Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα και εγώ κρέμα proraso με σανδαλόξυλο, πινέλο απο τρίχα ασβού και τα ξυραφάκια bic

metal και εντυπωσιάστηκα με το αποτέλεσμα !  ;)

 

Yπάρχει κάποιο safety razor με λεπίδα που να μην έχει ανάγκη για στρέτσινγκ ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και εγώ κρέμα proraso με σανδαλόξυλο, πινέλο απο τρίχα ασβού και τα ξυραφάκια bic

metal και εντυπωσιάστηκα με το αποτέλεσμα !  ;)

 

Yπάρχει κάποιο safety razor με λεπίδα που να μην έχει ανάγκη για στρέτσινγκ ?

 

 

εγω παντως ποτε μου δεν εχω κανει...στρετσινγκ  ;D...και ξυριζομαι δεκαετιες με sr... ;) βεβαια εχω δερμα μωρου.. ;D

 

μπορεις αν σε βολευει το BIC METAL να παρεις τον... πατερα του δηλ. το φοβερο SCHICK INJECTOR...το προβλημα ειναι οτι θα βρεις μονο μεταχειρισμενα του 1950 και οι λεπιδες βρισκονται μονο on line..

 

παντως εχω ενα και αν θες ευχαριστως στο χαριζω...εχω και λιγες λεπιδες...

 

για να ειμαι ειλικρινης ομως...το BIC METAL ειναι ισως...καλυτερο...οποτε αν σου αρεσει συνεχισε να το χρησιμοποιεις ,ειναι και παμφθηνο...προσωπικα επειδη ταξιδευω πολυ το χρησιμοποιω συχνα και το sr δεν μου...λειπει ιδιαιτερα..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ Superfunk !  

 

Bασικά κάποια στιγμή θα παραγγείλω μια Mercur closed comb. Αυτό που μου αρέσει στα bic metal είναι η άνεση και η ασφάλεια που νιώθω ακόμα και να βιάζομαι δεν προβληματίζομαι με γωνία επαφής με το δέρμα.... Αν συμβαίνει το ίδιο και με τα safety και δεν είναι πιο επιθετικά, τότε μια χαρά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ bic metal αλλά τα SR είναι, κυριολεκτικά,  in-your-face επίθεση. Βαθύτερο ξύρισμα, αλλά με περισσότερο ερεθισμό, και σημαντικά μεγαλύτερο ρίσκο κοψίματος. Πλέον ξέρω τι να κάνω και δεν κόβομαι πάντως.

 

Το άλλο μου συμπέρασμα είναι ότι το πινέλλο με την κρέμα δεν βοηθούν σε σχέση με τον αφρό. Φυσικά YMMV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά με περισσότερο ερεθισμό,

 

φροντιζεις το σημειο που ξυριζεις να ειναι ΠΑΝΤΑ καλυμμενο με αφρο?

σε αντιθεση με τα μοντερνα ξυραφια που εχουν lubricating strip τα sr δεν εχουν και αν περνανε πανω απο γυμνο δερμα ερεθιζουν...επισης με ΑΦΡΟ επειδη κανει λιγοτερο lubrication  επισης ερεθιζουν...με πινελλο και κρεμα-σαπουνι οχι... ;D

 

Αν συμβαίνει το ίδιο και με τα safety και δεν είναι πιο επιθετικά, τότε μια χαρά !

 

είναι πιο επιθετικά,εχουν learning curve ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φροντιζεις το σημειο που ξυριζεις να ειναι ΠΑΝΤΑ καλυμμενο με αφρο?

 

πάντα, και με πινέλλο/κρέμα, όχι αφρό

 

για όσο ακόμη έχω την υπομονή, σύντομα θα τα παραμερίσω και θα επιστρέψω στον αφρό, η κρέμα και το πινέλλο μόνο χρόνο και κόπο μου έχουν προσθέσει στην υπόθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο παντως...εγω εκανα μια δοκιμη την προηγουμενη εβδομαδα με mach 3 και ειχα περισσοτερο ερεθισμο απο οτι με το dr..μηπως πιεζεις πολυ ή δεν εχεις βρει τη σωστη γωνια?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα να επενδύσω σε καλύτερο εξοπλισμό, γιατί δεν είμαι ικανοποιημένος ακόμα και αμέσως μετά το ξύρισμα. Χρησιμοποιώ μια Mach 3 (παλαιότερο μοντέλο, είχα πάρει και μια Fusion που πραγματικά ήταν για πέταμα) & διάφορους αφρούς κονσέρβας Nivea, Gillette κτλπ.

 

Εντός της εβδομάδος θα παραλάβω μια Merkur 34C HD, παρέα με λεπίδες Personna & Feather, πινέλο Edwin Jagger Best Badger και Mitchell's Wool Fat σαπούνι. Ολική ανανέωση εξοπλισμού, θα δοκιμάσω μερικά ξυρίσματα και θα επιστρέψω να καταθέσω εντυπώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου