Προς το περιεχόμενο

Piano bar player ρεπερτόριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Ποιό είναι σε γενικές γραμμές το ρεπερτόριο σας υπόλοιποι piano bar solo players? Ψάχνω γενικά ιδέες να εμπλουτίσω το δικό μου σε ακούσματα μιας και στρώνομαι αυτό τον καιρό μπας και βρω καμιά δουλειά. Έχω ξαναδουλέψει σε μικρό μαγαζί γνωστού, με λίγο κόσμο και πρόγραμμά 2 ώρες mainstream αργό rock που ξεκινούσε από beatles και μπορεί να έφτανε ως coldplay, με μπόλικο trash ενδιάμεσα, και ίσως ένα τέταρτο boogie/rocknroll impro στο τέλος. Θα ήθελα όμως να σοβαρέψω λίγο τα παιξίματά μου για να βγώ στη γύρα!

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μάλλον η πρώτη φορά που γράφω στα "keyboards".... ;D

 

  Νομίζω χρειάζεσαι και κάμποσο Ελληνικό ρεπερτόριο. Οπωσδήποτε Χατζηδάκη, Θεοδωράκη, Μικρούτσικο, Λοίζο (όχι τα του Πολυτεχνείου!).... αρκέτα ελαφρολαϊκά - Κουγιουμτζή, Ξαρχάκο, Νικολόπουλο,Πλέσσα - ολίγη απο διάφορα ανάλαφρα που ακούστηκαν τα τελευταία 40 χρόνια - Αρλέττα, Βόσσου, Πρωτοψάλτη - και βέβαια κάμποσα Ελληνικά instrumental - Β.Παπαθανασίου, Σπανουδάκη κλπ.

 

  Όσον αφορά τα ξένα θα εκτιμηθούν μόνο οσα είναι πολυ γνωστά στο μέσο αυτί - από Sinatra μέχρι το adagio απ' το concierto de aranjuez.... ΚΑΙ κλασικό πιάνο ΑΛΛΑ μόνο πολύ οικεία και ανάλαφρα πράματα.Από κεί και πέρα παίζουν διάφορα ρόλο στο τι κολλάει και τι όχι, από το που παίζεις μέχρι την ώρα, την εποχή και τι - και πόσο - κόσμο έχεις την κάθε δεδομένη στιγμή, και βέβαια και τις δικές σου δυνατότητες .... Αν είσαι σε θέση παιχτικά να βγάζεις επιτόπου όποιο κομμάτι σου έρθει στο μυαλό τότε έχεις και το σπουδαιότερο αβαντάζ!

 

  Πάντως έχω την αίσθηση οτι αυτή την εποχή - και εδώ και πολλά χρόνια - πιο πολύ τραβάει το ελαφρολαϊκό ρεπερτόριο μαζί με φωνή,όχι ο ίδιος ο πιανίστας απαραίτητα αλλά κατά προτίμηση μαζί με μια τραγουδίστρια.... Μακάρι να πέφτω έξω!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Piano bar=τραγουδίστρια+διασκευές+κυρίως ξένο πρόγραμμα.

 

Το κυριότερο μια καλή γυναικεία φωνή εάν δεν έχεις να βρεις.  Κατά δεύτερο μη πας σκέτο με πιάνο, είναι αρκετά βαρετό και Bossendorfer να έχει καλύτερα πιάνο + ένα arranger από επάνω να δίνει στοιχειώδης ενορχηστρώσεις, μόνο του το πιάνο είναι κουραστικό και στα αυτιά και παικτικά τόσες ώρες στα χέρια.

 

Κατά τα άλλα εξαρτάται ξενοδοχείο, περιοχή και κόσμος. Αν είναι μόνο ξένοι δεν παίζεις πολύ ελληνικό, αν υπάρχουν έλληνες βάζεις περισσότερα. Μπορεί να σου ζητήσει το ξενοδοχείο να παίζεις μόνο jazz με πιάνο.

 

Στο θέμα του κλασικού είμαι λίγο εναντίων και κυρίως του ελαφρολαικού, δεν πάει σε ξενοδοχεία και τα παλιά είναι ξεπερασμένα αλλά εξαρτάται περιοχή πάλι. Αν παίζεις κέντρο Αθήνα πχ μπορεί να το σηκώσει, αν παίζεις Κέρκυρα-Κρήτη-Ρόδο δεν το σηκώνει και πολύ, αν είναι όλοι ξένοι από κάτω και τους παίζεις ξαρχάκο και χατζιδάκι θα ξενερώσουν.

 

Η δική μου αρχή είναι οποιοδήποτε κομάτι γνωστό πιο πολύ τα καινούργια (Lana del Ray Rihanna), με διαφορετικές ενορχηστρώσεις όμως και εδώ είναι που χρειάζεσαι το arranger (drumachine), όλα θα είναι jazz, swing, bossa, latin, slow, ballads κτλ.

 

Από Clayderman, Miles, Mariah Carey, Cranberries ότι θες και τραβάει μπορείς να παίξεις αρκεί να είναι διασκευασμένο σωστά με την κατάλληλη ενορχήστρωση και να είναι καλή η γυναικεία φωνή και να ταιριάζει στο ύφος δηλ, μην είναι καμία σκυλού από πανηγύρια και πάει να πει με αγγλική προφορά κάτω παρτάλι το summertime sadness.

 

Οπότε η δική μου συμβουλή είναι αυτή, κατάλληλη γυναικεία φωνή και arranger με σύγχορνα κομάτια+ κάποια κλασσικά πιανιστικά κατάλληλα διασκευασμένα να ταιριάζουν στο ύφος του χώρου.

 

κάποια ενδεικτικά από το δικό μου πρόγραμμα: Sagi Rei Your Loving Arms, Lisa Stanfield Baby come back, Tanita Tikaram Twist in my sobriety, Shivaree Goodnight Moon, Gloria Gaynor Can't take my eyes off of you, Bee Gees How deep is your love, Vanessa Williams Save the best for last, The Pretenders I'll stand by you, KD Lang Constant craving, Hooverphonic Mad about you, Dave Brubeck Take Five, Hancock Cantaloupe Island, Les Ombres Alone in Paris.... το πιασες το κλίμα πιστεύω.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Νομίζω χρειάζεσαι και κάμποσο Ελληνικό ρεπερτόριο. Οπωσδήποτε Χατζηδάκη, Θεοδωράκη, Μικρούτσικο, Λοίζο (όχι τα του Πολυτεχνείου!).... αρκέτα ελαφρολαϊκά - Κουγιουμτζή, Ξαρχάκο, Νικολόπουλο,Πλέσσα - ολίγη απο διάφορα ανάλαφρα που ακούστηκαν τα τελευταία 40 χρόνια - Αρλέττα, Βόσσου, Πρωτοψάλτη - και βέβαια κάμποσα Ελληνικά instrumental - Β.Παπαθανασίου, Σπανουδάκη κλπ.

Να συμπληρώσω κάτι που μου είναι πάντα αγαπητό, γλυκό, τραγουδιστό και πιανιστικά ενδιαφέρον: Γιώργος Χατζηνάσιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να συμπληρώσω κάτι που μου είναι πάντα αγαπητό, γλυκό, τραγουδιστό και πιανιστικά ενδιαφέρον: Γιώργος Χατζηνάσιος.

+ Σπανός / Πλέσσας / Κατσαρός / Χατζηδάκης, από Ελληνικά τουλάχιστον standard.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Piano bar=τραγουδίστρια+διασκευές+κυρίως ξένο πρόγραμμα.

 

Το κυριότερο μια καλή γυναικεία φωνή εάν δεν έχεις να βρεις.  Κατά δεύτερο μη πας σκέτο με πιάνο, είναι αρκετά βαρετό και Bossendorfer να έχει καλύτερα πιάνο + ένα arranger από επάνω να δίνει στοιχειώδης ενορχηστρώσεις, μόνο του το πιάνο είναι κουραστικό και στα αυτιά και παικτικά τόσες ώρες στα χέρια.

 

Κατά τα άλλα εξαρτάται ξενοδοχείο, περιοχή και κόσμος. Αν είναι μόνο ξένοι δεν παίζεις πολύ ελληνικό, αν υπάρχουν έλληνες βάζεις περισσότερα. Μπορεί να σου ζητήσει το ξενοδοχείο να παίζεις μόνο jazz με πιάνο.

 

Στο θέμα του κλασικού είμαι λίγο εναντίων και κυρίως του ελαφρολαικού, δεν πάει σε ξενοδοχεία και τα παλιά είναι ξεπερασμένα αλλά εξαρτάται περιοχή πάλι. Αν παίζεις κέντρο Αθήνα πχ μπορεί να το σηκώσει, αν παίζεις Κέρκυρα-Κρήτη-Ρόδο δεν το σηκώνει και πολύ, αν είναι όλοι ξένοι από κάτω και τους παίζεις ξαρχάκο και χατζιδάκι θα ξενερώσουν.

 

Η δική μου αρχή είναι οποιοδήποτε κομάτι γνωστό πιο πολύ τα καινούργια (Lana del Ray Rihanna), με διαφορετικές ενορχηστρώσεις όμως και εδώ είναι που χρειάζεσαι το arranger (drumachine), όλα θα είναι jazz, swing, bossa, latin, slow, ballads κτλ.

 

Από Clayderman, Miles, Mariah Carey, Cranberries ότι θες και τραβάει μπορείς να παίξεις αρκεί να είναι διασκευασμένο σωστά με την κατάλληλη ενορχήστρωση και να είναι καλή η γυναικεία φωνή και να ταιριάζει στο ύφος δηλ, μην είναι καμία σκυλού από πανηγύρια και πάει να πει με αγγλική προφορά κάτω παρτάλι το summertime sadness.

 

Οπότε η δική μου συμβουλή είναι αυτή, κατάλληλη γυναικεία φωνή και arranger με σύγχορνα κομάτια+ κάποια κλασσικά πιανιστικά κατάλληλα διασκευασμένα να ταιριάζουν στο ύφος του χώρου.

 

κάποια ενδεικτικά από το δικό μου πρόγραμμα: Sagi Rei Your Loving Arms, Lisa Stanfield Baby come back, Tanita Tikaram Twist in my sobriety, Shivaree Goodnight Moon, Gloria Gaynor Can't take my eyes off of you, Bee Gees How deep is your love, Vanessa Williams Save the best for last, The Pretenders I'll stand by you, KD Lang Constant craving, Hooverphonic Mad about you, Dave Brubeck Take Five, Hancock Cantaloupe Island, Les Ombres Alone in Paris.... το πιασες το κλίμα πιστεύω.

 

  Άλλη προσέγγιση έπι του θέματος.... ;D  Μπορεί να είναι καλύτερα, μπορεί και όχι. Όλα είναι ανάλογα με το χώρο.

 

  Σε γενικές γραμμές:  Σόλο πιάνο στέκει μόνο όταν ο πελάτης ΔΕΝ έχει έρθει για τη μουσική και του τη σερβίρεις παρεμπιπτόντως. Κλασική περίπτωση τα κυριλέ ξενόδοχεία και τα πολύ κυριλέ εστιατόρια, αν και στην εποχή  μας αναρωτιέμαι πόσα τέτοια υπάρχουν ακόμα, τέλος πάντων.... Αν πάει σε πιο νεανικό μπαρ - καφέ ή σε πιο μοντέρνο χώρο μάλλον πας όπως περίπου τα λέει ο stavros 80.

  Αν όμως πας σε μουσική ταβέρνα ή χώρους που συχνάζει πιο ηλικιωμένος κόσμος το Ελληνικό είναι μονόδρομος. Μη σου πω οτι θα αποτελέσει το 100% του ρεπερτορίου....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ύπάρχει στάνταρ κάτι, ο κόσμος παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο, πρέπει να προσαρμοστείς στα ακούσματα του κόσμου που έχεις ηλικιακά από κάτω και στην ταυτότητα του χώρου.

 

Τώρα δεν νομίζω ότι μιλάμε για ταβέρνα, γάμους, εκδηλώσεις κτλ για piano bar μιλάμε.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται έχουμε πολλούς αξιόλογους bar πιανίστες! Ευχαριστώ για τις συμβουλές, από ότι έχω καταλάβει είναι πολύ σημαντικό να καταφέρεις να έχεις ένα ευέλικτο πρόγραμμα χωρίς όμως να χάσεις το χαρακτήρα του, και από εκεί και πέρα, με λίγες μέρες δουλειά να μπορέσεις να το προσαρμώσεις στο εκάστοτε μαγαζί που θέλεις να δουλέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου