Προς το περιεχόμενο

Hush 'n Rush - Another life


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Σταύρο συγχώρα με...

 

Δε μου είπε σχεδόν τίποτε.

 

Όταν είχα πρωτοακούσει τα κομμάτια σου (μόνος) είχα πάθει ΣΟΚ. Αργότερα με του Hush 'n Rush, στο πρώτο Cd, βρήκα περισσότερη όρεξη, περισσότερο funk (αν μπορώ να πω κάτι τέτοιο, ως πιανίστας και συνθέτης, κλπ), αλλά λιγότερο... δομή.

 

Εδώ, στο συγκεκριμένο κομμάτι, μου λείπουν αρκετά πράγματα.

 

Για εμένα:

α. η φωνή σου

β. Το δέσιμο της μπάντας

γ. Η παραγωγή

δ. Το στυλ

είναι δεδομένα και σε απόλυτα υψηλότατα επίπεδα.

 

ΑΛΛΑ, ως συνέτης βρίσκω ότι τα 3 πρώτα είναι τεχνικά σημεία, που πραγματεύεται κανείς με αριθμούς και δεδομένα, ενώ το τέταρτο είναι το πλέον υποκειμένικο. Επιπλέον, όπως θα πρόσεξες δεν αναφέρω στα παραπάνω τον στίχο, τη μουσική (ριφς, κλπ) και την ενορχήστρωση.

 

Το στυλ, λοιπόν, είναι αυτό που αναφέρει ο Τέρρυ (νομίζω, ή ήταν ο Στράτος?) και παίζει σε δύο ταμπλό, αλλά έχει χάσει την τσαχπινιά των άλλων κομματιών σου (σας?). Το ίδιο ισχύει για την αρμονία και τις μελωδικές γραμμές, πέραν των ριφ (που πάντα είναι απίθανα).

 

Έχω μια εντύπωση, και συγνώμη που σου την μπαίνω τόσο πολύ, ότι κατά κάποιο τρόπο βρήκατε ο ένας τον άλλο, και πλέον δε... ψάχνεστε. Σα να βρήκατε μια συνταγή για κοτόπουλο και δε ψάχνετε να βρείτε το χοιρινό κατ' αρχήν και μετά τη σούπα χελώνας, ή άλλα πλέον εξωτικά.

 

Όχι ότι θα έπρεπε κάθε μπάντα να ψάχνετε σα τρελή. Αυτά τα κάνουν οι prog και οι πιο πολλοί τα παραχέζουν κι όλας. Άλλά μου ακούγεται το κομμάτι "κουρασμένο".

 

_____________________________________

 

Όλα τα παραπάνω με δεδομένα τα:

α. Είμαι οπαδός σου/σας

β. Θέλω παραπάνω γιατί πιστεύω σε εσας

γ. Πιθανόν τα κριτήριά μου διαφέρουν από τους άλλους, λόγω της ενασχόλησης μου με τη μουσική με συγκερκιμένους τρόπους...

 

Τέλος ελπίζω να με σε χάλασα. Το ξέρω ότι μάλλον όλα είναι καλά, αλλά νιώθω την ανάγκη να σου πω ότι (προφανώς) δεν το κάνω από κακία! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο συγχώρα με...

 

Δε μου είπε σχεδόν τίποτε.

 

Νικολα καλε μου φιλε!

Αν ειναι ποτε δυνατον να  χαλαστω απο μια ειλικρινη αποψη που εχει μαλιστα  και  επιχειρηματα αν  και νομιζω οτι στη  μουσικη δεν  χρειαζονται.

Ενα τραγουδι ή σου  ''μιλαει'' ή οχι. ;)

 

Η προσωπικη μου αποψη  περι ''καδου'' λεει πολλα,μην μπω σε αναλυσεις... ;)

Απλα δε  μπορω να αποφασιζω μονος οταν εχουν ''δουλεψει''  και αλλοι για  κατι,αφιερωνοντας πολυτιμο χρονο... :)

 

Παντως δεν  ειναι θεμα επαναπαυσης,συνταγης.Ειναι θεμα ελλειψης χρονου...Το τελευταιο διμηνο παλευουμε να βρεθουμε για να περασουμε  καλα και θελουμε να  τελειωσουμε το 2ο αλμπουμ.

Εχουμε ηδη ''πεταξει'' κομματια και εδω,ειπαμε να το κρατησουμε. ;)

 

Σ ευχαριστω θερμα για  το  χρονο που διεθεσες για το σχολιο σου!

Σημαινει  απο μονο του  πολλα... ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πέρασα καλά ακούγοντας το (αν και θα συμφωνήσω σε σημεία με τον Νικόλα) και αυτό έχει σημασία! Σε μαγαζί να έμπαινε θα παράγγελνα μπύρα (-ες)  ;D.

 

Και ηχάρα στις κιθάρες κατά τα γνωστά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΔΕΝ πετάμε ΠΟΤΕ τίποτα.

"Το κοινό" είναι ηλίθιο.

Δεν ξέρεις ποτέ τι θα γίνει επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο ,νομιζω ομως οχι οτι πιο δυνατο εχω ακουσει απο σενα.Μου μυριζε ακουστικη -ες κιθαρες αλλα δεν τις ακουσα καθολου.Μπας και να βλεπες λιγο την ενορχηστρωση ξανα.

Κατα τα αλλα πενιες φωνες και γενικα μπαντα πολυ σφιχτη αλλα αυτα τα λεμε καθε φορα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΔΕΝ πετάμε ΠΟΤΕ τίποτα.

"Το κοινό" είναι ηλίθιο.

Δεν ξέρεις ποτέ τι θα γίνει επιτυχία.

δε ξέρω αν συμφωνώ ακριβώς.

 

Όπως είπα και παραπάνω, το επίπεδο του Σταύρου (και ΣΙΑ) είναι ήδη εξαιρετικά υψηλό και άρα γκρινιάζω για το καλύτερο ακόμη...

 

Αλλά αν είναι να βγάζουμε κάθε "μπούρδα" προς τα έξω, τι όνομα θα κάνουμε και τι θα θυμάται το κοινό; Ένα τραγούδι απ' τους 10 δίσκους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπυρο,Tζωννυ ευχαριστουμε πολυ για  τα σχολια!

Να ειστε καλα! :)

 

δε ξέρω αν συμφωνώ ακριβώς.

;D ;D ;D

 

Νικολα,χωρις να  κανω τον  συνηγορο του...συνηγορου... ;D

ο Λακης το θετει καθαρα..ιδεολογικα:$$$$$$$ ;D ;D ;D

Κι ας μην εχουμε τετοιες επιδιωξεις.. ;)

Τωρα  που θα ξεκινησουμε τον ελληνικο ποπ-ροκ δισκο παντως θα τον εχω για γκουρου... ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου