Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το

 

Σε βεβαιώνω πως ΔΕΝ φταίει το ακόμη φτηνότερο ξουράφι που αγόρασες αλλά ότι είσαι εντελώς νέωπας, θα δεις αρκετή βελτίωση σχεδόν αποκλειστικά με την εξοικείωση με τη διαδικασία/τεχνική

 

Ναι δεν ήθελα να πάρω το ξουραφι των 3-5 ευρώ απλά όταν βρέθηκα στο μαγαζί κ το είδα μπροστά μ είπα να του δώσω μια ευκαιρία :)

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να πω οτι με εκπλησσετε!!!

 

Το οτι υπαρχουν τοσο ψαγμενοι κιθαριστες εδω μεσα το ηξερα, αλλα και τοσο ψαγμενοι με το ξυρισμα μας δεν το περιμενα!

(Και δεν το λεω ουτε ειρωνικα ουτε πειραχτικά)

 

Το οτι εγω χρησιμοποιω μονο την Gillette Fusion και ο,τι αφρο μου κατσει, με κανετε και νιωθω σαν να ξυριζομαι με εναν 15αρη Fender practice και με φθηνη πεταλιεριτσα, οταν εσεις ξυριζεστε με κατι μεγαθηρια με 4x12" καμπινες, λαμπατες κεφαλες hand wired/selected, πεταλια pure vintage πληρως λειτουργικα με απαραμιλο ηχο!!!!!

 

 

Λοιπον, μετα την αποκτηση του λαμπατου bugera, καλων λαμπων, πεταλιων κτλ,

 

θα κανω upgrade και τη ξυριστικη!!!!!

 

:D :D :D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τα πλήθη  ;D

 

Λοιπόν, πρώτη ξούρα πριν από 6 ώρες με την Edwin Jagger, λεπίδες Personna και κρεμούλα Cella με το χοιροπίνελο (αφού το μούλιασα σε ζεστό σαπουνόνερο για 10 λεπτά). Προηγήθηκε και nuked towel  ;D

 

Είμαι ενθουσιασμένος από όλες τις απόψεις  :)

 

Έκανα 2 περάσματα με τη φορά και 1 κάθετη στη φορά...το αποτέλεσμα ήταν να απολαύσω το πρώτο μου πραγματικά καλό και βαθύ ξύρισμα χωρίς ίχνος ερεθισμού...βασικά τώρα που βίωσα τη διαφορά κατάλαβα ότι με τη Fusion απλά είχα συνηθίσει να ερεθίζεται το δέρμα μου και πλέον δεν έδινα σημασία.

 

Ήμουν σκεπτικός για το πως θα πήγαινε η πρώτη δοκιμή αλλά τελικά μου ταιριάζει πολύ αυτό το στυλ ξουρίσματος, μπήκα στο κλιμα με τη μια και μου βγήκε πιο φυσικά απ'ότι με τη Fusion που δουλεύω τόσα χρόνια :o

 

Ένα πολύ μικρό και ρηχό κοψιματάκι έπαθα μόνο στο μήλο του Αδάμ, ντάξει είναι και το πιο δύσκολο σημείο οπότε δεν τρέχει τίποτα.

 

Παιδιά, ειδικά όσοι έχετε πυκνά και σκληρά γένια, πιάστε μια DE και το πινελάκι με κρέμα...το καλύτερο ξύρισμα σε ποιότητα, απόλαυση και κόστος  ;)

 

Πολλά ευχαριστώ στον Ritchie77 που άνοιξε αυτό το "κουλό" θέμα, στον SF που για άλλη μια φορά είναι μέσα στα πράγματα και μοιράζει απλόχερα εμπειρία και γνώση, καθώς και στον Suede που μου έδωσε πολύτιμες και to the point συμβουλές!!!

 

Ανυπομονώ να έρθει η ώρα για το επόμενο ξύρισμα  ;D 8)

 

 

p.s. πήρα και μια La Toja που είπαμε αλλά πήρα και την Arko, είναι πάμφθηνη και η φωτό του τυπά με τα σαπούνια έτοιμος για ξύρισμα είναι όλα τα λεφτά ;D ;D ;D

 

Arko-shaving-soap-stick-from-Turkey.jpg

 

p.s.2 Ο Nick στο βίντεο παρακάτω είναι και γαμώ τα παιδιά και έχει ωραία βιντεάκια, αξίζει να ρίξετε μια ματιά:

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ειδικά όσοι έχετε πυκνά και σκληρά γένια, πιάστε μια DE και το πινελάκι με κρέμα...το καλύτερο ξύρισμα σε ποιότητα, απόλαυση και κόστος  ;)

 

Τέτοια γένια ακριβώς έχει ένας συγγενής, του  έδωσα το ξυράφι μου με καινούρια λεπίδα φυσικά και σφάχτηκε, και κάνει και προσεγμένη προεργασία με πινέλο.

 

Είναι εντελώς υποκειμενικό το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σφαξιματα γινονται λογω λαθους ΤΕΧΝΙΚΗΣ (λαθος γωνια του ξυραφιου,υπερβολικη ΠΙΕΣΗ του ξυραφιου πανω στο δερμα,απευθειας κοντρα ξυρισμα,σπασιμο καρπου κτλ,κτλ),στην ΑΡΧΗ σχεδον ΟΛΟΙ κανουν το λαθος να ξυριζονται με τον ιδιο τροπο που ξυριζονται με τις μοντερνες μηχανες (κανουν ας πουμε το τεραστιο λαθος,που παντα πληρωνεται με ΑΙΜΑ... ;D..να κανουν "μακριες διαδρομες" στο προσωπο τους)....αν καποιος ακολουθησει ΕΥΛΑΒΙΚΑ τα βιντεο του MANTIC...δεν θα εχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα..(απο το 05.00 και μετα)

 

 

 

Μη ξεχναμε  οτι για ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΟΛΟΙ οι ανδρες ξυριζονταν με DE (αντε και SCHICK injector) & ηταν πιο καλοξυρισμενοι και με λιγοτερα δερματικα προβληματα απο οτι σημερα...

 

Αν δεν "επιτεθεις" στο προσωπο σου με την DE "μιμουμενος" το ξυρισμα με το MACH 3 δεν θα κοπεις.... ;)

 

Δεν θελει κοπο....ΤΡΟΠΟ θελει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγγενής που έκανε το πείραμα είναι ΠΟΛΥ προσεκτικός Ο,ΤΙ κι αν χρησιμοποιεί, πόσο μάλλον τώρα που του το τόνισα, μην κάνεις βολικές παραδοχές χωρίς μάλιστα να ξέρεις.

 

Μη ξεχναμε  οτι για ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΟΛΟΙ οι ανδρες ξυριζονταν με DE (αντε και SCHICK injector) & ηταν πιο καλοξυρισμενοι και με λιγοτερα δερματικα προβληματα απο οτι σημερα...

 

Γνωρίζεις κάποια σχετική έρευνα πάνω στο θέμα;

 

Έχω αναλύσει για ποιό λόγο είναι απόλυτα λογικό και επόμενο να κόβεσαι συχνότερα με τις DE, δεν θέλω να τα επαναλάβω.

 

Έχω επίσης επισημάνει πώς πάντα οι οδηγίες των γκουρού για τις DE τονίζουν πως απαιτείται ΚΑΛΥΤΕΡΗ ποιότητα λίπανσης, για ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ χρόνο, ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ προσοχή με το ξυράφι, ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ διάρκεια ξυρίσματος, όλα αυτά ΦΩΝΑΖΟΥΝ την αλήθεια για το θέμα...  ;)

 

...η οποία είναι (αυτό ΘΑ το επαναλάβω) ότι με τα σύγχρονα ξυράφια θες προσπάθεια για ΝΑ κοπείς, με τις DE θες προσπάθεια για να ΜΗΝ κοπείς.

 

Αν εσένα σε βολεύει, όλα καλά, μην παρουσιάζεις όμως όλους τους υπόλοιπους ως ξυλοκόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway δεν θα συμφωνησουμε ποτε οποτε ας μεινουμε ο καθενας με την αποψη του... ;)

 

 

μην παρουσιάζεις όμως όλους τους υπόλοιπους ως ξυλοκόπους.

 

Θες δε θες ΕΙΣΑΙ ξυλοκοπος οταν χρησιμοποιεις DE για ΠΡΩΤΗ φορα....μια και θελει SKILLS και ΤΕΧΝΙΚΗ (που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να τα μαθεις ΑΥΤΟΜΑΤΑ και με την επιφοιτηση του Αγ.Πνευματος  οπως υποστηριζεις.. ;D) για να το χρησιμοποιησεις ΣΩΣΤΑ ,κατι που η MACH 3 δεν θελει (ακομα και ενα πιθηκι με γαντια μπορει να τη χρησιμοποιησει  ;D ).

 

 

 

Φυσικα και ειναι πιο ΔΥΣΚΟΛΗ η χρηση μιας DE & γενικα το wet shaving εχει LEARNING CURVE και ειναι πιο "risky" (με την εννοια οτι πρεπει να εχεις παντα το νου σου μη κανεις καμμια λαλακια) αλλα το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ της ειναι πολυ καλυτερο και αυτο μετραει.

 

Φυσικα οπως ΟΛΑ τα πραγματα που θελουν ΤΕΧΝΙΚΗ και practice με τα ΧΡΟΝΙΑ η χρηση της γινεται ΑΥΤΟΜΑΤΗ και πολυ πιο ευκολη.

 

Γνωρίζεις κάποια σχετική έρευνα πάνω στο θέμα;

 

Ναι ολες τις ΤΑΙΝΙΕΣ πριν το 1970 οπου ΟΛΟΙ οι ανδρες εχουν μια χαρα δερματα χωρις ingrown hairs & ερεθισμους.... ;D ;D ;D  

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες δε θες ΕΙΣΑΙ ξυλοκοπος οταν χρησιμοποιεις DE για ΠΡΩΤΗ φορα....μια και θελει SKILLS και ΤΕΧΝΙΚΗ

 

...και σου έγραψα τις προάλλες ότι στον ΕΒΔΟΜΟ μήνα αφού ξεκίνησα, κόπηκα (γερά μάλιστα) χωρίς καν να καταλάβω πώς, καθως και ότι γενικά ο ερεθισμός είναι σαφώς μεγαλύτερος με το DE και χρειάζομαι after-shave κάθε φορά, ενώ με το 3πλό πρακτικά το είχα καταργήσει... όλα αυτά εγώ που έχω μαλακά και αραιά γένια...

 

και το βαθύ ξύρισμα όντως το πετυχαίνω, αλλά μόνο μετά από καμιά 15αριά περάσματα από τα δύσκολα σημεία, όπως ακριβώς αναγκαζόμουν να κάνω με το 3πλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ αφου το κανεις ΛΑΘΟΣ....παρε ενα πινελακι...και μια κρεμα τσι προκοπης  με τους αφρους φυσικα και θα κοβεσαι...και θα χρειαζεσαι 300 περασματα.... ;D

 

Αλλα δεν ακους.... ;D

 

Εξω απο την πλακα,αν βαριεσαι το πινελακι δοκιμασε μια BRUSHLESS κρεμα (βγαζει ο KORRES μια φανταστικη) ή απλα μια NIVEA χωρις πινελο,απλωσε την στο προσωπο σου και κανε καλο μασαζ με τα δαχτυλα και ξυρισου,θα δεις ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορα απο τον αφρο μια και θα εχεις μια πολυ "γλυστερη" επιφανεια,χωρις πολυ αφρο και το ξυραφι θα γλυστραει απιθανα.

 

In fact ,και κινδυνευοντας να γινω ιεροσυλος  ;D,νομιζω οτι ολες οι κρεμες σε σωληναρια δουλευουν καλυτερα ετσι...

 

δες εδω πως να τη χρησιμοποιησεις

 

https://www.youtube.com/watch?v=fe9cbZBxOW8

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου