Προς το περιεχόμενο

Τι μπακέτες χρησιμοποιείτε;


paraddidle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπωντας τα post gia μεταλλικές μπακέττες είπα να πώ κι εγώ τη γνώμη μου.

 

Στα 25+ χρόνια που παίζω κάποτε ( 89-91 ) έκανα απόπειρα να κάνω εξάσκηση με μπακέττες αλουμινίου της Adam πάνω σε practice pad αλλά το αποτέλεσμα ήταν να αποκτήσω μέν ταχύτητα αλλά να χάσω σε ακρίβεια και αυτό γιατί τα χέρια είχαν σηνηθήσει στο βάρος. ενα πράμα σαν ένα post που έγινε σχετικά με τα βαράκια στα πόδια. Από τότε μόνο και μόνο ξύλινες μπακέττες.

 

Απλά το να μελετάει κανείς με ελαφρώς βαρύτερες μπακέττες είναι καλό για τους μύες αλλά η διαφορά αυτή να μήν είναι μεγάλη. Εγώ μελετάω με 2Β ταμπούρο και παίζω με 707 που σε βάρος δεν είναι μεγάλη η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

υπαρχουν καποια μικρα βαριδια ειδικα σχεδιασμενα για αυτη την δουλεια.Ζυγιζουν ελαχιστα γραμμαρια  και ακομα και αυτα σοθ απαγορευουν να τα χρησιμοποιεις για πολυ ωρα και για εντονη μελετη.Το να χασεις την ακριβεια σοθ ειναι το λιγοτερο και το καλλιτερο που μπορεις να παθεις βασικα με αυτα τα πραγματα...τα βαρακια αυτα που λεω τα εχει και ο θωμας και νομιζω κοστιζουν γυρω στα 10 ευρω.Ειναι σχεδιασμενα ψστε με ενα strap on μηχανισμο να τα δενεις επανω στην μπακετα.

 

φιλιππος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χρησιμοποιώ τις Pro Mark 5Α που με βολεύουν πάρα πολύ ειδικά για το είδος που παίζω (jazz, blues και τέτοια).

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παρε σιδερενιες για να αντεχουν και σε 5 live. αλλα μετα θα θες πιατα καθε μισο live. καλα πως παιζεις? δεν νομιζω να υπαρχει "σωστος" drummer που να το κανει αυτο. Ακομη και ο lombardo πιο πολυ χρονο θελει για να τις σπασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε σιδερενιες για να αντεχουν και σε 5 live. αλλα μετα θα θες πιατα καθε μισο live. καλα πως παιζεις? δεν νομιζω να υπαρχει "σωστος" drummer που να το κανει αυτο. Ακομη και ο lombardo πιο πολυ χρονο θελει για να τις σπασει

 

A ρε kotso... (κάτι σου είχα γράψει αλλα το εσβησα)

 

...τι να πω, είμαι "λάθος" drummer...

 

πάντως δεν είναι κακό αν δεν καταλαβαίνεις κάτι, να ρωτάς και να μην "νομίζεις"...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ εδώ και καιρό Carbonstick 5α Classic tip Light & Medium μιας και δεν είχα ούτε λεφτά ούτε όρεξη κάθε 2 βδομάδες να τρέχω για καινούριες μπακέτες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος κι απ'την επαναφορά τους κι απ'τον ήχο τους. Για ανθρακόνημα είναι πολύ ελαφριές και δε σκάνε στα πιάτα σαν τούβλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει οτι οι ανθρακονημάτινες μπαγκέτες εχουν το εξης προβλημα:

μετα απο μερικα παιξιματα χανουν κατι σαν το "βαρος" τους ή κατι παρομοιο...

ετσι εχεις στα χερια σου ολο και πιο ελαφριες μπαγκετες με το περασμα

του χρονου με αποτελεσμα να μν μπορει να προσαρμοστει το χερι σου σε ενα

συγκεκριμενο βαρος...ειναι μεν ανθεκτικες αλλα εχουν αυτο το βασικο προβλημα ;D

-CΛINE-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει οτι οι ανθρακονημάτινες μπαγκέτες εχουν το εξης προβλημα:

μετα απο μερικα παιξιματα χανουν κατι σαν το "βαρος" τους ή κατι παρομοιο...

ετσι εχεις στα χερια σου ολο και πιο ελαφριες μπαγκετες με το περασμα

του χρονου με αποτελεσμα να μν μπορει να προσαρμοστει το χερι σου σε ενα

συγκεκριμενο βαρος...ειναι μεν ανθεκτικες αλλα εχουν αυτο το βασικο προβλημα ;D

Για την ακρίβεια χάνουν την επαναφορά τους (rebound, αν το γράφω σωστά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου