Προς το περιεχόμενο

Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως με οποιονδηποτε λαμπατο ενισχυτη, ετσι και με οποιον εσυ αγορασεις το πιο πιθανο ειναι να αλλαξει καποιες λαμπες και να φερεις τον ηχο στα μετρα σου (οπως με συμβουλεψε και εμενα συμφορουμιτης)

 

Αν δεν κανω λαθος, οι περισσοτεροι με λαμπατο ενισχυτη και διαθεση να δωσουν ελαχιστα χρηματα εξτρα, πειραματιζονται με τις λαμπες.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ααα δλδ μπορώ σε έναν ενισχυτή που έχει τις EL 84 να βάλω και άλλης κατηγορίας λάμπες ? Νόμιζα πως χρησιμοποιείς αποκλειστικά αυτές και παίζει απλώς η "μάρκα" της λάμπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και τα παραπανω μου, ειναι ποστ απο εμπειριες μου με συμβουλες συμφορουμιτων, προτιμω να μην προτεινω τι και πώς απο το να πω βλακειες ;)

 

Σιγουρα εδω, καποιοι με περισσοτερη εμπειρια στις λαμπες θα βοηθουσαν ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον θες για το βρώμικο κανάλι του ξέχνα τον. Είναι για τις εμποροπανύγυρις...(κοινώς για τα πανυγύρια). Αν θες καλό overdrive κανάλι κοίτα σε φτηνα jet city (αλλά δεν έχει καθαρά-κραντσάρει απο χαμηλα), laney για πολύ καλό british overdrive, ή πάρε ένα blackstar που τα κάνει όλα και συμφέρει (απο blues μεχρι oτι μα οτι καφρίλα θες, και αξιοπρεπέστατο καθαρό κανάλι. Ο 20ρης θα σου κοστίσει 2,3 φορές τον v22 αλλά θα έχεις ενισχυτάρα για μια ζωή. Τον v22 αργά ή γρήγορα θα τον σκοτώσεις 150€ για κάτι άλλο.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον θες για το βρώμικο κανάλι του ξέχνα τον. Είναι για τις εμποροπανύγυρις...(κοινώς για τα πανυγύρια). Αν θες καλό overdrive κανάλι κοίτα σε φτηνα jet city (αλλά δεν έχει καθαρά-κραντσάρει απο χαμηλα), laney για πολύ καλό british overdrive, ή πάρε ένα blackstar που τα κάνει όλα και συμφέρει (απο blues μεχρι oτι μα οτι καφρίλα θες, και αξιοπρεπέστατο καθαρό κανάλι. Ο 20ρης θα σου κοστίσει 2,3 φορές τον v22 αλλά θα έχεις ενισχυτάρα για μια ζωή. Τον v22 αργά ή γρήγορα θα τον σκοτώσεις 150€ για κάτι άλλο.

 

ναι ....

σιγουρα δεν εχω καταληξει ακομη και ψαχνομαι ..

Οι blackstar ομως ,οσους εχω δει, ειναι σε πολυ λιγα watt .. να δωσεις πχ 5 κατοσταρικα για 5 w .. μου φαινεται πως δεν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι blackstar ομως ,οσους εχω δει, ειναι σε πολυ λιγα watt .. να δωσεις πχ 5 κατοσταρικα για 5 w .. μου φαινεται πως δεν αξιζει.

 

Φυσικά και κάνεις λάθος  ;D

http://www.thomann.de/gb/blackstar_ht_studio_20_combo.htm

 

O Peavey τα κάνει όλα και συμφέρει. Έχει καλό καθαρό, ωραία βρώμικα, FX loop, booster...ε τί άλλο θες. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καταλάβει τί ψάχνεις, τί ήχο θες να βγάλεις κλπ κλπ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και κάνεις λάθος  ;D

http://www.thomann.de/gb/blackstar_ht_studio_20_combo.htm

 

O Peavey τα κάνει όλα και συμφέρει. Έχει καλό καθαρό, ωραία βρώμικα, FX loop, booster...ε τί άλλο θες. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καταλάβει τί ψάχνεις, τί ήχο θες να βγάλεις κλπ κλπ  ;)

 

Εχεις δικιο φιλε ισως επρεπε να πω εξαρχης για το ειδος που τον θελω ..

Παιζω κλασικο-μπλουζο-χαρντ ροκ .. και ο ηχος που θελω να εχω ειναι σε αυτα τα πλαισια,θα ηθελα δλδ ενα ωραιο καθαρο καναλι με reverb δυνατο και ενα βρωμικο.Ο bugera θεωρουσα πως με καλυπτε αλλα αρχιζω και αλλαζω γνωμη ,για το drive του..

 

Οποιος εχει καποια προταση ,ειτε για εταιρια ειτε για καποιον συγκεκριμενο,θα τον ευχαριστουσα !!

Οι blackstar παρεπιμτοντως ,ακουγοντας τους,δεν νομιζω οτι θα μου κολουσανε..  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον θες για το βρώμικο κανάλι του ξέχνα τον. Είναι για τις εμποροπανύγυρις...(κοινώς για τα πανυγύρια).

 

Αυτό το έχω διαβάσει που και που και δεν πολύ-δίνω σημασία (γούστα είναι βέβαια αυτά...) αλλά με ΑΥΤΟ το βρώμικο κανάλι έχω παίξει προσωπικά σε πάνω από 150 ... ''πανηγύρια''  ;D

 

Δεν νομίζω καθόλου λοιπόν ότι το overdrive του v22 είναι χάλια, ίσα ίσα πιστεύω ότι είναι ένα πολύ καλό, ζεστό vintage overdrive. Και δεν το λέω μόνο εγώ, αλλά κιθαρίστες διπλάσιων χρόνων και εμπειρίας από εμένα που έτυχε να παρευρίσκονται και να τζαμάρουν με τον ενισχυτή σε κάποιο από αυτά τα πανηγύρια.

 

Το μόνο που ΔΕΝ μου αρέσει στο βρώμικο κανάλι είναι ο ήχος του όταν παίζω σε εντάσεις δωματίου ΧΩΡΙΣ το boost του ενισχυτή ενεργοποιημένο (με το boost ακούγεται μια χαρά ακόμα και σε μικρές εντάσεις) και όταν το gain είναι πάνω από το 7 και η κιθάρα έχει ΜΟΝΟΥΣ μαγνήτες.

 

Ο blackstar ο 20άρης είναι πολύ καλός ενισχυτής βέβαια. Πάντως αν καταλήξει στον bugera, δεν νομίζω να τον σκοτώσει για 150 ευρώ για κάτι άλλο, εγώ όπως προείπα έχω βγάλει πολύ πάνω από 100 λάιβ με αυτόν τον ενισχυτή και δεν έχω καμμία ανάγκη για upgrade ακόμα (και αν κάνω δεν θα είναι με blackstar).

 

Σημειωτέον ότι παρά τα ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα που έχει κάνει ο δικός μου

 

-έχει τόσα σημάδια πάνω του όσο μια παλιά κιθάρα λόγω των άπειρων μεταφορών  σε πρόβες και λάιβ και έχει φάει 2 γερές τούμπες σε ΤΣΙΜΕΝΤΟ, το καλοκαίρι δε επειδή δούλευα σε εργοτάξιο και ξυπνούσα πρωί ξενυχτισμένος από το λάιβ της προηγούμενης νύκτας, δεν την πάλευα και τον άφηνα στο ΑΜΑΞΙ (μόνο την κιθάρα είχα κουράγιο να μεταφέρω εκείνα τα βράδια) με το οποίο αμάξι πήγαινα στη δουλειά με αποτέλεσμα λόγω των 40 βαθμών να ''λιώσουν΄'' τα knobs του master, tremble και middle-

 

δεν έχει παρουσιάσει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι για τα πανυγύρια με βάση το δικό μου γούστο και ίσως με λίγη υπερβολη εκ μέρους μου.

Σχετικά με τον blackstar κάνει τα πάντα. Αν θες να σου στείλω ένα μπλουζοροκ δείγμα απο blackstar με μονούς, με διπλούς με ότι θες. Τα μηχανάκια αυτά κάνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Επίσης αν θες να μην δώσεις τόσα λεφτά, δοκίμασε το πετάλι τους distx σε χαμηλό gain σε κάποιο άλλο φτηνότερο λαμπάτο ενισχτυτή. Και πάλι όμως ο ήχος που είχα μέσα απο το καθαρό του bugera δεν πλησιάζει τον ήχο που έχω τώρα μέσα απο το καθαρό του engl (και παίζοντας μπλουζιές πάντα με ένα πεταλάκι distx ρυθμισμένο με χαμηλό gain και λίγο κομπρέσορα για καλύτερα σκασίματα με τη στρατ και πολύ "παίξιμο" στο volume του μαγνήτη)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου