Προς το περιεχόμενο

Ο Google boss μιλάει για την καινοτομία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια που το συζητάμε, για να περάσει η ώρα

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Αν είναι να χρησιμοποιείς παραδείγματα από την 7η τέχνη, κάντο σωστά σε παρακαλώ.

Τον πολίτη Πολίτης Κέιν μας βάζεις και ανοησίες.

;D

EDIT:

Άσχετο αλλά το θυμήθηκα, τώρα που το δα.

Το "Up in the Air " έχει μια δολοφονική σκηνή.

Φυσικά "κατηγορήθηκε" ως ρατσιτική.

Δεν ξέρω...μπορεί και νάναι, αλλά εγώ μαμήθηκα στα γέλια.

 

EDIT 2:

 

Επίσης ο Oliver Stone κόβει κεφάλια....ξέρει να κάμει ταινίες ο άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(αλήθεια το "βρέχει κεφτέδες 2" το είδε κανείς; )

 

Οχι ρε γαμωτο, αυτο και το Πως να εκπαιδευσεις τον Δρακο σου 2, δεν τα εχω δει ακομα :(

 

Αλλα βγήκε καινουριο Broken Sword :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά του έγραψαν και το κείμενο για το τρίλεπτο, μιας και μόνο το Google έστησε. Σιγά μην έχει και άποψη...

Φυσικά και του έγραψαν το κείμενο (και το γράφω αυτό χωρίς τη δική σου ειρωνεία).

 

Mεγάλοι corporate leaders και killers όπως ο εν λόγω έχουν φτάσει σε αυτές τις θέσεις επειδή έχουν μάθει να αναγνωρίζουν τα ταλέντα των άλλων και να εκχωρούν ευθύνες και αρμοδιότητες σε άτομα ικανότερα από αυτούς σε ειδικούς τομείς.

At last the voice of reason. Delegation το λένε το ρημάδι. Delegation.

 

Μην κάνεις ούτε δευτερόλεπτο το λάθος να νομίζεις ότι όλα αυτά που λέει είναι λόγια δικά του και μάλιστα αυτοσχεδιασμοί. Δεν είναι ξερόλας ούτε μάγκας, όπως οι ημέτεροι "όλα-τα-σφάζω-όλα-τα-μαχαιρώνω" ντεμέκ επιχειρηματίες.

 

Κάθε ουσιαστικό που βγαίνει από το στόμα του έχει μελετηθεί - όχι από έναν, αλλά από επιτελείο ειδικών - για να έχει το θετικότερο δυνατό αποτέλεσμα στο στόχο που έχει βάλει η εταιρεία για τη συγκεκριμένη συνέντευξη.

Ακριβώς. Και μαζί πέφτει και το σχετικό γυάλισμα-στρογγύλεμα απόψεων το οποίο αποσκοπεί αφενός στο να δώσει μια εικόνα ανάλογη των προσδοκιών που έχει ο θεατής για μια τέτοια φιγούρα και αφετέρου στο να μη θίξει κανέναν και τίποτε, που είναι βασική μέριμνα κάθε επικοινωνιολόγου.

 

 

Μα, το ξαναλέω. Όταν έχει την google από πίσω, τι πειράζει να του έχουν γράψει το λόγο 1,000,000 πίθηκοι τελικά; Οι πράξεις του δε μετράνε... άσε που τα λόγια του πάνε πακέτο με τις πράξεις του, απ'ότι καταλαβαίνω... άρα;

Θα τον αγνοήσουμε, επειδή κάποιος του έγραψε με καλύτερο τρόπο αυτό που ήθελε να πει; Κι εγώ το έχω κάνει και είμαι το 0,0000000001 του τύπου...

Όχι δεν θα τον αγνοήσουμε επειδή του γράψαν τον λόγο άλλοι και πουθενά δεν το ισχυρίστηκα (ρε παιδιά αφού μπαίνετε στον κόπο να κάνουμε τόσο λεπτολογικές συζητήσεις παρακαλώ διαβάζετε αντιστοίχως λεπτολογικά αφού όλοι καταλήξατε στο ίδιο λάθος συμπέρασμα, ότι τον λέμε πιόνι και ψεκασμένο επειδή του γράφουν τον λόγο).

 

Λέω να αγνοήσουμε αυτό το 3λεπτο γιατί είναι τρίλεπτο, γενικόλογο, καρακλισέ και στρογγυλεμένο, ένα επικοινωνιακό προϊόν που εξυπηρετεί στόχους της google και όχι την αλήθεια καθαυτή. Είναι βέβαιο ότι αν ο Σμιντ ερχόταν εδώ σε ένα εργαστήρι σεμιναριακού τύπου και μιλούσε λιγότερο στημένα (έχω παρακολουθήσει μεγάλους ξένους επιχειρηματίες σε τέτοιο mode) σίγουρα θα είχε πολύτιμες συμβουλές να δώσει, αλλά δεν είναι αυτές σε αυτό το τρίλεπτο.

 

απέχεις παρασάγγας από οεντεροεπριουνεστικές (ευχαριστίες στον Σφακου)

Αγαπητέ με κολακεύετε αλλά τα τριπλά ούμλαουτ είναι κέρτεσι του μίστερ Σμιντ.

 

Ότι για όλα φταίνε οι γκόμενες.

Συμφωνώ (και με τα αποπάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Delegation το λένε το ρημάδι. Delegation.

Σωστά. Δεν είχα χρόνο να το απαντήσω.

Μία από τις βασικές αρετές ενός manager.

Ο οποίος είναι βασικά διαχειριστής (πόρων) και όχι απαραίτητα διοικητής όπως στην ημεδαπή θεωρείται.

 

Οχι ρε γ***το

Πέρα από την οπτική πανδαισία, η έμμεση σάτιρα στην Google/Apple (από έναν ανταγωνιστή - Sony- admittedly) είναι αυτό που έλειψε από τους νερόβραστους "Καταφερτζήδες".

 

Τον "δράκο" θέλω κι εγώ να τον δω. Και θα τον δω βέβαια  ;D.

Α, και το Monsters University που κάτι έτυχε και δεν πήγα με τα παιδιά στο σινεμά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Delegation το λένε το ρημάδι. Delegation.

Όχι Sfaku. Delegation το λένε στα αγγλικά.

Εδώ το λένε εκχώρηση αρμοδιοτήτων.

 

(BTW τι δούλεμα έχω ρίξει σε βλαχομανατζαραίους "και καλά εγώ σπούδασα στην Αγγλία" "Σοβαρά; Που;" "E, στο University of Paparoshire" που τα λένε τα μισά στα αγγλικά δε λέγεται...)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν και επαναλαμβάνω πως για μένα η συνέντευξη δεν είναι σημείο αναφοράς αλλά μέρος μιας καθημερινής ενημέρωσης (προτιμώ να ακούω τέτοια τέρατα απο το κάθε ανύπαρκτο κομματικό περίττωμα) να κάνω μια Σύνοψη της Κουβέντας:

 

 

 

Αν τα παραπάνω δεν είναι θέσεις και στάσεις απο πίστη με Π κεφαλαίο σε ιδεολογίες/ηψίες, με λογικά άλματα (όπως λέει ένας φίλος) αναρωτιέμαι τι είναι.

Θα συμφωνούσα να συζητήσουμε για γκόμενες αλλά θα ήμουν σεξιστής.

 

*Φίλτρα

VCA=Voltage controlled amplifier, VCF=Voltage controlled filter, έχω κι άλλα.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Θα συμφωνούσα να συζητήσουμε για γκόμενες αλλά θα ήμουν σεξιστής.

 

 

Αυτό είναι ένας μύθος που καλλιεργήθηκε από άντρες.

ΔΕΝ υπάρχει γυναίκα που να μη θέλει οι άνδρες να μη συζητούν γι' αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ Γιάννη, ότι η επιλεκτικά αφαιρετική και υποτιμητική (αλλά και ειρωνική) αντιμετώπιση απόψεων αντιθέτων από την δική σου, είναι μια πρακτική που εσύ ειδικά, δεν μας είχες συνηθίσει.

 

Προσωπικά, λυπάμαι.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και επαναλαμβάνω πως για μένα η συνέντευξη δεν είναι σημείο αναφοράς αλλά μέρος μιας καθημερινής ενημέρωσης (προτιμώ να ακούω τέτοια τέρατα απο το κάθε ανύπαρκτο κομματικό περίττωμα) να κάνω μια Σύνοψη της Κουβέντας:

 

 

 

Αν τα παραπάνω δεν είναι θέσεις και στάσεις απο πίστη με Π κεφαλαίο σε ιδεολογίες/ηψίες, με λογικά άλματα (όπως λέει ένας φίλος) αναρωτιέμαι τι είναι.

Θα συμφωνούσα να συζητήσουμε για γκόμενες αλλά θα ήμουν σεξιστής.

 

*Φίλτρα

VCA=Voltage controlled amplifier, VCF=Voltage controlled filter, έχω κι άλλα.

 

 

Ζητάμε ταπεινά συγνώμη που δεν παίρνουμε ως ευαγγέλιο τη συνέντευξη και δεν είμαστε τόσο "ιθαγενείς" ώστε να εντυπωσιαζόμαστε από slogan τριών λέξεων (πόσο passe' πια;) από ανθρώπους που σίγουρα είναι θησαυροί γνώσεων και εμπειρίας αλλά επίσης σίγουρα δεν πρόκειται να ανοίξουν τα σεντούκια τους στον κάθε τηλεθεατή του CNN...

 

Υ.Γ.: Δεν μπορώ άλλη TEDx-ίλα...!!!

 

Ομολογώ Γιάννη, ότι η επιλεκτικά αφαιρετική και υποτιμητική (αλλά και ειρωνική) αντιμετώπιση απόψεων αντιθέτων από την δική σου, είναι μια πρακτική που εσύ ειδικά, δεν μας είχες συνηθίσει.

 

Προσωπικά, λυπάμαι.

 

 

Είσαι ευγενικός άνθρωπας εσύ!!!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου