Προς το περιεχόμενο

Thomann και παζάρια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον thoman δεν μου κάνανε ποτέ την παραμικρή έκπτωση. Και έχω αγοράσει πολύ πράγμα. Αντίθετα στο Musicstore όποτε το ζήτησα από τον Έλληνα εκπρόσωπό τους, πάντα μου έκανε κάτι (μικρό ή μεγάλο δεν παίζει ρόλο) ενώ κάποιες φορές έπαιξαν και δωράκια (θήκες, πεταλάκια κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το θέλετε να το ονομάσουμε διαπραγμάτευση τιμής?

Ωραία λοιπόν, διαπραγμάτευση τιμής κάνει ο Τόμαν όταν ο υπεύθυνος προμηθειών του μιλάει με τον υπεύθυνο πωλήσεων της 7νδερ.Μάλιστα

και οι 2 έχουν να αντιπροτείνουν στη διαπραγμάτευση, πχ αν ο αγοραστής πει, ότι δώσε μου το χ μοντέλο με -χ% έκπτωση και θα σου

πάρω και τόσα κομμάτια από το τάδε μοντέλο που δεν τραβάει στην αγορά, τότε ο πωλητής μπορεί να πέσει και κάτω από τη

προαποφασισμένη τιμή, με βάση τα ποσοστά κέρδους του.

Πείτε το λοιπόν διαπραγμάτευση τιμής αφού τόσο σας χαλάει ο όρος παζάρι.

Το παζάρι λοιπόν δεν είναι ανατολίτικη συνήθεια, είναι εμπορική και εμπεριέχεται και στη διπλωματία, φαντάζομαι το γνωρίζεται.

 

Το αν θα ενδώσει ο Τόμαν στο παζάρι?Ο Τόμαν, έχει ένα ηλεκτρονικό κατάστημα, δεν έχεις προσωπική επαφή-βασική προυπόθεση για

το παζαρεύειν. Παρόλα αυτά, όπως είπατε, κάποια ηλεκτρονικά μαγαζιά σε κάποιους πελάτες τακτικούς, προσφέρουν μια παραπάνω έκπτωση,

η οποία αν μη τι άλλο, βρίσκεται μέσα ακριβώς στα πλαίσια της διαπραγμάτευσης-έστω και μεταξύ αγνώστων-της ικανοποίησης,ενός πελάτη που δεν θέλουμε να χάσουμε.

Τα ηλεκτρονικά μαγαζιά δημιουργήθηκαν για να περιορίσουν τα λειτουργικά έξοδα ενός μαγαζιού με φυσική υπόσταση, συγχρόνως

όμως σε μεγάλο βαθμό έκοψαν και την έννοια του παζαριού, γιατί όπως και να το κάνουμε, το σωστό παζάρι γίνεται λάιβ, είτε με φυσική

παρουσία, ή με οβινδεοκόμφερανς, ή και τηλεφωνικά...............η κόκκινη γραμμή μεταξύ προέδρων ΗΠΑ-ΕΣΣΔ χαχαχαχαχα.

 

Άκου ανατολίτικη συνήθεια ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τόμαν, έχει ένα ηλεκτρονικό κατάστημα, δεν έχεις προσωπική επαφή-βασική προυπόθεση για το παζαρεύειν. Τα ηλεκτρονικά μαγαζιά δημιουργήθηκαν για να περιορίσουν τα λειτουργικά έξοδα ενός μαγαζιού με φυσική υπόσταση, συγχρόνως όμως σε μεγάλο βαθμό έκοψαν και την έννοια του παζαριού, γιατί όπως και να το κάνουμε, το σωστό παζάρι γίνεται λάιβ, είτε με φυσική παρουσία, ή με οβινδεοκόμφερανς, ή και τηλεφωνικά...

Κοιτα το βιντεο στη σελιδα 3. Το Thomann και φυσικο (υπερ)καταστημα εχει οπου το επισκεπτονται εκατονταδες πελατες καθε μερα, και στα τηλεφωνα απανταει με υπαλληλους διαφορετικης εθνικοτητας (κ. Ναλμπάντης λεγεται ο υπευθυνος για την Ελληνικη αγορα) και γενικα μια χαρα αμεση επαφη εχει με τους πελατες της. ofj2s.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέλετε να το ονομάσουμε διαπραγμάτευση τιμής?

Ωραία λοιπόν, διαπραγμάτευση τιμής κάνει ο Τόμαν όταν ο υπεύθυνος προμηθειών του μιλάει με τον υπεύθυνο πωλήσεων της 7νδερ.Μάλιστα

και οι 2 έχουν να αντιπροτείνουν στη διαπραγμάτευση, πχ αν ο αγοραστής πει, ότι δώσε μου το χ μοντέλο με -χ% έκπτωση και θα σου

πάρω και τόσα κομμάτια από το τάδε μοντέλο που δεν τραβάει στην αγορά, τότε ο πωλητής μπορεί να πέσει και κάτω από τη

προαποφασισμένη τιμή, με βάση τα ποσοστά κέρδους του.

Πείτε το λοιπόν διαπραγμάτευση τιμής αφού τόσο σας χαλάει ο όρος παζάρι.

Το παζάρι λοιπόν δεν είναι ανατολίτικη συνήθεια, είναι εμπορική και εμπεριέχεται και στη διπλωματία, φαντάζομαι το γνωρίζεται.

 

Το αν θα ενδώσει ο Τόμαν στο παζάρι?Ο Τόμαν, έχει ένα ηλεκτρονικό κατάστημα, δεν έχεις προσωπική επαφή-βασική προυπόθεση για

το παζαρεύειν. Παρόλα αυτά, όπως είπατε, κάποια ηλεκτρονικά μαγαζιά σε κάποιους πελάτες τακτικούς, προσφέρουν μια παραπάνω έκπτωση,

η οποία αν μη τι άλλο, βρίσκεται μέσα ακριβώς στα πλαίσια της διαπραγμάτευσης-έστω και μεταξύ αγνώστων-της ικανοποίησης,ενός πελάτη που δεν θέλουμε να χάσουμε.

Τα ηλεκτρονικά μαγαζιά δημιουργήθηκαν για να περιορίσουν τα λειτουργικά έξοδα ενός μαγαζιού με φυσική υπόσταση, συγχρόνως

όμως σε μεγάλο βαθμό έκοψαν και την έννοια του παζαριού, γιατί όπως και να το κάνουμε, το σωστό παζάρι γίνεται λάιβ, είτε με φυσική

παρουσία, ή με οβινδεοκόμφερανς, ή και τηλεφωνικά...............η κόκκινη γραμμή μεταξύ προέδρων ΗΠΑ-ΕΣΣΔ χαχαχαχαχα.

 

Άκου ανατολίτικη συνήθεια ;D ;D ;D

 

Ανακατεψες πολλα ανομοια πραγματα φιλε samy , εγω οταν παω να αγορασω κατι δεν παω να υπερασπιστω τα συμφεροντα μου σε καποιον που θελει το κακο μου… να με ξεγελασει…  παω σε εναν πιο καλοπροαιρετο τυπο που μου λεει με τη σταση του οτι μεταπουλω το ταδε προϊον και κερδιζω τοσο… με ολους μου τους πελατες, εντιμα και απλα,

 

τωρα η Αμερικη δεν εχει αλλη επιλογη απο το να διαπραγματευτει με την Ρωσια.. εγω απλα παω στο απεναντι καταστημα…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακατεψες πολλα ανομοια πραγματα φιλε samy ,

το συνηθίζει αυτό το παιδί...εγώ δεν τον έχω δεί ποτέ νηφάλιο! :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Blue Monk

 

Sorry, αλλά είναι εντελώς off αυτό που λες. Στην Αμερική σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ κατάστημα μουσικών οργάνων το παζάρι είναι πολύ αναμενόμενη διαδικασία, την αντιμετωπίζουν με απόλυτη κατανόηση, και τις περισσότερες φορές δε χαλάνε χατήρι αν είσαι λογικός.

Το παζάρι είναι διαπραγμάτευση, υπάρχει ως συναλλακτικό ήθος χιλιετίες τώρα, και δε σχετίζεται με ανατολίτες ή δυτικούς, μη λέμε ό,τι θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα μπλέκει, ο Samy. Το κατέχει το άθλημα. Ολα ειναι παζάρι, μα ολα.

 

Τώρα, για τους Αγοραστές που ντρέπονται να παζαρέψουν. Σύμφωνα με τη σχετική βιβλιογραφία (λαιμαι τώρα), κανοντας μια και μόνο απλή ερώτηση θα πετύχετε έκπτωση επι της αρχικής τιμής στο 80 τοις εκατό των περιπτώσεων.

 

Ξέρετε ποια ειναι η ερώτηση αυτή, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανοντας μια και μόνο απλή ερώτηση θα πετύχετε έκπτωση επι της αρχικής τιμής στο 80 τοις εκατό των περιπτώσεων.

 

Ξέρετε ποια ειναι η ερώτηση αυτή, ε?

- "Μπορώ να έχω έκπτωση επί της αρχικής τιμής ή ανήκετε στο 20% των περιπτώσεων;";

- "Θα κόψεις κάτι ή θα σε πάρει και θα σε σηκώσει;";

- "Φιλαράκι έχω πάνω μου δυο κατοστάρικα ζεστά. Θα τα πάρεις ή να πα να τ' ακουμπήσω  

  αλλού;";

- "Ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε;";

-  Ολ οβ δι αμπόβ ;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου