Προς το περιεχόμενο

And Now for Something Completely Different


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να'στε καλα παιδες.

Wow ρε φίλε! Πόσο δύσκολα τεχνικά είναι αυτά τα τούτι;

Αν και δεν ταυτίζομαι μελωδικά, άποψη μου είναι πως κάποιος θα μπορούσε να κάνει καριέρα στο Ευρωπαικό κύκλωμα της jazz με αυτό το στυλ.

Δεν μας ανέφερες και τους άλλους παικταράδες (τι μπάσο είναι αυτό...) ούτε έκανες συνθετική μνεία και τα της παραγωγής.

Μπράβο!

Αστα.

Θα πω τον πονο μου τωρα.

Πολυ δυσκολο κομματι.

Ιδιως αν δεν το εχει καποιος το στυλ και εγω ΟΚ μπορει να εχω ασχοληθει λιγο (με σπαθεικα κλπ - εχω παιξει και με τον Χαρη Κωστοπουλο μια φορα -αφασια  ;D - εξ'ου και το ριφακι μου πανω στο ταξιμι του κλαρινου, ειναι ολιγον ιντρο απο το "τι αμαρτιες εχω κανει" - μου το ειχε δειξει ο ιδιος πως να το παιζω και να εχει πανηγυρτζιδικο ακουσμα μπασοκιθαρου, τις θεσεις κλπ δλδ, γιατι το επαιζα κανονικα, σε κιθαριστικη θεση για arpeggios κλπ ;D), αλλα δεν το κατεχω και καλα.

 

Οι δυσκολιες ηταν οι εξης:

- Επρεπε να το παιξω ολο tutti με το κλαρινο, για να μην ακουγεται οτι να'ναι.

Το εβγαλα νοτα νοτα με το subscribe στο 50% (δεν προλαβαινεις να ακουσεις αλλιως ολες τις νοτες)

- Παρ'ολο που ουσιαστικα ειναι δυο θεματα που επαλαναμβανονται τρεις φορες με ενα ταξιμι ενδιαμεσα, το κλαρινο (εκτος των γεμισματων που εκανε τη 2η και 3η φορα, με τα τριηχα, κλαψα κλπ) δεν επαιζε τις ιδιες νοτες παντα στα δυο θεματα, κι επρεπε να βγαλω και τα διαφορετικα που επαιξε.

- Οι αποτζιατουρες (appoggiatura) που παιζει συνεχεια το κλαρινο, δεν παιζονται απλα στην κιθαρα. Επαιξα οσες μπορυσα.

- Τα μορια που επαιζε και επρεπε να κουρδιζω ειτε με bends ειτε με "ψευτο-μορια" με γρηγορη τριλια στο επομενο ταστο.

- Για να εχει ακουστικο ενδιαφερον, το πρωτο θεμα, το επαιξα στην επαναληψη του μια οκταβα πανω. Και φυσικα επρεπε να κανω καποιες αναπροσαρμογες στη δαχτυλοθεσια.

- Η ταχυτητα εξωφρενικη για ολα τα παραπανω. Στην αρχη ειπα "δεν υπαρχει περιπτωση", αλλα ως συνηθως με την επαναληψη φτανεις στην ταχυτητα χωρις να το καταλαβεις και εκει ειναι η στιγμη που νοιωθεις να σηκωνεσαι λιγο απο το εδαφος. (το θεμα ειναι οτι μαλλον βιαστηκα να το ηχογραφησω -για να μη το ξεχασω- αλλα τωρα με περισσοτερο παιξιμο, το παιζω ακομα καλυτερα, πιο καθαρα  ;D)

- Ολα αυτα επρεπε να τα θυμαμαι απεξω

 

Τα'πα και ησυχασα.  ;D

 

 

Αααα, πανω στο κομματι το οριτζιναλ επαιξα.  (η μπαντα ειναι αυτη http://tr.wikipedia.org/wiki/La%C3%A7o_Tayfa)

Δεν ειχε κιθαρα ... και του'βαλα μια   8)

Δεν ξερω αν μπορει να ειπωθει cover αυτο.

 

Δασκαλε..αγχωθηκα μονο που σ εβλεπα... ;D  :o

Καλα..καθησες και εβγαλες ολο αυτο το πραμα?

Το χεις!ΕΥΓΕ!

Μια απιστευτη  μπαντα με εναν απιστευτο μπασιστα...

Εγω να δεις αγχος, αν και φαινεται στο βιντεο οπως το ειδα. (μπραβο μου ρε  8) τι σου κανει η πειρα στο σανιδι !!!  ;D)

Τη γουσταρα απο παλια την μπαντα και το ειχα αχτι το κομματι (οπως κι αλλα τους)

Δεν ξερω πως μου'κατσε χθες που τους εβελεπα το τιουμπ και το πηρα αποφαση να το βγαλω.

 

Tumblr_m432dk3xAQ1rpprijo5_r1_400-1-.gif

Χαχαχαχα ναι ναι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι μεσα σε αυτο που σχεδιαζετε μαγκες μου (ταχω αυτα τα ακουσματα λογω πολυκαιριας στο σανιδι κλπ χωρους κλειστους και ανοιχτους  ;D ;D ;D ;D)Βαρατε τουρκοι τ'αρματα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου