Προς το περιεχόμενο

Roland AIRA....


foxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω, ρωτάω. Το 909 κόστιζε παραπάνω από 50%.

 

 

το mc808 ηταν cutback εκδοση που βγηκε μετα απο το mc909 .

δεν προσεφερε ARX-καρτες και επεκτασιμοτητα με αυτο τον τροπο

ειχε ομως αλλα θετικα... και η sound engine ηταν η ιδια αλλα το user interface

ηταν διαφορετικο... μιας και το mc909 ειχε μεγαλη ωραια οθονη κλπ κλπ.

 

 

το Sound on sound  λεει..

"The MC808 is the latest model in the Groovebox dynasty and as both its price tag and the numerical component of its name might indicate, it represents a scaling back of the MC909's grand designs. But only slightly so, as it still offers a similar armoury of sampling, 16-part multitimbral synth, 16-track sequencer, oodles of effects and plenty of hands-on controls to, er, lay your hands on. In fact, the progress of technology, coupled with lower production costs, means that although it ships at much less than half the price of its older brother, the new arrival still manages to trump it in a number of areas. "

 

 

επισης...

αμα θελει καποιος μοντ μπορει να παρει ολα τα MC comments και να τα βαλει σε ενα αλλο thread.

 

ετσι μολις βγουν τα AIRA.... να πουμε για αυτα και μονο αυτα...  ;D

 

 

επισης κυριε Χναρακη ειναι δυνατον εσεις να μην τα ξερετε αυτα?  ;)

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

 

το mc808 ηταν cutback εκδοση που βγηκε μετα απο το mc909 .

δεν προσεφερε ARX-καρτες και επεκτασιμοτητα με αυτο τον τροπο

ειχε ομως αλλα θετικα... και η sound engine ηταν η ιδια αλλα το user interface

ηταν διαφορετικο... μιας και το mc909 ειχε μεγαλη ωραια οθονη κλπ κλπ.

 

 

το Sound on sound  λεει..

"The MC808 is the latest model in the Groovebox dynasty and as both its price tag and the numerical component of its name might indicate, it represents a scaling back of the MC909's grand designs. But only slightly so, as it still offers a similar armoury of sampling, 16-part multitimbral synth, 16-track sequencer, oodles of effects and plenty of hands-on controls to, er, lay your hands on. In fact, the progress of technology, coupled with lower production costs, means that although it ships at much less than half the price of its older brother, the new arrival still manages to trump it in a number of areas. "

Εντάξει, καλά τα χαρακτηριστικά του μικρότερου. Εγώ κρατάω όμως και αυτό.

 

επισης κυριε Χναρακη ειναι δυνατον εσεις να μην τα ξερετε αυτα?  ;)

Γιατί, πρέπει να τα ξέρω όλα;  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, καλά τα χαρακτηριστικά του μικρότερου. Εγώ κρατάω όμως και αυτό.

 

 

το θεμα ειναι οτι τα χαρακτηριστικα του φιλτρου ηταν τα ιδια.

η κυματομορφες πιο πολλες αλλα ο χαρακτηρας ο ιδιος.. η ιδια μηχανη συνθεσης..

 

 

υπαρχει δηλαδη κατι καπου γραπτα απο την Roland οτι το MC808 ηταν υποδεεστερο σε αυτο το σημειο απο το MC909?

 

 

οσο για την τιμη και Roland το εμαθα το μαθημα μου.

 

 

 

547274_453534128096151_1649343294_n.jpg.6471f54fddeed6de553a278b3b10428c.jpg

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το θεμα ειναι οτι τα χαρακτηριστικα του φιλτρου ηταν τα ιδια.

η κυματομορφες πιο πολλες αλλα ο χαρακτηρας ο ιδιος.. η ιδια μηχανη συνθεσης..

Δεν το γνωρίζω 100% να σου απαντήσω, θα πρέπει να το ψάξω.

Ξεχνάς όμως κάτι βασικό εκτός από αυτά (τα φίλτρα), υπάρχουν οι κονβέρτορες και το THD που παίζουν τον ρόλο τους, τα οποία και πάλι δεν γνωρίζω αλλά υποψιάζομαι.

 

υπαρχει δηλαδη κατι καπου γραπτα απο την Roland οτι το MC808 ηταν υποδεεστερο σε αυτο το σημειο απο το MC909?

Όχι βέβαια. Αυτό εσύ πρέπει να το καταλαβαίνεις, δηλαδή η mercedes S-600 κάτι καλύτερο πρέπει να σου παρέχει από την S-300, λέω... μάλλον...

 

Πολύ απλά και με πολύ απλή λογική να μου επιτρέψεις να σου εξηγήσω κάτι, εάν θες.

Όταν η χ-ψ εταιρία μεγέθους Yamaha Roland Korg κλπ κλπ κλπ, κατασκευάζει ένα Α προϊόν που κοστίζει ένα Α ποσό και κάνει κάποιες Α πωλήσεις, λογικό είναι μετά από κάποιο διάστημα θέλοντας να προσεγγίσει (πουλήσει) και στους πιό "φτωχούς" αν θες, να κατασκευάσει ένα Β προϊόν σε μία Β τιμή έτσι ώστε να προσεγγίσει (πουλήσει) και στους "φτωχότερους" που κακά τα ψέματα και στην πραγματικότητα "αυτοί" είναι οι περισσότεροι.

Ελπίζω να τα είπα καλά κι ελπίζω να τα κατάλαβες.

 

οσο για την τιμη και Roland το εμαθα το μαθημα μου.

http://www.noiz.gr/index.php?action=dlattach;topic=202406.0;attach=45378;image

Νομίζω πως ισχύει στα περισσότερα για να μην σου πω παντού.

 

Αν έχω κάνει κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τιμες παντως σε $$ ειναι καλες...

ειδικα το TR-8 θα γινει αναρπαστο...

 

System-1: $599

VT-3: $199

TB-3: $299

TR-8: $499

 

[flash=200,200]

[flash=200,200]

 

 

 

το TB-3 δεν εχει  env mod  & decay knobs ομως....

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το env mod και το decay μπορείς να το ελέγξεις μέσω του touch pad πάντως.

 

Τελικά, παρά την πρώτη παγωμαρα και χλευασμό της roland γιατί δεν ακολουθεί το analoq revival της korg και των άλλων εταιρειών , τα εν λόγω synths μάλλον θα πετύχουν.

 

Το demo  του tr8 ,αν ξεπεράσει κανείς το γεγονός ότι είναι digital, είναι αρκετά ικανοποιητικό ηχητικά και προσωπικά μάλλον θα το σκεφτόμουν πολύ να δώσω 900 ευρώ π.χ. για το Miami ,ενώ με τα μισά λεφτά μπορώ να έχω 808 και 909.

 

Οι τιμές θα μεταφραστουν απο $ σε € , δηλαδή 499€ για το tr8? ή θα γίνει μετατροπή βάσει ισοτιμίας , δηλαδή 365€?

 

Στην δεύτερη περίπτωση θα πρόκειται για πραγματική ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είχα δίκιο ότι το dial στο System-1 ήταν για pitch bend. Αποδεικνύεται ότι είναι jog dial διπλής λειτουργίας (pitch bend/scatter). Πολύ παράξενη επιλογή πάντως.

 

Απο ήχο φαντάζομαι θα δούμε και επόμενα demo. Πάντως αν η τιμολόγηση σταθεί στα σχετικά χαμηλά επίπεδα που έχει διαρρεύσει ήδη, μάλλον καλά θα τα πάνε, ιδίως το TR-8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου