Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δες τα βιντεο του Mantic στο youtube...δεν θελει κοπο,θελει τροπο...βεβαια αν μαθεις να ξυριζεσαι με de μετα εννοειται οτι επειδη εχεις καλη τεχνικη ξυριζεσαι καλυτερα με ....οτιδηποτε....ακομα και με BIC & Beu Mec.... ;D

 

χμμμμ...

 

ξεκίνησα να διαβάζω αυτό το νήμα εδώ

 

http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=68&t=46&start=40

 

αρχικά o OP,  username=Aris, έγραφε διαρκώς, ενθουσιασμένος, τρελαμένος, να μάθει να δοκιμάσει να συμβουλευτεί, τελικά αγόρασε τα απαραίτητα, μετά όμως ψιλοχάθηκε....

 

ώσπου πόσταρε το μήνυμα που φαίνεται παραπάνω

 

πολύ χαρακτηριστικό νομίζω, κάτι σαν back-to-reality

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα η προετοιμασια ,δηλ. η κρεμα και το πινελο ,ειναι σημαντικοτερα απο το ξυραφι,μια και αν προετοιμαστεις σωστα ξυριζεσαι με οτιδηποτε..

 

Εγω στα ταξιδια παντως παιρνω απλα μια κρεμα ξυρισματος και την βαζω χωρις πινελο,brush-less, και με το απλο BIC METAL ή το διπλο μπλε Gilette κανω το ιδιο καλο ξυρισμα...(ολες οι κρεμες ξυρισματος μπορουν να χρησιμοποιηθουν και χωρις πινελο απλα βαζεις περισσοτερο προϊον και δεν κανεις αφρο αλλα μια ...γλυτζερη  ;D παστα στο δερμα πανω στην οποια γλυστρα το ξυραφι ...)

 

Οποτε και αυτος ο τροπος ειναι καλος....και δουλευει καλα και με τα μοντερνα ξυραφακια.ΠΟΛΥ καλυτερα απο τα gel & τους αφρους....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε και αυτος ο τροπος ειναι καλος....και δουλευει καλα και με τα μοντερνα ξυραφακια.ΠΟΛΥ καλυτερα απο τα gel & τους αφρους....

 

Το επόμενο - και τελευταίο - βήμα επιστροφής στην πραγματικότητα είναι να εφαρμόσεις τα απλά πραγματάκια που έγραψα προχθες, δηλαδή (i) αφρό μιξαρισμένο με μπόλικο ζεστό νερό και (ii) αναμονή 2 λεπτά για σένα με τις σκληρές τρίχες, και να διαπιστώσεις πως, ΤΕΛΙΚΑ, καλός είναι KAI ο αφρός, ΕΦΟΣΟΝ τον χρησιμοποιήσεις σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ετσι θα κανω τον ιδιο χρονο,μη σου πω και περισσοτερο αφου θα πρεπει να ξαναβαζω αφρο στο δευτερο και τριτο περασμα,κατι που γινεται στο πιτς φυτιλι με το πινελο, με το παραδοσιακο ξυρισμα....αλλα ακριβοτερα και χωρις...την πολυτελεια του παραδοσιακου ξυρισματος... ;D...παντως επειδη εχω χρησιμοποιησει και αφρο δεν ειναι με την καμμια το ιδιο καλος...οσο και να τον αφησεις....καταρχην δεν κανει την απολεπιση και την...ανασηκωση της τριχας ;D που κανει το πινελο... ;)....και κατα δευτερον ξεραινεται γρηγορα....ενω αρκει λιγο νερο και μια...πινελια.. ;D για να αναζωογονηθει μια κρεμα ξυρισματος...

 

ασε που με τον αφρο γινεσαι χαλια...λερωνεις τα χερια σου και...κολλανε τα παντα... ;D

 

οπως μαθει κανεις και οτι τον βολευει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασανίζομαι με την καλή έννοια, αφού έχω δει βελτίωση σε σχέση με τις ετοιματζίδικες βλακείες που προσπαθούσα να κάνω αποψίλωση στο παρελθόν. Απλά έχω ψιλιαστεί, όπως μου επιβεβαιώνετε και σεις εδώ, ότι η προετοιμασία είναι το παν.

 

Για γκουρμεδιές τύπου Merkur δεν με βλέπω πάντως, προτιμώ να πάρω (ακόμα) ένα μπάσο (αλλά μην το πείτε πουθενά).

 

 

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δοκιμασα την τεχνικη του τυπου στο βιντεακι που ποσταρε ο Superfunk και εμεινα ικανοποιημενος. Συνολικα 5 λεπτα ξυρισμα. Με το wilkinson με 4 λεπιδες μια φορα περναω, ισως και μια δευτερη σε κανα σημειο που μου ξεφυγε τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά τι 5 λεπτά ξύρισμα λέτε?  ;D Εγώ σε 5 λεπτά προλαβαίνω να ξυρίσω και τα πόδια. ;D

1-1.5 λεπτό πολύ νερό και κοινό σαπούνι (με πινέλο εδώ και 20 χρόνια) και άλλα 30 sec όλο το πρόσωπο με απλό ξυραφάκι με 2 λεπίδες (όχι παραπάνω).

Από όλα τα "λούσα" το μόνο που έχω βρει να αξίζει είναι ο χρόνος αναμονής με το σαπουνόνερο.

 

Από τα αυτιά και πάνω ("ξυρίζω" και το κεφάλι) το κάνω με ηλεκτρική μηχανή 1-2 φορές τη βδομάδα. Αυτιά-μύτη με άλλη ηλεκτρική. (Λυκάνθρωπος  :D).

 

Άλλος εδώ που να ξυρίζει την καράφλα υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι τόσο αντίθετος με τη φιλοσοφία του wet-shaving που πριν λίγο παρήγγειλα σετάκι safety razor + blades  ::) από ebay ώστε να πολεμήσω αυτή τη μόδα εκ των έσω.  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Χαρίλατρε λόγω αρκουδότριχας χρειάζομαι τον χρόνο μου, το 5λεπτο είναι μόνο για προθέρμανση.

 

Μόνο για πρόσωπο φυσικά, για πόδια ούτε λόγος.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εγινε ρε παιδια; Ολοι με ουρα ασβου και σαπουναδα ξυριζεστε;;; Εγω παντως μονο τα βιντεακια που ειδα εβγαλα σπυρια! Μια φορα στα δυο χρονια και αν!!! (Μπορει να εχουν περασει και 5!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου