Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειμαι βεβαιος για τα κινητρα. Μου φαινεται λογικοτερο να εχουν οικονομικο και οργανωτικο περιεχομενο παρα ελεγκτικο (οχι πως το αποκλειω).

 

Δεν με ενδιαφέρουν τα κίνητρα. Αυτό που με νοιάζει είναι να μπορώ να έχω επιλογή πως θα αγοράσω κάτι και να μην με υποχρεώνουν σε κάποια συγκεκριμένη διαδικασία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν όσοι δεν έχουν εργαστεί και με τις δύο πλατφόρμες για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα έκαναν τον κόπο να μην εκφέρουν άποψη, τότε αυτές οι περιττές συζητήσεις δεν θα υπήρχαν.

 

Μέχρι τότε, θα υπάρχουν.

 

;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν μπορεις να αγορασεις σκετο το λειτουργικo? Δηλαδη αν θες να αναβαθμισεις τον Mac σου με ενα νεο λειτουργικo τι κανεις? Αγοραζεις νεο Mac με το νεο λειτουργικo? :(

...

 

Μέχρι την προηγούμενη έκδοση (10.8 ) έπρεπε να πληρώσεις ένα ποσό γύρω στα 30 Ευρώ.

Η τελευταία έκδοση (10.9) είναι δωρεάν.

Συμφωνώ ότι το 10.9 έχει προβλήματα που παλιότερα ήταν αδιανόητα. Δεν ξέρω αν θα τα φτιάξουν στη συνέχεια ή αν μετά τον θάνατο του Jobs πήραν την κάτω βόλτα ως εταιρεία....

 

Συμφωνώ επίσης ότι μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με φτηνότερα μηχανήματα από τα apple αλλά δεν καταλαβαίνω την αγωνία κάποιων να εξηγήσουν ότι είναι πανάκριβα (δεν είναι και τόσο). After all, αν θεωρούμε αυτονόητο να πληρώσουμε 200 ευρώ παραπάνω για ένα πετάλι μπουτίκ (σε σχέση με κινέζικο copy) ας δούμε και ως αυτονόητο ότι κάποιοι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν κάποιες εκατοντάδες ευρώ παραπάνω για ένα μηχάνημα στο οποίο θα κάθονται μπροστά ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ για τα επόμενα 5 (+) χρόνια.  

 

Κρατήστε κατά νου και τα εξής:

1. Δεν επιλέγουν όλοι apple για να κολλήσουν το μηλαράκι στο αυτοκίνητο. Πολλές φορές είναι το περιβάλλον που δουλεύεις, τυχαίοι παράγοντες που σου δίνουν την ευκαιρία να το αξιολογήσεις κλπ...

 

2. Όσο ενοχλητικά είναι τα apple fan boys αλλά τόσο ενοχλητικά είναι και τα "anti apple boys". Ήμαρτον, υπολογιστής είναι δεν είναι ομάδα ποδοσφαίρου.

 

3. Όπως αναφέρθηκε, δεν ισχύει η υποτιθέμενη υπεροχή των mac σε εφαρμογές γραφείου. Στον macbook pro 15'' από τον οποίο γράφω αυτή τη στιγμή εκτός από τις εφαρμογές γραφείου που έχω ανοιχτές, έχω ένα σχεδιαστικό (Rhino3d), ένα άλλο desktop που τρέχει MATLAB), ένα άλλο desktop στο οποίο τρέχει ένα virtual windows xp (γιατί έχω μια άδεια ενός άλλου σχεδιαστικού της οποίας έχει λήξει το support και δεν μπορώ να πάρω την καινούρια έκδοση - ZEMAX) και σε ένα άλλο desktop έχω (με screen sharing) ένα 8πύρηνο mac pro που είναι 3500km μακριά και το οποίο τρέχει από το 2007 κάτω από ένα τραπέζι.

 

Δεν χαζεύω charts στο excel χαϊδεύοντας το αλουμίνιο.  ;D

Design, simulation και optimization κάνω. Τα αποτελέσματα βέβαια τα βάζω σε word και powerpoint γιατί είναι καλύτερα από τα αντίστοιχα της apple και είναι και κατά κάποιο τρόπο "industry standard"...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όσοι δεν έχουν εργαστεί και με τις δύο πλατφόρμες για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα έκαναν τον κόπο να μην εκφέρουν άποψη, τότε αυτές οι περιττές συζητήσεις δεν θα υπήρχαν.

 

Μέχρι τότε, θα υπάρχουν.

 

;D ;D

 

Ήμουν σίγουρος ότι θα περίμενες λίγο να προχωρήσει η κουβέντα και μετά θα έγραφες κάτι τέτοιο. Το υπολόγισα για την 5 με 7 σελίδα. Το ίδιο σίγουρος ήσουν κι εσύ απ' το πρώτο κιόλας post. Σωστά;

 

Οι κουβέντες αυτές ΕΧΟΥΝ αξία ακόμα κι αν συμμετέχουν κάποιοι που δεν έχουν εμπειρία με mac γιατί πολύ απλά γίνεται κριτική ΚΑΙ για τις τακτικές της apple για τις οποίες δεν χρειάζεται να έχεις αγοράσει mac για να εκφέρεις άποψη.

 

Επίσης έκανα μια ερώτηση για την οποία θα ήθελα απάντηση

 

Θες να μου πείς ότι με τα ίδια λεφτά δεν θα μπορούσες να έχεις ένα pc με το οποίο να κάνεις την ίδια δουλειά; Πρόσεξε, δεν σε ρωτάω αν σε βολεύει καλύτερα ο mac αλλά αν αυτά που θα κάνεις σ' αυτόν ΔΕΝ θα μπορείς να τα κάνεις σε pc. Ή να στο θέσω διαφορετικά, σε pc δεν θα μπορείς να παράξεις το ίδιο αποτέλεσμα;

 

Συμφωνώ επίσης ότι μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με φτηνότερα μηχανήματα από τα apple αλλά δεν καταλαβαίνω την αγωνία κάποιων να εξηγήσουν ότι είναι πανάκριβα (δεν είναι και τόσο).

 

Δεν είναι αγωνία, περιέργεια είναι, γι 'μένα τουλάχιστον. Γιατί πρέπει να μεταφραστει σαν αγωνία;

 

ας δούμε και ως αυτονόητο ότι κάποιοι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν κάποιες εκατοντάδες ευρώ παραπάνω για ένα μηχάνημα στο οποίο θα κάθονται μπροστά ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ για τα επόμενα 5 (+) χρόνια. 

 

Ένας λόγος παραπάνω να αγνοείς το brand tag και να ψάχνεσαι με τα θέματα ουσίας. Αν για κάποιον η αναζήτηση αυτή τον οδήγεισαι σε mac τότε πάσο.

 

2. Όσο ενοχλητικά είναι τα apple fan boys αλλά τόσο ενοχλητικά είναι και τα "anti apple boys". Ήμαρτον, υπολογιστής είναι δεν είναι ομάδα ποδοσφαίρου.

 

Προσωπικά εξήγησα τους λόγους γιατί έχω πρόβλημα με την apple και δεν έχουν σχέση ούτε με fan boys ούτε με anti-fan boys.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On a personal note. Για 'μένα η Apple συμβολίζει ένα κομμάτι του δυτικού πολιτισμού που δεν μου αρέσει, αυτό που δεν ενδιαφέρεται για το κόστος ή/και την πραγματική αξία ενός προιόντος, ούτε για άλλους περιφερειακούς παράγοντες (π.χ. οικολογικές πρώτες ύλες) παρά μόνο για το γεγονός ότι θέλει πάση θυσία να το αποκτήσει. Και γι' αυτό το κομμάτι του δυτικού κόσμου έχω πολλά ράμματα για την γούνα του. Ο λόγος αυτός μου αρκεί να μην θέλω apple προιόντα. But that's just me.

 

Συγνωμη που επανερχομαι σε αυτο. Νομιζω πως αν μιλησουμε για προιοντα μαζικης παραγωγης (παντως ειδους μηχανες τυπου υπολογιστη πχ) δεν θα βρεις καμμια εταιρια που να ειναι αγγελικα πλασμενη και με "καθαρα" κινητρα. Αυτη η λογικη σε οδηγει να μην γραφεις καθολου απο καποιον υπολογιστη ας πουμε. Χωρις να σημαινει οτι δεν εχεις δικαιο στην περιγραφη σχετικα με τον υπερκαταναλωτισμο στη Δυση (για κατι τετοιο μιλας αν καταλαβαινω καλα).

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σίγουρος ότι θα περίμενες λίγο να προχωρήσει η κουβέντα και μετά θα έγραφες κάτι τέτοιο. Το υπολόγισα για την 5 με 7 σελίδα. Το ίδιο σίγουρος ήσουν κι εσύ απ' το πρώτο κιόλας post. Σωστά;

 

΄Εγραψα τρεις φορές, μακροσκελείς απαντήσεις, αλλά μέχρι να τελειώσω τυχόν διορθώσεις σε αυτές, είχαν γραφτεί πράγματα που τις καθιστούσαν εκτός κλίματος.

 

Τι εννοείς όμως; Για ποιο λόγο να επιδιώξω κάτι καινούργιο; Η αληθεια του ζητήματος είναι όντως αυτή που διατύπωσα. Και σε 100 χρόνια, η ίδια θα είναι.

 

Όπως και αν έχει, καίτοι το σχόλιό μου ήρθε κάτω από την απάντησή σου, δε συνιστά "απάντηση στην απάντηση". Αν θέλουν οι διαχειριστές μπορούν να το βάλουν πρώτο, ακόμη και πριν το πρώτο ποστ. Πάλι θα ισχύει.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να σημαινει οτι δεν εχεις δικαιο στην περιγραφη σχετικα με τον υπερκαταναλωτισμο στη Δυση (για κατι τετοιο μιλας αν καταλαβαινω καλα).

 

Γι' αυτό μιλάω. Για τον σύγχρονο άνθρωπο που έχει καταντήσει πρεζάκι με την αγορά προιόντων. Αγοράζουμε γιατί έχουμε ανάγκες, δεν αγοράζουμε γιατί το έχουμε ανάγκη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό μιλάω. Για τον σύγχρονο άνθρωπο που έχει καταντήσει πρεζάκι με την αγορά προιόντων. Αγοράζουμε γιατί έχουμε ανάγκες, δεν αγοράζουμε γιατί το έχουμε ανάγκη.

Τότε πρέπει να κόψεις το Νoiz... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό μιλάω. Για τον σύγχρονο άνθρωπο που έχει καταντήσει πρεζάκι με την αγορά προιόντων. Αγοράζουμε γιατί έχουμε ανάγκες, δεν αγοράζουμε γιατί το έχουμε ανάγκη.

 

+1 Πολυ σωστα.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου