Προς το περιεχόμενο

Όρια σαφήνειας στην "εμπορική" τέχνη.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που παρατηρώ πάντως από συνεντεύξεις είναι ότι οι δημιουργοί συνήθως δεν θέλουν να μιλάνε για τις στοχεύσεις τους για να μην καπελώσουν το θεατή ή γιατί θεωρούν ότι πρέπει να ερωτηθεί το έργο  ;D και όχι οι ίδιοι κλπ.

Δεν είναι πάντως κακή ιδέα...οι δημιουργοί να δίνουν ένα manual ή οδηγίες χρήσης για τα έργα τους ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Δεν είναι πάντως κακή ιδέα...οι δημιουργοί να δίνουν ένα manual ή οδηγίες χρήσης για τα έργα τους ;)

Είσαι προχώ..πάει και τελείωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πάντως κακή ιδέα...οι δημιουργοί να δίνουν ένα manual ή οδηγίες χρήσης για τα έργα τους ;)

 

Πρόκειται για φιλοσοφική συζήτηση από αρχαιοτάτων χρόνων χωρίς να έχει κανείς καταλήξει σε μια γενική αλήθεια -και νομίζω έτσι καρότσι θα πάει το πράγμα στον αιώνα τον άπαντα, οπότε θα πω απλώς μια προσωπική γνώμη.

 

Νομίζω ότι υπάρχει πολλή και καλή τέχνη που δεν χρειάζεται μάνιουαλ, είναι σχετικά εύληπτη χωρίς να υστερεί ποιοτικά και αρκεί για να χορτάσει και να ψυχαγωγήσει την πλειοψηφία των ανθρώπων. Π.χ. οι ταινίες του Χίτσκοκ πληρούν τα κριτήρια της υψηλής τέχνης, είναι κλασικές για το είδος, ευρηματικότατες για την εποχή τους και γενικά εύληπτες. Το ίδιο ισχύει για μεγάλο μερός της μουσικής των Beatles, τα βιβλία του Καζαντζάκη κλπ κλπ.

 

Θα ήμουν πανευτυχής αν οι συμπατριώτες μου είχαν διαβάσει 2-3 βιβλία Καζαντζάκη (ή αντίστοιχα) και ας μην διαβάσουν ποτέ Καστοριάδη. Και αν έβλεπαν Χίτσκοκ ή Κακογιάννη αντί για dancing with the starz (the what???  ;D ) . Και ας μη δουν ποτέ Μπέργκμαν.

 

Αν τώρα θέλει κανείς να πέσει στην πιο βαθιά κουλτούρα νομίζω ότι θα το ευχαριστηθεί περισσότερο αν το κάνει με τους όρους της, δηλαδή έχοντας μια πιο εγκεφαλική και εκλεπτυσμένη προσέγγιση της τέχνης.

 

Το να πέσουμε στην κουλτούρα δεν είναι απαραίτητο για την ανθρώπινη ευτυχία ούτε μας κάνει σώνει και καλά καλύτερους. Αρκετά τα παραδείγματα παραμορφωμένων καθαρμάτων ή αντιπαθέστατων.

 

Εμένα απλώς μου αρέσει γιατί μου προσθέτει επιλογές. Μου τη σπάει ας πούμε που δεν ακούω πολύ τζαζ, γιατί σκέφτομαι: μήπως κάτι χάνω; Μήπως υπάρχει σε αυτή τη μουσική μια κρυμμένη απόλαυση την οποία αγνοώ;

 

Αν λοιπόν κατέληγα ότι είναι καλό να δοκιμάσει κανείς να κουράσει λίγο το πνεύμα του με πχιο πχοιοτικά πράγματα, θα το έκανα μόνο υπό το πρίσμα της φιλομάθειας και της υγιούς πνευματικής ανησυχίας και περιέργειας, στοιχεία που τα θεωρώ καλά.

 

Τέλος, μην κοιτάς εδώ που το επίπεδο συζήτησης είναι πολύ υψηλό (για να καταλάβεις σκέφτομαι να παραγγείλω ανάκλιντρο  ;D ). Πιστεύω ότι η κουλτούρα απορρίπτεται από πολλούς συμπολίτες μας λόγω απελπιστικής ελληναριάς. Έλα μωρέ ποιος είναι ο τάδε; Τον ξέρει η μάνα του; Και λοιπές αμορφωσιές και "όσα δεν φτάνει η αλεπού".

 

Αυτά μου θυμίζουν ένα οικογενειακό μας ανέκδοτο με το οποίο θα κλείσω.

 

Στη γειτονιά του πατρικού μου έχουμε μια οδό Σεφέρη. Πήρε αυτό το όνομα διότι όταν ανοίχτηκε ο δρόμος, ο Σεφέρης μόλις είχε πάρει το Νόμπελ. Ο πατέρας μου, που ανακατευόταν τότε εθελοντικά με το πνευματικό κέντρο του δήμου, έκανε τη σχετική πρόταση. Μετά από λίγες εβδομάδες εμφανίστηκε ένας γείτονας -ζήτημα να είχε βγάλει δημοτικό, μακαρίτης πλέον- ο οποίος διαμαρτυρήθηκε γιατί ονομάστηκε ο δρόμος Σεφέρη. Στηρίχτηκε δε σε ακλόνητη επιχειρηματολογία: ποιος είναι αυτός ο Σεφέρης; Έχει κάνει τίποτε για τη γειτονιά;

 

Αυτό συνεχίζεται από στίφη Ελλήνων που δεν έχουν όμως το ελαφρυντικό της αγραμματοσύνης. Είναι ο αντίποδας της υπερκουλτούρας, εξίσου ενοχλητικός, μόνο που έχει πολύ πιο πλατιά εκπροσώπηση.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderator
Καθαρίστρια σε γκαλερί της Νότιας Ιταλίας πέταξε άθελά της έργα σύγχρονης τέχνης που ήταν κομμάτι έκθεσης.

 

Ο Λορένζο Ρόκα, επικεφαλής της εταιρείας καθαρισμού είπε ότι η γυναίκα έκανε απλώς τη δουλειά της, καθώς δεν θα μπορούσε να γνωρίζει ότι ήταν έργα τέχνης τα δύο αντικείμενα που ήταν πεταμένα σε μια γωνιά. 

 

Σύμφωνα με τους διοργανωτές της έκθεσης η σύνθεση ενός από τα έργα που έριξε στα σκουπίδια η καθαρίστρια περιελάμβανε κομμάτια μπισκότου διασκορπισμένα στο πάτωμα...

 

Η ασφαλιστική εταιρεία της εταιρείας καθαρισμού θα αποζημιώσει την γκαλερί με το ποσό των 10.000 ευρώ.

 

 

http://www.skai.gr/news/weird/article/252534/katharistria-berdeuei-ta-skoupidia-me-erga-tehnis/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η σύνθεση ενός από τα έργα που έριξε στα σκουπίδια η καθαρίστρια περιελάμβανε κομμάτια μπισκότου διασκορπισμένα στο πάτωμα...
Που να καταλαβει η καημενη απο Τεχνη...ven.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς βέβαια να είναι απαραίτητο για να στέκεται κάποιος εδώ μέσα, θα ήθελα να ακούσω κάτι από το Χαρίλατρο και το Καταρράκτη, μουσικά εννοώ, όχι κανά μπεεεεεεεεεεεε ;D

 

ΥΓ αν παλιότερα είχατε βάλει κάτι, περικαλώ να μου υποδείξετε που ημπορώ να το ακούσω και δεν εννοάω Καταρράκτη κάτι σκυλάδικες αναμνήσεις που έχω από εσέ  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και δεν εννοάω Καταρράκτη κάτι σκυλάδικες αναμνήσεις που έχω από εσέ  ;D

E οχι και σκυλαδικες...eeee.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος θες να εξηγήσεις τι έπιασες από το ανωτέρω?

 

Τπτ απ τα ανωτέρω, απλά έχω μια επιθυμία να ακούσω κάτι από εσάς και όχι μόνο εσάς, αλλά και από άλλους . Όχι για να κρίνω-κατακρίνω, αλλά βρε αδελφέ κάτι έξω από κουβέντες.

Πίστεψέμε, είμαι ανεκτικός, ακόμη και σε σρενταράδες  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι αλλα ν'ακουσεις? Εγω αν ειχα ακουσει απο σενα τα κομματια που υποθετω εχεις ακουσει εσυ απο μενα, δεν θα σου ξαναλεγα ουτε καλημερα. ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου