Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενο Multi-Effect


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

marathon, το onboard delay δεν συνδυάζεται με το σαχλόφωνο? ??????

Συνδιάζεται και μπορείς να το σώσεις και σαν preset...αλλά νομίζω ότι τα εφέ του Guitar Rig είναι καλύτερα στα αυτιά μου.

Επιμένω πάντως ότι φίλος Τρολλευς, ΔΕΝ χρειάζεται την GR55 αλλά την VG99...Εξηγούμαι...

Η Gr55 είναι για κιθαρίστες που δεν ξέρουν πλήκτρα και θέλουν άλλους ήχους από τους κιθαριστικούς, pads, synths, ethnic... Ας μην ξεχνάμε ότι ο Τρολλευς είναι (μάλλον) πιο έμπειρος πληκτρας από κιθαρίστας.

Η VG99 έχει την Cosm τεχνολογία (και άλλα καλούδια επάνω) που έχω την εντύπωση είναι αυτά που ψάχνει ο Παναγιώτης.

Eδώ πάντως

http://www.noiz.gr/index.php?topic=180941.10

υπάρχει μία ολόκληρη κουβέντα για το GR20 (το προηγούμενο του 55) και κάποια δείγματα που έχω φτιάξει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Audiokostas, ωραία τα είπες και με ψιλοέπεισες.

Θα επικοινωνήσω σύντομα.

 

Για το sustain των 45 λεπτών, προφανώς υπερβάλλω, επειδή ο φίλος με ρώτησε να πω τι συγκεκριμένα θέλω να κάνω, ενώ το μόνο που θέλω να κάνω είναι να πειραματιστώ και να χαλαρώσω. Το Guitar-Rig κάνει πολλά τέτοια σαχλοφωνικά, αλλά προσπαθώ συνειδητά να βρίσκω λόγους να απομακρύνομαι από την οθόνη του υπολογιστή, εξ' ου και η αναζήτηση μίας λύσης εκτός υπολογιστή. Το όριο των 1000 ευρώ το πρότεινα ακριβώς για να μην μπλέξουμε σε κουβέντες που να ξεκινάνε με τη φράση "σε αυτά τα λεφτά".

 

 

Ο λογος που σε ρωτησα ομως ειναι για να μας κατευθύνεις ως προς την καταλληλη υλοποιηση.

Πχ θες κατι που να παιζει μονο του(σε pa/line/monitor) η σε συνδιασμο με ενισχυτη (και αν ναι με ποιον)?

Θες ευελιξία για live(ποδοδιακοπτες) η το θες απλα για πειραματισμο στο σπιτι?

Θες απλα να τριφτεις με τα διαφορα εφε η θες ποιοτητα studio?

Θες rackmount η πεταλι?

Θες amp/cab/od modeller η μονο modulation?

 

 

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που σε ρωτησα ομως ειναι για να μας κατευθύνεις ως προς την καταλληλη υλοποιηση.

Πχ θες κατι που να παιζει μονο του(σε pa/line/monitor) η σε συνδιασμο με ενισχυτη (και αν ναι με ποιον)?

Θες ευελιξία για live(ποδοδιακοπτες) η το θες απλα για πειραματισμο στο σπιτι?

Θες απλα να τριφτεις με τα διαφορα εφε η θες ποιοτητα studio?

Θες rackmount η πεταλι?

Θες amp/cab/od modeller η μονο modulation?

 

Ναι φίλε μου, κατάλαβα το σκεπτικό με το οποίο ρώτησες, δεν υπάρχει παρεξήγηση.

 

Απαντώ λοιπόν : θέλω rackmount, ποιότητα στούντιο, για πειραματισμό.

 

Παρ'όλα αυτά, μερικές από τις προτάσεις που διατυπώθηκαν φαίνονται ενδιαφέρουσες, ανεξαρτήτως αρχικής δικής μου πρόθεσης.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προτασεις που σου εχουνε κανει ειναι ολες αξιολογες - απο το μικρο Zoom μεχρι πιο extreme λυσεις οπως τα Roland που ανεφερε ο Marathon.

 

Μιας ομως και μιλαμε για πειραματισμους με μπασο και ανεφερες rack mounted εξοπλισμο, μου θυμιζεις ενα βιντεακι που εβλεπα προσφατα

 

 

Ο Steve Lawson λοιπον χρησιμοποιει στο κεντρο του rig του ενα Lexicon MPX G2. Γενικα η σειρα MPX της Lexicon προσφερει καποιες πολυ ενδιαφερουσες ηχητικες δυνατοτητες και μπορεις να βρεις αρκετα απο αυτα τα μηχανηματα στο ebay για λιγα χρηματα, οποτε στα πλαισια πειραματισμου ισως βρεις χωρο και για κατι τετοιο στο rig σου. Προσωπικα με μια μικρη εμπειρια που εχω με τη σειρα μου αρεσε αρκετα σε extreme ηχους με σπηλαιωδη reverb κλπ - ενα στυλ που χρησιμοποιει και ο Lawson και το δειχνει στο βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Steve Lawson λοιπον χρησιμοποιει στο κεντρο του rig του ενα Lexicon MPX G2. Γενικα η σειρα MPX της Lexicon προσφερει καποιες πολυ ενδιαφερουσες ηχητικες δυνατοτητες και μπορεις να βρεις αρκετα απο αυτα τα μηχανηματα στο ebay για λιγα χρηματα, οποτε στα πλαισια πειραματισμου ισως βρεις χωρο και για κατι τετοιο στο rig σου. Προσωπικα με μια μικρη εμπειρια που εχω με τη σειρα μου αρεσε αρκετα σε extreme ηχους με σπηλαιωδη reverb κλπ - ενα στυλ που χρησιμοποιει και ο Lawson και το δειχνει στο βιντεο.

 

Για να είμαι ειλικρινής, αφού χάσω κιλά και αφήσω μαλιά, κάπως έτσι φαντάζομαι τον εαυτό μου, να ψάχνεται όπως ο λεβέντης στο βίντεο. Η συσκευή στην οποία έτεινα να καταλήξω πριν ανοίξω το thread είναι αυτή :

 

http://www.thomann.de/gr/line6_pod_hd_pro_x.htm

 

η οποία με ενδιαφέρει περισσότερο από τα synth διότι αν ήθελα synth υπάρχουν και τα πλήκτρα. Όμως κανείς μέχρι τώρα δεν την ανέφερε και έχει κλονιστεί η αρχική μου στάση.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συσκευή στην οποία έτεινα να καταλήξω πριν ανοίξω το thread είναι αυτή :

Καλά που ρώτησες...και σε σώσαμε από τη ψηφιακούρα!!!!! ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής θα σου πρότεινα ένα μεταχειρισμένο AXE FX , αλλά μου έκανες "ζημιά"...  

 

 

Το λέω εξ' αιτίας των επιχειρημάτων που μπορείς να δεις στο εξής άρθρο:

http://www.tonymckenzie.com/axe-fx-II.htm

 

 

To σκεφτόμουν καιρό να παραγγείλω ένα AXE FX II , αλλά πολύ αμφιβάλω αν τελικά θέλω να δώσω €2,500 σε έναν τύπο που προσβάλλει (!) τους πελάτες του όταν δεν ακούει αυτά που θέλει να ακούσει... >:(

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά που ρώτησες...και σε σώσαμε από τη ψηφιακούρα!!!!! ;D ;D ;D

 

Όλα αυτά ψηφιακά δεν είναι;

Ή πλάκα μου κάνεις (πάλι);

 

To σκεφτόμουν καιρό να παραγγείλω ένα AXE FX II , αλλά πολύ αμφιβάλω αν τελικά θέλω να δώσω €2,500 σε έναν τύπο που προσβάλλει (!) τους πελάτες του όταν δεν ακούει αυτά που θέλει να ακούσει... >:(

 

Και εγώ έτσι αισθάνομαι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου