Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν "Μαϊμού" φωτογραφικές μηχανές;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν στο εμπόριο ή σε συναλλαγές μεταχειρισμένων, "μαϊμού" φωτογραφικές μηχανές.

Δεν μιλάω τόσο για απλά μοντέλα αλλά κυρίως dslr της σειράς Canon D παραδείγματος χάρη.

Αν ναι, υπάρχει τρόπος να το καταλάβει κανείς;

Με ενδιαφέρει ειδικά η αρκετά δημοφιλής Canon 600D για να με πιο συγκεκριμένος.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά φωτογραφικών είναι αρκετά σταθεροποιημένη τιμολογιακά, εδώ και χρόνια. Οποιοδήποτε προϊόν έχει μία απόκλιση της τάξεως του 12% (ή περισσότερο) κάτω από το μέσο όρο στα καταστήματα, είναι πράγματι πιθανό να έχει κάποιο πρόβλήμα.

 

Το πρόβλημα μπορεί να είναι σε κάτι που δεν μπορεί να διαγνωσθεί εύκολα, ούτε καν από έμπειρο προσωπικό. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι "μαϊμού"... μπορεί π.χ. να έχει πάθει κάποια ζημιά και να το διαπιστώσεις αφού και αν της "φορέσεις" έναν τηλεφακό, μετά από μήνες.

 

Οπότε, μη ρισκάρεις, απλώς αγόρασε από κάποιο σοβαρό κατάστημα, σε τιμή λογική.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια η περίπτωση μου αφορά σε έναν πωλητή ξένο (ινδός ή κατι τέτοιο) που ζει στην ελλάδα και πουλάει σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα την 2η ή 3η μεταχειρισμένη canon 600d σε τιμή αρκετά κάτω του κόστους. 300 ευρώ.

Η τιμή ειναι δελεαστική αλλά με βάζει και σε σκέψεις.

 

Μιας και μιλήσαμε τηλεφωνικά μου είπε να δω τα reviews του ως seller που όντως ειναι αρκετά και θετικά.Αλλά μπορεί κανείς να βασιστεί σε κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατάλαβα. Κοίτα η γνώμη μου είναι πως ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός. Προσωπικά όπου βρήκα τρελή ευκαιρία είτε ήταν κιθάρα, κινητό, ενισχυτής κλπ κάπου υπήρχε λάκκος. It' s your choice

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παντως πριν λιγα χρονια που πηγα σιγκαπουρη υπηρχε πληρης γκαμα μαιμουδων, σε διαφορες γνωστες μαρκες, αναλογα σε τι εμπορικο κεντρο ψωνιζες, με φουλ καμερες, βιντεοκαμερες και κονσολες. Με εντονη διαφορα σε τιμες απο τα κανονικα. Οποτε κοιτα το λιγο στο δικτυο για το συγκεκριμενο μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να το ρισκάρεις φίλε μου, κατά πάσα πιθανότητα είναι μαιμού ή κλεμμένη, εφόσον αυτός που λες πουλάει κατ'εξακολούθηση μεταχειρισμένες μηχανές. Καλύτερα μάζεψε τα χρήματα που κοστίζει και πάρτη καινούργια να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ό,τι λάμπει συνήθως δεν είναι χρυσός, ειδικά στα μεταχειρισμένα θέλει προσοχή!

 

Edit: και επειδή μόλις είδα τη συγκεκριμένη αγγελία μετά από ένα πρόχειρο ψάξιμο, μπορώ να σου πω ότι είμαι σίγουρος ότι όχι μόνο η μηχανή είναι μαιμού, αλλά και τα reviews που σου είπε ο τύπος να κοιτάξεις  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα η περιγραφη του ΔΕΝ υπαρχει!!! εκλασα στο γελιο  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Εκει που επεσα στα πατωματα ηταν στις αξιολογησεις του. Θ Ε Ο Σ

 

 

Μεταξυ μας εγω δεν.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν καταλαβα τι εννοειτε? εφοσον εχει 10 αριστες αξιολογησεις και ολοι αυτοι ειναι μελη του φορουμ απο το 2006 ο πιο παλιος και κανενας δεν εχει πει τπτ για μαιμουδες κτλ. πως βγαινει το συμπερασμα οτι ο τυπακος ειναι λαμογιο, απατεωνας κλεπταποδοχος κτλ?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου