Προς το περιεχόμενο

Ναι αυτή θα είναι άλλη μια συζήτηση για κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προκειται για αλλη μια τεραστια διεθνη συνομωσια...

 

Τα ξυλα δεν παιζουν ρολο, απλως τα βαζουν στις ηλ.κιθαρες για να μπορουν να τις σπανε στις συναυλιες, διοτι εαν ηταν απο πετρα, αλουμινιο, αδαμαντιο ή κρυπτονιτη δεν θα ειχε την ιδια φαση ναπουμενες.

 

Ειναι αυτες οι παλιοεταιρειες που μας εχουν παραμυθιασει, για να εχουν υπερκερδη στις πλατες της αμοιρης εργατιας.

 

Εχουν παραμυθιαστει και κατι τυποι σαν τον Guthrie (ειναι ο πιο προσφατος που θυμαμαι) μεταξυ πολλων αλλων, που λενε πως τα ΚΣυλα - κι ομως!! - επηρεαζουν τον ηχο του οργανου. Η μαλλον, δεν παραμυθιαστηκαν, τα παιρνουν κι αυτοι απο τα μεγαλα αφεντικα για να διαιωνιζουν την τεραστια απατη που συντελειται εις βαρος του αμοιρου, απορου, αδαη Ελληνα κιθαριστακου.

 

Αλλα τι να ξερουν αυτοι (αυτι??), εμεις εδω στο νοιζ εχουμε συνδεσει σκουποξυλο με duncan low output, και ακουγοταν σαν prs επειδη ειχαμε βαλει τα ιδια ταστα πανω.

 

Αλλωστε, οταν βαλεις δυο στρατ διπλα-διπλα με τα ιδια ακριβως specs, για το οτι δεν ακουγονται ιδιες φταιει το... mojo.

 

Ελα ντε πες τα χρυσοστομε....λες και ζουμε σε μια εποχη υπερκαταναλωτισμου που βασιλευει το marketing και μας πασαρουν οτι θελουν....αγοραζουμε μονο τα....απολυτως απαραιτητα ειναι γνωστο τοις πασι 8)....

 

Ετσι και τα ξυλα, δεν ειναι το οτι συνδιαζουν το γεγονος οτι ειναι και ελαφρα και ευκολα στην επεξεργασια και προσβασιμα  σε σχεση με πετρες,αλουμινια,carbon fiber και τα σχετικα ειναι οτι εχουν γαματες  tonewood ιδιοτητες...αλλωστε μια αυτια να ριξει καποιος σε πετρινες κιθαρες,carbon fiber,ακρυλικες θα δει αμεσως οτι ο ηχος ειναι  πετρινος,ανθρακονηματικος,πλαστικος και ουχι...ξυλινος ::).

 

Μαζι με τον Εric jonhson λοιπον....αυτος ξυνει το ξυλο απο το χρωμα σε ορισμενα σημεια γιατι λεει οτι ετσι αναπνεει και ανοιγει ο ηχος :o....ειναι δυνατον να τον αμφισβητησει κανεις? η τον οποιο famous κιθαριστα μιλαει για ξυλα?Αλλοιμονο.Λες και αμα πουν οτι θα ξυλα στις ηλεκτρικες δεν μετρανε,αυτο θα επηρρεασει τις συμφωνιες τους με εταιρειες....μα τι υπερβολες ειναι αυτες....

 

Εξαλλου λιγο πολυ ολοι οι κιθαριστες ειναι ανθρωπινα plugin....μα να μη μπορει να παιξει την τυφλα του η να βγαλει ενα τραγουδι με το αυτι τις συχνοτητες που ...δονουνται τα ξυλα θα τις καταλαβει αμεσως ;D....ασε που οταν τεσταρει δυο παρομοιες κιθαρες πχ strat οπως ειπες το κανει σωστα.....δηλαδη σιγουρευεται οτι εχουν το ιδιο setup τους ιδιους μαγνητες(χρησιμοποιει το ιδιο pickguard) τον ιδιο λαιμο και χορδες(τις μεταφερει στο αλλο σωμα) και βγαζει οτι ο ηχος ειναι διαφορετικος....γενικα κανει σωστη δουλεια οχι ελληνικη αρπακολιτζιδικη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 252
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με ενα μπουκαλι κρασι ήδη να εχω κατεβάσει, το spotify να παιζει διαφορα απο blues rock στα Beyerdynamic dt pro κτλ, ό,τι γραφετε, διαβαζεται τέλειο!!!

 

;D ;D ;D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ασε που οταν τεσταρει δυο παρομοιες κιθαρες πχ strat οπως ειπες το κανει σωστα.....δηλαδη σιγουρευεται οτι εχουν το ιδιο setup τους ιδιους μαγνητες(χρησιμοποιει το ιδιο pickguard) τον ιδιο λαιμο και χορδες(τις μεταφερει στο αλλο σωμα) και βγαζει οτι ο ηχος ειναι διαφορετικος....γενικα κανει σωστη δουλεια οχι ελληνικη αρπακολιτζιδικη......

 

Από τα γραφόμενά σου να υποθέσω ότι εσύ το έχεις δοκιμάσει ο ίδιος (ΟΧΙ ΑΠΟ VIDEO TOY YOUTUBE, δηλαδή) και έχεις βγάλει τα συμπεράσματά σου, έτσι;

Δεν είσαι, ρε παιδί μου, Έλληνας αρπακολατζής.

 

Γιατί εγώ δεν το έχω κάνει και κρατάω μικρό καλάθι στους αφορισμούς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε τις κιθάρες και τα ξύλα και δείτε την εθνική μπαλάρα παίζουμε ,γούρι καλό η καλομοίρα!!!  Ο φέτφα έγινε επιτέλους σρέντερ!

υ.γ.  Ντάκος β διαλογής. ΛΑΘΟΣ ΤΥΡΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα γραφόμενά σου να υποθέσω ότι εσύ το έχεις δοκιμάσει ο ίδιος (ΟΧΙ ΑΠΟ VIDEO TOY YOUTUBE, δηλαδή) και έχεις βγάλει τα συμπεράσματά σου, έτσι;

Δεν είσαι, ρε παιδί μου, Έλληνας αρπακολατζής.

 

Γιατί εγώ δεν το έχω κάνει και κρατάω μικρό καλάθι στους αφορισμούς μου.

 

Πρωτον εσυ  βασικα δεν ησουν σε θεση να ξεχωρισεις ενα spoof απο ενα κανονικο video αν θυμασαι οποτε απορω που ακομα εχεις το θρασος να μιλας για οτιδηποτε εχει σχεση με το αυτι....και δευτερον εγω ποτε δεν πιστεψα, ουτε ισχυριστηκα τετοιες διαφορες ουτε ιδιοτητες ανθρωπινου plugin, γιαυτο δεν εχω λογο να το κανω προσωπικα, αλλα εχω δει αρκετες αποδειξεις που το αποδεικνυουν συνεχως τοσο απο ατομα που το εκαναν οσο και απο κιθαρες που προσωπικα εχω πιασει και απο carbon fiber και ακρυλικες και δεν ειχαν καμια διαφορα σε σχεση με τις ξυλινες ηχητικα.....

Αλλωστε ουτε απο γκρεμο εχω πεσει αλλα εχω δει αρκετες αποδειξεις οτι αποκλειεται να προσγειωθω...ορθιος....αν καποιος τωρα ισχυριστει οτι μπορει να το κανει ::)....ε αυτος πρεπει να φερει αποδειξεις.....νομιζω οτι ειναι αυτονοητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

υ.γ.  Ντάκος β διαλογής. ΛΑΘΟΣ ΤΥΡΙ.

 

Τι εννοείς μάστερ σεφ? Μήπως να έβαζε καμιά ξινομιτζίθρα?

 

Απ την άλλη βέβαια ο Κος Δέλτα, έχει κάνει τραγικές παραλείψεις, που είναι η κάπαρη, που είναι οι ελιές?

Εγώ του βάζω ένα τγία και τον διώχνω απ το διαγωνισμό.

Να πάρεις τα ξσύλα σου Δέλτα παιδί μου και να πα να φτιάχνεις σουβλάκια που το κατέχεις το σπορ, οι γκουρμεδιές δεν είναι για σένα. Εσύ είσαι ταγμένος στη ξσυλία 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... προσωπικα εχω πιασει και απο carbon fiber και ακρυλικες και δεν ειχαν καμια διαφορα σε σχεση με τις ξυλινες ηχητικα.....

Το πιστεύω απόλυτα.

Άσε λοιπόν αυτούς, επαγγελματίες και ερασιτέχνες, που έχουν την ικανότητα και την εμπειρία να ακούσουν τις διαφορές, να πιστεύουν το αντίθετο.

Τόσο πολύ σε χαλάει ;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιστεύω απόλυτα.

Άσε λοιπόν αυτούς, επαγγελματίες και ερασιτέχνες, που έχουν την ικανότητα και την εμπειρία να ακούσουν τις διαφορές, να πιστεύουν το αντίθετο.

Τόσο πολύ σε χαλάει ;

 

 

Οπως ξαναειπα ο καθενας μπορει να ισχυριζεται οτι θελει....τι μπορει να αποδειξει ειναι αλλο θεμα.....θες να μου πεις δηλαδη οτι στο παραδειγμα μου υπαρχει ανθρωπινο...plugin που να καταλαβει οτι ναι αλλαξε το σωμα στο track?οχι ξερω καποιον που ισως μπορει....και ο γνωστος του γνωστου εχει ενα μπατζανακη..ουτε δικαιολογιες του στυλ φταιει το compression του youtube αλλιως θα τις εβρισκα.....καποιος που να κανει το αυτονοητο...

 

Να ακουει δηλαδη αυτο που ισχυριζεται οτι "λογικα" υπαρχει...."Ειναι διαφορετικα ξυλα αρα "λογικα" υπαρχουν διαφορες"...."ειναι ποιο βαρυ αυτο αρα "λογικα" εχει διαφορες" κτλ κτλ κτλ.....και εγω ερχομαι και λεω "αρα αφου υπαρχουν πρεπει "λογικα" να τις ακους και οχι μονο να μιλας γιαυτες ;)"......

 

Το θεμα βεβαια ειναι οτι δεν τις ακουει κανενας και ολοι πανε με γενικολογιες και ειρωνιες να ξεφυγουν.Αν πραγματικα το πιστευαν θα το εκαναν για πλακα, αλλα ολοι ξερουν οτι ΔΕΝ προκειται ποτε να καταφερουν κατι τετοιο...τους φτανει να αναλωνονται σε αεναες συζητησεις περι ιδιοτητων ξυλων γιατι αυτο τους κανει να φαινονται σχετικοι με το αντικειμενο, αλλα κανενας δεν μπορει τελικα να τις ακουσει με αντικειμενικα κριτηρια....

Δεν ειναι κακο να βαζουμε τα πραγματα σε ρεαλιστικες βασεις...και εγω πχ δεν θα δισταζα να παραγγειλω απο warmoth και να πληρωσω αγογγυστα μια πχ στρατ με σωμα και λαιμο απο πχ...wenge :P,ατσαλινα ταστα hipshot γεφυρα κτλ κτλ κτλ...αν αυτο ειναι που ονειρευομαι, αλλα το να αρχισω να αποδιδω ηχητικες ιδιοτητες σε μια κατασκευη επειδη τυχαινει να μου αρεσει και να με υποβαλλει θετικα, δεν σημαινει οτι αυτες ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου