....η οποια οδηγει στο ΒΑΘΥΤΕΡΟ και καλυτερο ξυρισμα ever ..κατι που μπορει και να ΜΗΝ ειναι κατι που σωνει και καλα θες.....εσυ απλα θες να κανεις τη δουλεια σου γρηγορα και ευκολα...και καλα κανεις..αν αυτο σε ικανοποιει...απο τη στιγμη που μαλιστα τα multiblades,η κακη τεχνικη (π.χ.το απευθειας κοντρα ξυρισμα που ειναι HUGE no-no)  & o αφρος δεν σου δημιουργουν προβληματα (οπως δημιουργουν σε ανθρωπους με ευαισθητο δερμα)    

 

παντως απο προσωπικη πειρα...θα σου πω οτι οσους φιλους μου...προσηλυτισα στο wet shaving απο εκει που ξυριζονταν 1-2 φορες την εβδομαδα (ακριβως επειδη το μοντερνο ξυρισμα τους ταλαιπωρουσε) τωρα ξυριζονται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ... ;D

 

Κρέμα με το χέρι δε λέει καθόλου,

 

οκ ειναι,για πολλα χρονια οι ανθρωποι ξυριζονταν με brushless creams & de ;)

 

εμενα μου εκαναν δωρο πρασφατα μια ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ brushless του KORRE (μυριζει...αψεντι.. ;D) & την χρησιμοποιω ποτε ποτε με πολυ καλα αποτελεσματα. 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως απο προσωπικη πειρα...θα σου πω οτι οσους φιλους μου...προσηλυτισα στο wet shaving απο εκει που ξυριζονταν 1-2 φορες την εβδομαδα (ακριβως επειδη το μοντερνο ξυρισμα τους ταλαιπωρουσε) τωρα ξυριζονται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ... ;D

 

Άρα εκεί μου ξόδευαν x λεπτά τώρα ξοδεύουν x+7*3, χοντρικά μισή ώρα παραπάνω την εβδομάδα. Χμμ...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως απο προσωπικη πειρα...θα σου πω οτι οσους φιλους μου...προσηλυτισα στο wet shaving απο εκει που ξυριζονταν 1-2 φορες την εβδομαδα (ακριβως επειδη το μοντερνο ξυρισμα τους ταλαιπωρουσε) τωρα ξυριζονται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ... ;D

 

Άρα εκεί μου ξόδευαν x λεπτά τώρα ξοδεύουν x+7*3, χοντρικά μισή ώρα παραπάνω την εβδομάδα. Χμμ...

 

ε,τοτε να μη κουρευομαστε,να  μη κανουμε και μπανιο και να μη λουζομαστε αφου παιρνει....χρονο... ;D ;D

 

παντως ,για να σοβαρευτουμε και λιγακι,2-3 λεπτα την ημερα...δεν ειναι και τιποτα......το σπουδαιο ...εκτος βεβαια και αν εισαι ο Bill Gates... ;D & o χρονος σου ειναι τοσο..πολυτιμος... ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,τοτε να μη κανουμε και μπανιο και να μη λουζομαστε αφου παιρνει....χρονο... ;D ;D

 

Μπάνιο θα κάνουμε, αλλά αν π.χ. αντί για το τηλέφωνο της μπανιέρας χρησιμοποιούσαμε κουβά θα κάναμε παραπάνω χρόνο. Και με τον κουβά καθαροί θα είμασταν και με το τηλέφωνο  ;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κατευθείαν κόντρα" είναι θέμα τακτικής και όχι τεχνικής. Το κάνω γιατί με τα μαλακά γένια που έχω και την καλή "λίπανση" που κάνω, ξέρω πως δεν θα μου κοστίσει σε κάτι, δεν κόβομαι ποτέ, ούτε ερεθίζω το δέρμα... Και καταλήγω πάντα σε δέρμα λείο, δέρμα εφήβου που δεν έχει βγάλει γένια ακόμη... Οπότε - ξανατονίζω - θα δοκιμάσω το DE από περιέργεια και με το βλέμμα στους προγόνους μου...

 

Οι φίλοι σου που βρήκαν λύση σε υπαρκτό πρόβλημα έχουν κάθε λόγο να συνεχίσουν, εννοείται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τον κουβά καθαροί θα είμασταν και με το τηλέφωνο

 

ναι αλλα με το τηλεφωνο θα εισαι πολυ πιο καθαρος,οπως αλλωστε και με το de & το πινελο πιο καλοξυρισμενος....

 

παντως προσωπικα ξυριζομαι πολυ πιο γρηγορα με de & πινελο παρα με αφρο και πλαστικουρα,μονο για να καθαρισω τη γλιτσα απο τα χερια μου θελω ενα λεπτο με τον αφρο... ;D...ενω για να...ξαναβγαλω αφρο απο τη κονσερβα και να τον..εφαρμοσω για το δευτερο και τριτο χερι.....θελω αλλα δυο λεπτα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

για όποιον ίσως ενδιαφέρεται οι εντυπώσεις μου μετά απο μερικές μέρες:

 

1. το  ξύρισμα είναι όντως βαθύ

2. ο ερεθισμός του δέρματος μεγαλύτερος

3. δεν συγχωρείται το παραμικρό σφάλμα, το πληρώνεις με... αίμα

 

τα παραπάνω όχι με πινέλο και κρέμα αλλά με καλό αφρό και - το κυριώτερο - με μαλακά και σχετικά αραιά γένια

 

θα δοκιμάσω και πινέλο/κρέμα όταν τα αγοράσω απο ένα από τα λίγα καταστήματα που τα διαθέτουν

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου