Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.xenos-xenos.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=149&option=com_virtuemart&Itemid=34

 

πολύ κοντα στην Ομόνοια

 

για αρχή σου προτείνω να κινηθείς σε πολύ χαμηλά χρήματα γιατί αν δεν σου κανει ο τρόπος αυτός θα σου μείνει ο εξοπλισμός

 

πινέλο wilkinson πήρα με 5Ε αν θυμάμαι καλά, ξυράφι-συσκευή βρίσκεις στο ebay με 1.5Ε, ξυραφάκια καλά ως και με 0.10Ε το ένα, κρέμες επώνυμες με το πολύ 2Ε

 

με τις DE δεν διακρίνεται η μια πλευρά από την άλλη, πρέπει να "σκεπάσεις" τη μία αν θες να τις πάς μία-μία, διαφορετικά ξέρεις πως,  στατιστικά, θα τις χρησιμοποιήσεις περίπου 50% την κάθε μία σε βάθος χρόνου μερικών ημερών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση. Εγώ γενικά έχω μούσι που διατηρώ και ξυρίζω λαιμό και λίγο τα μάγουλα. Μήπως αυτή η τεχνική δεν είναι ωφέλιμη για τόσο μικρή περιοχή; Αν και πάω σε μπαρμπέρη και με κάνει με φαλτσέτα το λαιμό κτλ, μετά μία μέρα είμαι πάλι για ξύρισμα.

 

Λέω να μπω σε αυτό το τρυπάκι γιατί με τις 3 λεπίδες + κοκκινίζω απίστευτα και είναι πολύ ενοχλητικό.

 

Εσύ gdev τελικά έμεινες στο wet shave? γιατί είδα ότι ήσουν κατά στην αρχή  :)

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικό είναι μετά απο΄24 ώρες να ξαναθές ξύρισμα, αυτό δεν θα το αποφύγεις ό,τι κι αν κάνεις

 

εγώ δεν ξέρω αν θα το συνεχίσω, προς το παρόν το μόνο ξεκάθαρο πλεονέκτημά του είναι το χαμηλό του κόστος ανά μήνα, αλλά έτσι κι αλλιώς και με τα 3πλά το κόστος παλι αμελητέο είναι μπροστά στα άλλα

 

βασικά το δοκίμασα από περιέργεια παρά ο,τιδήποτε άλλο

 

το DE θα σου προσφέρει περισσότερη ακρίβεια καθώς κινείσαι γύρω από το μούσι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok man ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες  ;D Εμένα λόγω ερεθισμού όπως είπα στα 3πλα ενώ στην φαλτσέτα 0 πιστεύω ότι θα μου ταιριάξει, εκτός αν και η φαλτσέτα με τη μηχανή έχουν τεράστιες διαφορές  :)

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Barley της EJ είναι πανέμορφη, έχεις καλό μάτι.

Επίσης η Semogue είναι ίσως ο κορυφαίος κατασκευαστής πινέλων χοίρου. Με τον καιρό θα μαλακώσει και θα είναι ακόμη πιο ευχάριστο.

 

Μόνη ένσταση ίσως στο Arko, θα προτιμούσα το αντίστοιχο στικ της La Toja, έχει και εξαιρετική τιμή στο WellShaved. Καλύτερη προστασία και ποιοτικότερος σε ενυδάτωση αφρός, ενώ προσωπικά προτιμώ και το άρωμά του - τομέας στον οποίο το Arko διχάζει αν και εμένα μου αρέσει. Μοιάζει με σαπούνι μασσαλίας με μια έντονη νότα λεμονιού. Το άρωμα του La Toja από την άλλη δεν μπορώ να το περιγράψω εύκολα, θυμίζει κάτι από ωκεανό, ειδικά τώρα που καλοκαίριασε είναι από τις αγαπημένες επιλογές!

Στα θετικά επίσης ότι θα σε βολέψει η συσκευασία με το καπάκι αν ταξιδεύεις συχνά σε σχέση με το χάρτινο περιτύλιγμα του Arko.

 

Έτοιμος είσαι προχώρα και καλή αρχή!

 

Να'σαι καλα Suede!

 

Θα ακολουθησω τη συμβουλη σου για τη La Toja, γουσταρω πολυ την αισθηση θαλασσας το καλοκαίρι και οπως ειπες θα ειναι πολυ πιο πρακτική για ταξίδια. Ειδα και γνωμες στο YouTube και ψηθηκα ακομα πιο πολυ.

 

Ενα καλο καναλι που βρήκα στο YouTube ειναι το nick shaves (θα προσθεσω βιντεακια αργότερα).

 

Περα απο τo Mitchell's wool fat εχεις δοκιμασει αλλα "boutique" σαπουνια π.χ. Dr Harris; Αυτα τα triple milled δειχνουν ακριβα αλλα απ'οτι βλεπω κρατανε πολυ και αυτο κατιντις παραπανω που δινουν στο γλιστρημα της λεπιδας τα κανει αρκετά ενδιαφεροντα. Ασε που αυτα τα ξυλινα μπολακια μιλανε κατευθείαν στην καρδια του μουσικου (ειδικα αυτά απο ΜΑΟΝΙ  ;D )

 

Cold shaving εχεις δοκιμασει;

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mwf είναι κορυφαίο σαπούνι, όπως και τα dr harris (έχω το marlborough και το windsor). Ένα επίσης ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ αλλά πανάκριβο σαπούνι είναι το Martin De Candre http://www.shaving-soap.net/presentation-shaving-soap.html . Έχω τη scented έκδοση και πλέον είναι το αγαπημένο μου. Αξίζει μια δοκιμή παρά την υψηλή τιμή του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Merkur 34 HD υπάρχει στην ελλάδα σε κάποιο μαγαζί; ή μόνο εξωτερικό; Δεν θέλω να πάω σε εκείνο το μαγαζί στην ομόνοια να πάρω ξουράφι με 5Ε γιατί προφανώς θα χαθεί η ποιότητα και θα μου κάνει κακή εντύπωση.

Αντί της Merkur υπάρχει κάποια άλλη που μπορώ να πάρω για να ξεκινήσω;

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου