Προς το περιεχόμενο

Roland AIRA....


foxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα παράδειγμα από το παλιό BOSS VT-1 (τέλη δεκαετίας 90).

 

 

Ομολογώ ότι είναι πολύ χιουμοριστικό το βίντεο, αλλά απορώ αν έχει παραπάνω χρησιμότητα από αυτή που δείχνει ο τύπος. ::)

 

Ε ρε κόλλημα με το jog/dial  ;D

 

Γιατί εσένα σου φαίνεται λογικό; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Ομολογώ ότι είναι πολύ χιουμοριστικό το βίντεο, αλλά απορώ αν έχει παραπάνω χρησιμότητα από αυτή που δείχνει ο τύπος. ::)

Σε πολλά πράγματα - προϊόντα η χρησιμότητα έχει να κάνει άμεσα και με τη ευρηματικότητα του χρήστη - χειριστή. Στην προκειμένη, ανάλογα το είδος και τον τομέα / μουσικό είδος του καθενός.

Αν σε ενδιαφέρει, δώσε παραπάνω προσοχή στα sliders και ειδικά στο μεσαίο. Πιό πάνω έχω δώσει και το link του προϊόντος που έχει και το manual.

 

Γιατί εσένα σου φαίνεται λογικό; ;D

Γι'αυτό που είναι προορισμένο να κάνει, ναι. Μπορεί για σένα - για άλλους να είναι λάθος, σεβαστό.

 

Υ.Γ.

Αν θες ντε και καλά χωρίς, μπορώ με κάποια επιβάρυνση να σου κάνω custom modification  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που they dont miss the point  ;D

it will be ok

 

 

please please Roland dont pull an MC303 thing again  ;D

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=_WcGrSGl5Zk

 

με αλλα λογια ελπιζω η underlying τεχνολογια στη συγκεκριμενη σειρα να ειναι.. 2010-2014 και οχι αναπακεταρισμενη....2004....  (και με κοτσαρισμενο και ενα D-beam)

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που they dont miss the point  ;D

it will be ok

 

 

please please Roland dont pull an MC303 thing again  ;D

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=_WcGrSGl5Zk

 

με αλλα λογια ελπιζω η underlying τεχνολογια στη συγκεκριμενη σειρα να ειναι.. 2010-2014 και οχι αναπακεταρισμενη....2004....  (και με κοτσαρισμενο και ενα D-beam)

 

;D

 

Μην γλύφεσαι... ;D

 

Ως κάτοχος ενός Roland MC-505 (του οποίου η οθόνη θέλει άλλαγμα γιατί στην αρχή έλειπαν δύο τρεις κάθετες γραμμούλες, τώρα αν το ανοίξω μπορεί να μου βγάλει κανένα λωλοδάχτυλο στην οθόνη...), έχω να πω ότι... σιγά μην βγάλει η Roland τίποτε της προκοπής. To MC-505 το είχα πάρει για να το χρησιμοποιήσω σαν sketch pad τρόπον τινά... και δη γαρ για drums. Έβαζα λοιπον π.χ. ένα 4/4 ρυθμό (συνήθως με kick και hihats) και έγραφα ένα bassline σε ένα άλλο synthesizer. Κάποια στιγμή τόλμησα να πειράξω τα φίλτρα και ...απελπίσθη τα μάλλα... απλά αίσχος. Αυτό σε συνδυασμό με το ότι δεν φορτώνει samples (κάτι που ναι μεν ήξερα από την αρχή αλλά το χρειάστηκα μετά όπως και δήποτε), και απορώ γιατί το κρατάω. Το πολύ καλό του είναι ότι το θεωρώ πολύ hands-on μηχάνημα, αλλά πάλι μισές δουλειές από την Roland...

 

Οπότε με βάση το ιστορικό της εταιρείας πολύ χλωμό να βγει κάτι που να είναι προσεγμένο. Και όταν λέω προσεγμένο δεν εννοώ από πλευράς specifications. Χορτάσαμε specifications και χάλια ήχο. Εάν ποτέ σκεφτώ να πάρω κάτι ως drum machine τότε ενδεχομένως να έβλεπα κάτι σε Akai MPC xxxx ή αυτά τα καινούρια τα Elektron (εάν βέβαια φορτώνουν samples) μιας που έχω συλλέξει κατά καιρούς φανταστικά drum samples και θέλω να τα χρησιμοποιήσω πιό άμεσα από το να τα σμπρώχνω αριστερά - δεξιά στο Cubase.

 

Ίδωμεν όμως, αν και κρατώ μικρό καλάθι για τη Roland, τουλάχιστον για φέτος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσει να δινω το ενδεχομενο της αμφιβολιας. ειδικα στη ROLAND.

 

μπορει να καταλαβαν οτι μισες δουλειες δεν γινονται.

 

επισης..  οταν εγω ελεγα για φιλτρα  κλπ... τα ακουσα εδω μεσα και εχω και ενα -1

σε οτι διαολο ειναι το καρμα .

και να μην μιλησω για το MC808 που για λιγο ειχα και εγω...ξανα...

 

αλλα μεταξυ μας τα φιλτρα δεν ακουγονται. ;D

(ωχ ωχ μαλλον το παω για -2  8)  )

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσει να δινω το ενδεχομενο της αμφιβολιας. ειδικα στη ROLAND.

 

μπορει να καταλαβαν οτι μισες δουλειες δεν γινονται.

 

επισης..  οταν εγω ελεγα για φιλτρα  κλπ... τα ακουσα εδω μεσα και εχω και ενα -1

σε οτι διαολο ειναι το καρμα .

και να μην μιλησω για το MC808 που για λιγο ειχα και εγω...ξανα...

 

αλλα μεταξυ μας τα φιλτρα δεν ακουγονται. ;D

(ωχ ωχ μαλλον το παω για -2   8)   )

 

Δε νομίζω ότι σε κάρμισαν με -1 επειδή έκραξες τα φίλτρα κάποιων Roland. Κάτι άλλο θα έγινε :-)

 

Αλλά ναι, τι να κάνουμε τα φίλτρα κάποιων Roland είναι για σκαμπίλια.. :) Από το ίδιο πρόβλημα πάσχουν πολλά ψηφιακά synthesizers, το ίδιο πρόβλημα π.χ. (λιγότερο έντονο) έχω διαπιστώσει στα φίλτρα του Triton Extreme. Είναι του τύπου set & forget, δηλαδή "μην διανοηθείς live πειραματισμό", ενώ τα φίλτρα του Ζ1 (στην κάρτα MOSS που παίρνει το Triton Extreme) είναι καλύτερα.

 

Η Korg έχει αρχίσει δειλά δειλά να ασχολείται με κάποιες αναλογικές καταστάσεις, ελπίζω να έχουν επιτυχία, μπας και πάρει μπρος και η Roland και η Yamaha. Δεν είναι τίποτε, όπως βρήκαν κάτι Γιαπωνέζοι τελείως τυχαία κάτι schematics της Korg, ας ψάξουν και οι άλλοι στα κιτάπια τους... όλο και κάτι θα βρούνε. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι σε κάρμισαν με -1 επειδή έκραξες τα φίλτρα κάποιων Roland. Κάτι άλλο θα έγινε :-)

 

εχεις δικιο. ειπα και για το Dbeam !  ;D

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο. ειπα και για το Dbeam !  ;D

 

Το D-Beam είναι η προσπάθεια της Roland να φτιάξει ένα mini ...Theremin?? ;D

 

Εμένα μου αρέσει πάντως... καμμιά φορά έρχονται τίποτε φίλοι στο studio, και έτσι ανυποψίαστοι όπως είναι τους οδηγώ στο MC-505, ανοίγω το D-Beam και τους λέω να μετακινούν το χέρι πάνω κάτω. Η ευχαρίστηση που αντλώ παρατηρώντας το χαμόγελο του παιδιού που παίζει, είναι ανυπέρβλητη.. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ως κάτοχος ενός Roland MC-505...

Ο κόσμος είχε αναβαθμιστεί σε MC-909. Είχε, γιατί και το 909 παλιό είναι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος είχε αναβαθμιστεί σε MC-909. Είχε, γιατί και το 909 παλιό είναι.

 

Εμ ναι, αν είναι να τρέχουμε πίσω από την κάθε εξέλιξη... το 909 από οσο ξέρω φόρτωνε samples, αλλά τα φίλτρα;; Το είχε κανείς εδώ να μας πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου