Προς το περιεχόμενο

Ο Google boss μιλάει για την καινοτομία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βεβαια υπαρχουν παντα και καποιοι ρομαντικοι τρελλοι

 

http://www.capital.gr/Articles.asp?id=1939443

 

θυμαστε αληθεια την εταιρεια?την εκλεισε,και αυτη,το ΚΚΕ (με τις ευλογιες της κυβερνησης βεβαια) το 1983 μια και οι "εκπροσωποι" των εργαζομενων ζητουσαν...35% ...αυξηση.... ::))

 

Το ελληνικό δημόσιο υποστηρίζει τέτοιες προσπάθειες. Ανάπτυγκζζ.

 

Γραφειοκρατία

 

Το εγχείρημα της επανακυκλοφορίας των Pony στην Ελλάδα ξεκίνησε σχεδόν λίγο μετά την «εγκατάσταση» της τρόικας, αρχές του 2011. Ωστόσο, όλα αυτά τα χρόνια η γραφειοκρατία και η αναρχία του ελληνικού Δημοσίου έχουν αποτρέψει την επανακυκλοφορία του Pony.

 

«Δεν έχουμε λάβει ούτε cent επιδότησης από το κράτος, το οποίο έχει ορθώσει στην προσπάθειά μας μέχρι σήμερα χιλιάδες εμπόδια. Αυτήν τη στιγμή αναμένουμε ορισμένες τελικές γραφειοκρατικές διατυπώσεις. Είτε το εργοστάσιο θα ξεκινήσει, το αργότερο έως τον Μάρτιο, είτε θα μεταφέρουμε την παραγωγική μονάδα στην Αίγυπτο, όπου το ενδιαφέρον είναι υψηλό», αναφέρει χαρακτηριστικά ο επικεφαλής τής Namco.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καπιταλιστες ρε παιδι μου τι περιμενεις....πινουν το αιμα του λαου με το μπουρι της σομπας...

 

ακους εκει να εχουν την απαιτηση να ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ στην Ελλαδα....εδω φιλε μονο καμμια ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ,κανα ΔΙΟΡΙΣΜΟ,κανα....ΔΑΝΕΙΟ......μπορουμε να σου δωσουμε....για ΠΑΡΑΓΩΓΗ προστιθεμενης αξιας.....να φυγεις....να πας αλλου..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. εγώ από την άλλη συνγέροντα για κάτι ακόμα είμαι σίγουρος...

η δαιμονοποίηση ορατών και αόρατων "κέντρων" επί παντός "του" επιστητού, τελικά βολεύει, γιατί καταντά "ανορεξική" την έρμη την ατομική ευθύνη... αλλά δυστυχώς το "χτίσιμο" δεν ξεκινά ΠΟΤΕ από τα ρετιρέ...

 

Να 'γιάσει το στόμα σου. Αν η δικαιολογία ήταν προιόν θα είμασταν πρώτοι στην κατανάλωση και στις εξαγωγές. Μη σου πω θα την κάναμε και ΠΟΠ.

 

Οτι η συνέντευξη ήταν προετοιμασμένη και προβαρισμένη νομίζω είναι πασιφανές. Το ότι αυτά που ειπώθηκαν δεν μπορούν παρά να εκφράζουν τον ίδιο τον Σμιντ κι αυτό νομίζω είναι προφανές (πρόεδρος της Google είναι πανάθεμά με, δεν έχει ανάγκη κανένα να του λέει τι θα πεί, εκτός αν πιστεύεις στους ψεκασμούς ::)). Το αν του τα έγραψε άλλος αν και πολύ πιθανό δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Παρόλ' αυτά τα προηγούμενα δεν μπορούν να αποτελέσουν επιχείρημα για να απαξιώσει κανείς την αξία αυτων που ειπώθηκαν. Μπορείς να διαφωνήσεις και να κάνεις κριτική αλλά όχι να πείς "άσε ρε, μας τα παν κι άλλοι, πιόνι είναι κι αυτός".

 

Συμφωνώ με τον Νικόλα. Αυτή είναι η λογική σειρά των πραγμάτων.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

sfaku: Επειδή τα λέει ο συγκεκριμένος νομίζω ότι έχουν την εξείς απλή βαρύτητα: ΔΕΝ είναι το μαμακισμένο της 5ης δημοτικού που θέλει "παγκόσμιο ειρήνη" γιατί "έτσι". Λέει αυτά που ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΞΗ εδώ και πολύ πολύ καιρό, και μάλιστα δεδομένου του ποιά είναι η google το κάνει και γαμάτα.

 

Επιπλέον ο άνθρωπος δήλωσε σαφέστατα ότι ΔΕΝ είναι innovator ή τίποτε τέτοιο. Απλά ακούει! Μακάρι κι εμείς, αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά του έγραψαν και το κείμενο για το τρίλεπτο, μιας και μόνο το Google έστησε. Σιγά μην έχει και άποψη...

Φυσικά και του έγραψαν το κείμενο (και το γράφω αυτό χωρίς τη δική σου ειρωνεία).

 

Mεγάλοι corporate leaders και killers όπως ο εν λόγω έχουν φτάσει σε αυτές τις θέσεις επειδή έχουν μάθει να αναγνωρίζουν τα ταλέντα των άλλων και να εκχωρούν ευθύνες και αρμοδιότητες σε άτομα ικανότερα από αυτούς σε ειδικούς τομείς.

 

Μην κάνεις ούτε δευτερόλεπτο το λάθος να νομίζεις ότι όλα αυτά που λέει είναι λόγια δικά του και μάλιστα αυτοσχεδιασμοί. Δεν είναι ξερόλας ούτε μάγκας, όπως οι ημέτεροι "όλα-τα-σφάζω-όλα-τα-μαχαιρώνω" ντεμέκ επιχειρηματίες.

 

Κάθε ουσιαστικό που βγαίνει από το στόμα του έχει μελετηθεί - όχι από έναν, αλλά από επιτελείο ειδικών - για να έχει το θετικότερο δυνατό αποτέλεσμα στο στόχο που έχει βάλει η εταιρεία για τη συγκεκριμένη συνέντευξη.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μα, το ξαναλέω. Όταν έχει την google από πίσω, τι πειράζει να του έχουν γράψει το λόγο 1,000,000 πίθηκοι τελικά; Οι πράξεις του δε μετράνε... άσε που τα λόγια του πάνε πακέτο με τις πράξεις του, απ'ότι καταλαβαίνω... άρα;

 

Θα τον αγνοήσουμε, επειδή κάποιος του έγραψε με καλύτερο τρόπο αυτό που ήθελε να πει; Κι εγώ το έχω κάνει και είμαι το 0,0000000001 του τύπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε ουσιαστικό που βγαίνει από το στόμα του έχει μελετηθεί - όχι από έναν, αλλά από επιτελείο ειδικών - για να έχει το θετικότερο δυνατό αποτέλεσμα στο στόχο που έχει βάλει η εταιρεία για τη συγκεκριμένη συνέντευξη.

παρακολουθώ...αλλά δεν έχω καταλάβει...είναι κακό αυτό?

Κι εγώ το έχω κάνει

εσύ το έχεις κάνει γιατί δεν ξέρεις να γράφεις Ελληνικά 8) :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σεβάσμιε Γέροντα έχεις απόλυτο δίκιο! ΑΠΟΛΥΤΟ!  ;D ;D ;D

 

Και χαίρομαι που με έχεις μαιλαιτίση τόσο που να θυμάσαι κάτι τέτοιο!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sfaku: Επειδή τα λέει ο συγκεκριμένος νομίζω ότι έχουν την εξείς απλή βαρύτητα: ΔΕΝ είναι το μαμακισμένο της 5ης δημοτικού που θέλει "παγκόσμιο ειρήνη" γιατί "έτσι". Λέει αυτά που ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΞΗ εδώ και πολύ πολύ καιρό, και μάλιστα δεδομένου του ποιά είναι η google το κάνει και γαμάτα.

 

Επιπλέον ο άνθρωπος δήλωσε σαφέστατα ότι ΔΕΝ είναι innovator ή τίποτε τέτοιο. Απλά ακούει! Μακάρι κι εμείς, αλλα...

Επειδή χάνουμε την μπάλλα (όχι ότι υπήρξε αλλά χάριν λόγου) και ο καθείς μας βγάζει τα σώψυχά του με κοινή συνισταμένη το εγώ (ξέρεις ποιος είμαι γω ρε; ), ο λόγος (δεν ήταν συνέντευξη) μπορεί να ήταν αληθής και ειλικρινής (σύμφωνα με τις προσλαμβάνουσες του καθενός) αλλά αναμφίβολα (για εμένα) τυπικός, προσεκτικός, κοινότυπος και με συγκεκριμένη πολιτική και με προσεγμένα λόγια "τι προωθούμε και τι αυτιά χαϊδεύουμε".

 

Αλλίμονο εξάλλου αν ήταν διαφορετικά καθότι, γύρω από τον εκάστοτε CEO, κινείται μια ολόκληρη κουστωδία ειδικευμένων σε συγκεκριμένους τομείς.

 

Τα περι ανοιχτής πόρτας διοίκησης, μάνατζμεντ μαζί με τον εργαζόμενο, πολιτικές διαφάνειας, rotation ευθύνης, ενίσχυση πρωτοβουλίας, παροχές για το προσωπικό innovation, ανθρωποκεντρική εταιρική στρατηγική, open corporate forum και κάποια εκατοντάδες άλλα corporate σλόγκαν, δεν τα έχω ακούσει απλώς αλλά μου έχουν γίνει κλύσμα και κολλήριο εδώ και πολλά χρόνια από επίσης εταιρείες κολοσσούς, με πολύ περισσότερα χρόνια από την Google στο κουρμπέτι, από αποδεδειγμένη παρουσία επι σειρά δεκαετιών στις πρώτες παγκοσμίως θέσεις καταχώρησης πατεντών και εκφρασμένα από επίσης management με απολαβές αριθμούμενες με 6ψήφια και 7ψήφια νούμερα.

 

Η αλήθεια βέβαια (και απο χώρα σε χώρα η ένταση διαφέρει) στην εφαρμογή αυτών διαφέρει τα μάλα από τις αρχικές (ας τις πούμε) προθέσεις.

 

Το τι ανακοινώνει η κάθε εταιρεία με το τι πράττει, διαφέρει και δε νομίζω ότι οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) από μας είμαστε είμαστε σε θέση να είμαστε απόλυτοι ως προς τη γνώση των πράξεών τους. Μπορούμε και είμαστε ελεύθεροι βέβαια να εικάζουμε.

Π.χ. τυπικά τουλάχιστον, όντως η Google διαλαλεί (και καλά κάνει) ότι δεν έχει πληρώσει διαφήμιση. Από την άλλη είμαι λίγο καχύποπτος όταν ένα major hollywood studio (TCF) αποφασίζει να γυρίσει ταινία-διαφήμιση για την Google (σημειωτέον ότι η ιδέα αρχικά ήταν για το facebook) με μόνη ανταποδοτικότητα από τον διαφημιζόμενο την φιλοξενία, παροχή κομπάρσων και παροχή σεμιναρίων περί του "τι εστί Googler". Έλεος δηλαδή.

 

(αλήθεια το "βρέχει κεφτέδες 2" το είδε κανείς; )

 

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι αν η Google με φώναζε για μία θέση στην εταιρεία τους με όρους ικανοποιητικούς , θα την έπαιρνα απνευστί κι ευχαριστώ πολύ καθότι δεν μιλάμε επ' ουδενί για μια παράνομη οργάνωση ή πληροφοριακά κολχόζ ή ιδεολογικά γκούλαγκ αλλά μάλλον για μία εταιρεία που σταθερά θεωρείται μια απο τις καλύτερες εταιρείες να εργάζεσαι.

 

Δεν διαφωνώ όπως λέει ο Νικόλας ότι άλλη η βαρύτητα να τα λέει ο Πρόεδρος της Google και άλλο ο Πρόεδρος της ΑΟ Πέρα Μαγούλας (ή ο Audiokostas φορ δατ μάτερ).

Θα μου πεις ότι πιθανόν ο πρόεδρας της Πέρα Μαγούλας να ναι ντόμπρος και σωστός στο παγκουί ενώ ξέρουμε δεκάδες CEO απατεώνες που βγάζαν αντίστοιχους λόγους και την γλυτώσαν ατιμώρητοι ενώ διέπραξαν απάτες δισεκατομμυρίων στη Wall Street (και τώρα γυρίζουν ταινίες για τα κατορθώματά τους) οδηγώντας εκατοντάδες στην χρεωκοπία.

Τι να κάνουμε, that's the way the cookie crumbles σ' αρέσει, δεν μ' αρέσει και πάμε παρακάτω.

 

Αυτό που λέω και δεν θα το ξαναπώ γιατί (με) κουράζω, είναι ότι εμένα, προσωπικά, ως Κώστας, δεν μου είπε τίποτε ιδιαίτερο ο τύπος, άσχετα με το ισοζύγιο πληρωμών Βουλγαρίας, Ινδίας, Πακιστάν, Ιταλίας, Ισπανίας, Αμερικής, την ιδιωτική πρωτοβουλία και το εντρεπρενερσιπ Ελλάδας, των δημοσίων υπαλλήλων, συμβάσεων, παρτιτούρων, πληροφορική αιχμής, cloud, προσωπικό απόρρητο, ΜΜΕ, κειμενογραφίας και μπλουζ.

 

Καθότι είναι φανερό ότι δεν ανέφερε το προφανές.

Ότι για όλα φταίνε οι γκόμενες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν παραδέχεσαι ότι σε ενοχλεί η παρουσία του τύπου ηχοκώστας;

Γιατί δεν το παραδέχεσαι ότι απλούστατα ενοχλείσαι από την παρουσία του;

Αφού είσαι αναρχοκομμουνιστής και απέχεις παρασάγγας από οεντεροεπριουνεστικές (ευχαριστίες στον Σφακου) και καινοτόμες προσεγγίσεις ανώνυμα κι επώνυμα και γενικώς.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου