Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε διαβεβαιώνω ότι ο εθισμός (που φυσικά υπάρχει) παίζει πολύ μικρό ρόλο στο κάθε πότε ανάβεις τσιγάρο.

 

Ε και τότε ΠΟΥ παίζει ρόλο; Δεν το δέχομαι, είναι εντελώς παράλογο. Όταν τόσοι και τόσοι δηλωνουν πως καπνίζουν μόνο και μόνο λόγω εθισμού που δεν τους επιτρέπει να το κόψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κι εντέλει, πόσες φορές ζήτησες από τον άλλον να καπνίσει αλλού και σε έγραψε? Θα παρακαλέσω -στο βαθμό που μπορεί να έχει νόημα- μια ειλικρινή απάντηση.

 

Θα σου πω.Το έχω ζητήσει μόνο από γνωστά μου άτομα και συμμορφώνονταν όλοι.

Έξω δεν το έχω ζητήσει ποτέ,γιατί είναι ανέφικτο όταν βγαίνεις σε ένα μπαρ και είσαι τραγική μειοψηφία σαν μη καπνιστής,να ζητήσεις από καμιά 30αριά άτομα να καπνίσουν αλλού.

Άσε που θα με έκραζε και ο ιδιοκτήτης μην του διώξω την πελατεία.

 

Καταπίεση δεν είναι ο αντικαπνιστικός νόμος στην Ελλάδα που έχει μόνο φοροεισπρακτικό χαρακτήρα μέσω προστίμων και εφαρμόζεται μόνο στα λόγια.

Καταπίεση είναι να έχεις φάει χρόνια μέσα σε μαγαζιά με αστείο εξαερισμό,αναπνέοντας με το έτσι θέλω τα ντουμάνια της πλειοψηφίας.

 

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν καπνίζεις.

Με ενδιαφέρει μονάχα να μην καπνίζω και εγώ μαζί σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χεις μπλέξει, οι μη καπνιστές διαμαρτύρονται, οι καπνιστές δεν ενοχλούνται από το μη κάπνισμα αυτών. Και η συζήτηση περιστρέφεται κυρίως από την ενόχληση των μη καπνιστών.

 

Τι ακριβώς θες να πείς εδώ, ότι οι καπνιστές δεν ενοχλούνται για κάτι που δεν κάνουν οι μη-καπνιστές; Προφανώς και η συζήτηση θα περιστρέφεται γύρω απ' την ενόχληση που νιώθουν οι μη καπνιστές, τι άλλο θα μπορούσε να συμβεί; Το σχόλιό μου αναφέρεται στην γκρίνια των καπνιστών για την υποτιθέμενη διωξή τους και την υποτιθέμενη και πάλι καταπάτηση των δικαιωμάτων τους. Αφού ο νόμος δεν εφαρμόζεται πρός τι η γκρίνια; Κουβέντα να γίνεται;

 

Κι επίσης, υπάρχουν μαγαζιά που εφαρμόζουν τον αντικαπνιστικό νόμο, μου έρχονται ήδη κάποια στο μυαλό.

 

Όταν πρόκειται για ΝΟΜΟ δεν πρέπει να χρειάζεται να αναζητούμε στην μνήμη μας για παραδείγματα εφαρμογής, πρέπει να βιώνουμε διαρκώς γενικευμένη εφαρμογή, αυτό σημαίνει η λέξη νόμος, εκτός Ελλάδας τουλάχιστον.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαρμογή νόμων στην Ελλάδα;  :D :D :D :D :D :D :D :D Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Οι νόμοι εδώ εφαρμόζονται μόνο όταν είναι προς το στενό και μονόφθαλμο ατομικό μας συμφέρον...

Εγώ πάντως σε πρόσφατη βόλτα μου στο εξωτερικό (Σκωτία) απόλαυσα τις μπύρες (και τι μπύρες) και τα φαγητά μου συνοδεία καθαρού αέρα...

Εδώ όταν γυρνάω απ' εξω πρέπει να κάνω αμέσως μπάνιο να βάλω τα ρούχα στο πλυντήριο και να αερίσω το σπίτι...(φαντάσου στα πνευμόνια μου τι γίνεται) και συζητάμε για την εφαρμογή του νόμου;

Δεν θα 'επρεπε να υπάρχει καν τέτοια συζήτηση...Όποιος θέλει να καπνίσει να βγαίνει έξω από το μαγαζί, είναι καθαρά δικό του πρόβλημα...

(και ήμουν καπνιστής μέχρι πριν κάποια χρόνια και ξέρω πως είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και τότε ΠΟΥ παίζει ρόλο; Δεν το δέχομαι, είναι εντελώς παράλογο. Όταν τόσοι και τόσοι δηλωνουν πως καπνίζουν μόνο και μόνο λόγω εθισμού που δεν τους επιτρέπει να το κόψουν.

Σκέψου μόνο, ότι άλλοι από τους "εθισμένους" καπνιστές, καπνίζουν τέσσερα πακέτα και άλλοι ένα.

Γιατί?

Είναι πιο εθισμένοι?

Και βέβαια όχι.

Επίσης κάποιοι καπνίζουν πολύ περισσότερο πχ όταν βγαίνουν για ποτό, από ότι όταν είναι σπίτι τους.

Εγώ πχ καπνίζω τρεις φορές περισσότερο τα Σαββατοκύριακα στο σπίτι από ότι όταν είμαι στην δουλειά.

Δεν ανάβουμε κάθε τσιγάρο από ανάγκη να πάρουμε νικοτίνη, αλλά για άλλους λόγους όσο παράξενο κι αν σου φαίνεται.

Ο εθισμός λειτουργεί σε άλλο επίπεδο.

Σε επίπεδο "ρε παιδιά χαρμάνιασα, θέλω τσιγάρο".

Αλλά ποιός περιμένει να χαρμανιάσει?

Το ανάβουμε χωρίς να αισθανόμαστε την ανάγκη να το κάνουμε.

Το γιατί .....

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου μόνο, ότι άλλοι από τους "εθισμένους" καπνιστές, καπνίζουν τέσσερα πακέτα και άλλοι ένα.

Γιατί?

Είναι πιο εθισμένοι?

Και βέβαια όχι.

Δεν ανάβουμε κάθε τσιγάρο από ανάγκη να πάρουμε νικοτίνη, αλλά για άλλους λόγους όσο παράξενο κι αν σου φαίνεται.

Ο εθισμός λειτουργεί σε άλλο επίπεδο.

Σε επίπεδο "ρε παιδιά χαρμάνιασα, θέλω τσιγάρο".

Αλλά ποιός περιμένει να χαρμανιάσει?

 

όχι φίλε μου δεν τα δέχομαι αυτά που λές, η "ανάγκη" στην οποία αναφέρεσαι ΕΙΝΑΙ η εκδήλωση του εθισμου και τίποτε περισσότερο, πέφτουν τα επίπεδα νικοτίνης και ο εθισμός σε σπρώχνει ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΑ να τα αναπληρώσεις

 

το ένα πακέτο αντί των 4, μου φέρνει στο μυαλό συνάδελφο στη δουλειά που τον ένα χρονο μου έλεγε πως δεν σκοπεύει να το κόψει, και τον επόμενο  χρόνο πήρε την απόφαση και το έκοψε μαχαίρι, σαν να μην ήταν ΤΙΠΟΤΕ σημαντικό και δύσκολο, ο εθισμός εκδηλώνεται διαφορετικά στον κάθε άνθρωπο, το 1-4 δε λέει απολύτως τίποτε

 

Το ανάβουμε χωρίς να αισθανόμαστε την ανάγκη να το κάνουμε.

 

Αυτό σόρυ αλλά μόνο ως αστείο το ακούω

 

Το γιατί .....

 

Μην το ψάχνεις περισσότερο... εθισμό το λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα ήταν αυτά τα παιδιά που έφαγαν κάφτρα στη μάπα? Τι έκτασης ήταν πια αυτή η μάστιγα που ταλάνιζε την πόλη του Τόκυο? Grin

 

προφανως σημαντικης έκτασης για να βγαλει ο δημος τετοιες πινακιδες

 

6a00e553a4288588340148c7fca93a970c-800wi

 

βεβαια ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΙΚΟ εσυ που ΔΕΝ εχεις παει ΠΟΤΕ στο ΤΟΚΥΟ να γνωριζεις ΠΟΛΥ καλυτερα απο αυτους αν ειναι ΛΟΓΙΚΟ ή οχι (εγω που εχω παει αρκετες φορες το βρισκω απολυτα λογικο παντως και ας μην...επρεπε  ;D)

 

ισως βεβαια αν εβλεπες 2 εκατομμυρια ανθρωπους  να προσπαθουν να μπουν ταυτοχρονα στον κεντρικο σταθμο του Shinjuku να  καταλαβαινες...ΓΙΑΤΙ δεν πρεπει να καπνιζει καποιος περπατωντας μεσα σε συνωστισμο  ;D

 

να δες τι γινεται σε ωρες ΜΗ ΑΙΧΜΗΣ ( α,αυτοι οι ΗΛΙΘΙΟΙ με τις μασκες ειναι ΚΡΥΟΛΟΓΗΜΕΝΟΙ και τις φορανε για να μη κολλησουν τους υπολοιπους,τοσο ΒΛΑΚΕΣ και ΠΑΡΑΛΟΓΟΙ ειναι...κανονικα επρεπε να κρατανε ΠΟΥΡΑ,να ξεφυσανε πανω στη ΜΟΥΡΗ των παιδιων και να φτυνουνε ο ενας τον αλλον για να κολλησουν ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ.. ;D)

 

 

& εδω μπορεις ευκολα να φανταστεις τι θα γινοτανε αν ολοι αυτοι κρατουσανε απο εναν ΑΣΣΟ ΑΦΙΛΤΡΟ στο χερι... ;D

 

 

Επειδή όσο περνάν τα ποστ έχω αρχίσει και πιστεύω ότι όντως νομίζετε πως υπάρχει αυτό που λέγεται κοινή λογική, να σας ενημερώσω ότι -guess what- δεν υπάρχει

 

Μα αυτο λεω και εγω οτι στην ΕΛΛΑΔΑ φυσικα και δεν υπαρχει,οταν με το καλο σε αξιωσει ο θεος να ταξιδεψεις σε κανενα πολιτισμενο μερος θα δεις με εκπληξη οτι και υπαρχει και οτι οσοι δεν την ακολουθουν τιμωρουνται αυστηρα ειτε απο την ιδια την κοινωνια στην οποια ζουν (α,θα καταλαβεις και ΤΙ ειναι η ΚΟΙΝΩΝΙΑ και η κοινωνικη συνειδηση αν ταξιδεψεις στον πολιτισμενο δυτικο κοσμο) ,είτε απο τον νομο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Σε σχέση με το αρχικό ερώτημα του OP, η απάντηση στην κρίση των καπνιστών του κοινωνικού μου περίγυρου ήταν κάποιοι από αυτούς να το γυρίζουν στο στριφτό και κάποιοι (λιγότεροι) να  αρχίσουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

 

Οι περισσότεροι συνεχίζουν να καπνίζουν τις μάρκες και τις ποσότητες, που κάπνιζαν, κόβοντας έξοδα από αλλού.

 

Σε σχέση με το πως εξελίχτηκε η συζήτηση, η αιτία για το όλο μπάχαλο δόθηκε από τον Samy τον Paraga, αρκετές σελίδες πριν, όπου αναφέρθηκε στα παράθυρα, που αφήνει ο νόμος για καζίνο, μπουζούκια και λοιπούς μεγάλους χώρους, καθώς και με την επιλεκτική εφαρμογή του μέτρου στα μπαράκια, καφετέριες κτλ (όπου, μετά τη διάλυση της δημοτικής αστυνομίας υπεύθυνος είναι ο Αστυνομικός Διευθυντής κάθε νομού και το θέμα επαφίεται στην αυστηρότητά του, πχ σε ταξίδι μου στα Ιωάννινα προ διμήνου κάπνιζαν ΠΑΝΤΟΥ, ενώ στη Βέροια, όπως τόνισε και ο JohnnyT το τσιγάρο απαγορεύεται ΠΑΝΤΟΥ.Εδώ, στη Θεσσαλονίκη, επιτρέπεται, συνήθως, μετά το πέρας της δωδεκάτης νυχτερινής).

 

Η προσωπική μου άποψη (ως μη καπνιστής) για όσο αυτή έχει αξία είναι ότι είμαι εναντίον της απαγόρευσης.

Αυτό που θα ήθελα είναι να δηλώσουν τα μαγαζιά τον χαρακτήρα, που επιθυμούν ("καπνιστών" ή "μη καπνιστών") και από εκεί και πέρα, ενδεικτικά, αναφέρω:

-στα "μη καπνιστών" να υπάρχουν σημαντικές φορολογικές ελαφρύνσεις,

-οι υπάλληλοι στα καπνίζονται μαγαζιά να λαμβάνουν βαρέα ένσημα,

-το σύστημα εξαερισμού αυτών των χώρων να είναι κάποιου επιπέδου.

 

--------------------------------------------------------------------------------------

Όταν το '90κάτι είχε ανοίξει στη Θεσσαλονίκη το πρώτο καφέ μη καπνιστών (η "Ζώγια") στη Λ.Νίκης, το μαγαζί πήγε άπατο.

Το γκροτέσκ της υπόθεσης ήταν η σερβιτόρα, που κάπνιζε στο πεζοδρόμιο υπό βροχή, ενώ το καφέ ήταν ΑΔΕΙΟ (και όλοι αυτοί οι φανατικοί αντικαπνιστές του τώρα, τότε, δε στήριξαν την προσπάθεια).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΙΚΟ εσυ που ΔΕΝ εχεις παει ΠΟΤΕ στο ΤΟΚΥΟ

 

οταν με το καλο σε αξιωσει ο θεος να ταξιδεψεις σε κανενα πολιτισμενο μερος (...) στον πολιτισμενο δυτικο κοσμο

 

Μπορείς να συνεχίσεις να κάνεις μαντεψιές για εμένα, όπως τι χρώμα μπλούζα φοράω τώρα ή τι έφαγα για πρωινό. Κι ελπίζω να τα πας καλύτερα από το 50% που πέτυχες μέχρι στιγμής στα παραπάνω.

 

 

εσυ ΔΕΝ εχεις παει ΠΟΤΕ στο ΤΟΚΥΟ

εχω παει αρκετες φορες

(...)

α,θα καταλαβεις και ΤΙ ειναι η ΚΟΙΝΩΝΙΑ και η κοινωνικη συνειδηση αν ταξιδεψεις στον πολιτισμενο δυτικο κοσμο

 

Μη χρησιμοποιείς διάφορες ιδιότητες που έχεις ή δεν έχεις για να αποκτήσεις "προβάδισμα". Αν μπορείς να μιλήσεις με επιχειρήματα, έχει καλώς.

 

Επειδή το πας εκεί, σου λέω κι εγώ ότι αυτό το πράγμα που λέγεται πόλη και το πώς αναπτύσσεται μια κοινωνία μέσα σε αυτή, το σπουδάζω. Ειδικεύομαι σε αυτό, για να σου δώσω να καταλάβεις. Ωστόσο, σημασία έχει το τι λες και το πώς το τεκμηριώνεις. Το τι έχεις διαβάσει, το πού έχεις πάει, το πόσο συχνά πατάς το caps lock, βάζεις φατσούλα ή κόκκινο χρωματάκι στη γραμματοσειρά σου, μικρή σημασία έχουν.

 

Και προφανώς, δε χρειάστηκε να πάω στο εξωτερικό για να μάθω τι εστί κοινωνία. Ούτε και να το σπουδάσω. Δε γεννήθηκα σε κανά βουνό, μέσα σε κοινωνία μεγάλωσα και ζω.

 

 

ισως βεβαια αν εβλεπες 2 εκατομμυρια ανθρωπους  να προσπαθουν να μπουν ταυτοχρονα στον κεντρικο σταθμο του Shinjuku να  καταλαβαινες...ΓΙΑΤΙ δεν πρεπει να καπνιζει καποιος περπατωντας μεσα σε συνωστισμο  ;D

 

να δες τι γινεται σε ωρες ΜΗ ΑΙΧΜΗΣ ( α,αυτοι οι ΗΛΙΘΙΟΙ με τις μασκες ειναι ΚΡΥΟΛΟΓΗΜΕΝΟΙ και τις φορανε για να μη κολλησουν τους υπολοιπους,τοσο ΒΛΑΚΕΣ και ΠΑΡΑΛΟΓΟΙ ειναι...κανονικα επρεπε να κρατανε ΠΟΥΡΑ,να ξεφυσανε πανω στη ΜΟΥΡΗ των παιδιων και να φτυνουνε ο ενας τον αλλον για να κολλησουν ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ.. ;D)

 

youtube.com/watch?v=7AKQzxl1Ick

 

& εδω μπορεις ευκολα να φανταστεις τι θα γινοτανε αν ολοι αυτοι κρατουσανε απο εναν ΑΣΣΟ ΑΦΙΛΤΡΟ στο χερι... ;D

 

youtube.com/watch?v=QXtOdSgf6Ic

 

Δηλαδή πριν την απαγόρευση ήταν ο καθένας με ένα άφιλτρο στο χέρι? Δεν είχε κοινωνική συνείδηση? Δεν ήξερε ότι μπορεί να κάψει το διπλανό του σε τέτοιο συνωστισμό? Ο πολιτισμός στους Ιάπωνες που τοσο λατρεύεις τον πολιτισμό τους, επήλθε με την απαγόρευση? Κάπως αντιφατικό, δε νομίζεις?

 

Ακόμα κι αν ανάψεις τσιγάρο σε τόσο πολυσύχναστους δρόμους, δεν περιφέρεσαι σα χταπόδι. Προφανώς, έχεις μαζεμένο το χέρι σου. Κι αυτό μπορεί από μόνο του να αποτελέσει αιτία ώστε να καπνίσεις το τσιγάρο κάπου απόμερα ή να το ανάψεις αργότερα κλπ.

 

Η παρακάτω φωτογραφία είναι απο περιφορά επιταφίου. Δε μιλάμε για τσιγάρα αλλά για λαμπάδες, τις οποίες κρατάνε από παππούδες και γιαγιάδες μέχρι πιτσιρίκια.

 

550_334_315809.jpg

 

 

Η επόμενη φωτογραφία είναι από live (του Αγγελάκα, αν έχει σημασία). Προφανώς, πολύς κόσμος καπνίζει και μάλιστα σε συνθήκες χειρότερες από ενός απλού συνωστισμού (στρίμωγμα, χοροπηδητά, crowd surfers κλπ). Επίσης, το εύρος στα ύψη του κόσμου είναι μεγάλο, από δίμετρα γομάρια μέχρι κοπελίτσες, κάποιες φορές και μικρά παιδιά. Ε λοιπόν, δεν έχει ακουστεί κανά... δυστύχημα από τσιγάρο. Κι αν θες, πες πάλι τις ίδιες εξυπνάδες ("σκέψου να κρατούσε ο καθένας από ένα άσσος άφιλτρο" κλπ)..

 

Aggelakas4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πλάκα-πλάκα μου είχε τύχει όταν ήμουν παιδί να φάω κάφτρα τσιγάρου στην καρωτίδα από ανέμελο χέρι σε ταβέρνα. ;D

 

 Όπως και κανα δυο καμένα ρούχα και σακάκια από τρίτους  >:(

 

Όπως και καμένο πουκάμισο από εμένα όταν κάπνιζα και με πήρε ο υπνος όπως καθόμουν  :P :-X

 

Πλέον, μπορώ να πω ότι το 2014 εν καιρώ κρίσης το έκοψα το ρημάδι γιατί βρέθηκα σε αγχώδεις καταστασεις (υγεια-ψυχολογία-τσέπη) και συνειδητοποίησα ότι μου στοιχίζει  ένα πετάλι το μήνα ;)

 

Πλέον γυμνάζομαι και έχω αλλάξει συνήθειες κι είμαι ευτυχής (και το οικονομικό πάει λίγο καλύτερα-άσχετο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου