Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν ακούω ραδιόφωνο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τους θερμούς χαιρετισμούς μου στους συντελεστές του radio Acropolis Θεσσαλονίκης

του παλιού καλού καιρού... 8)

 

Τι με θυμίσατε τώρα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία από τις αγαπημένες μου ραδιοφωνικές εκπομπές σαν έφηβος ήταν η "όνειρα απο χρώμιο και βινύλιο", σε ένα τοπικό σταθμό της Χαλκίδας, νομίζω στον Σταθμό των εργαζομένων. Από ότι θυμάμαι έπαιζε κυρίως αμερικάνικο alternative, και γενικά είχε ένα lo-fi dark mood. Ο εκφωνητής άψογος, έλεγε δυό πράγματα πριν αρχίσει το κομμάτι και μετά σταμάταγε και το απολάμβανε μαζί σου, έχω και κάποιες εκπομπές σε κασσέτες, χαμένες σε κούτες στο πατρικό. Ομορφιές.

 

Κατά τα άλλα, Πετρίδης. Μακάρι να ήμουν τόσο ανοιχτόμυαλος όσο αυτός ο άνθρωπος.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγα και συνεχιζω να ακουω,ειναι και το βασικο μου μεσο ενημερωσης μιας και δεν βλεπω καθολου τιβι.ΔΕν εχω τα ζορια που εχει ο Op δεν με χαλαει τπτ,μονο η αθλια μουσικη που ακουω απο διαφορους σταθμους αλλα παλι μπορω να το αλαξω.Ακουω και καποιες εκπομπες στο ιντερντ.Εμενα μου αρεσει να ακουω και καμια φωνη,αν ειναι να ακουω ενα τεραστιο playlist το κανω και μονος μου.

Γενικα ειχα πολυ κασετα γραμμενη απο εκπομπες.Τοτε επαιζε και το ραδιο ουτοπια σαλονικη ,που οι τυπαδες μεσα παιζαν τις κλατσες τους απο ελληνικο αλλα και ξενο αντεργκραουντ.Ωραια πραγματα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό θα ήταν να έλεγε, το πολύ για 1 λεπτό, ο εκφωνητής κάποια πράγματα για το τραγούδι πριν αρχίσει ή αφού τελειώσει ώστε να ξέρεις και τι ακούς, π.χ. πότε και γιατί γράφτηκε ή αν έχει κάποια ιστορία πίσω του. Θα γινόταν η ακρόαση και πιο ενδιαφέρουσα και η θέση του εκφωνητή θα αποκτούσε περισσότερο νόημα, εγώ θα είχα την όρεξη να κάτσω να ψάξω, να τα γράψω και να τα διαβάσω. :)

 

Αυτό που είπε ο Johnny.T με έκανε να καταλάβω πως ο τίτλος που έβαλα είναι λάθος. Μου αρέσει να ακούω συζητήσεις ή ενημέρωση από το ραδιόφωνο (πράγμα που δε κάνω πλέον εδώ και χρόνια) και το πρόβλημά μου επικεντρώνεται στη μουσικη. Ο τίτλος θα έπρεπε να λέει

 

"Γιατί δεν ακούω μουσική από το ραδιόφωνο..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

στο ελληνικό πολιτιστικό περιβάλλον της εφηβείας μου, η μουσική μου κουλτούρα θα ήταν "ανάπηρη" χωρίς τον αγαπητό μου Γιάννη Πετρίδη...

respect...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό θα ήταν να έλεγε, το πολύ για 1 λεπτό, ο εκφωνητής κάποια πράγματα για το τραγούδι πριν αρχίσει ή αφού τελειώσει ώστε να ξέρεις και τι ακούς, π.χ. πότε και γιατί γράφτηκε ή αν έχει κάποια ιστορία πίσω του. Θα γινόταν η ακρόαση και πιο ενδιαφέρουσα και η θέση του εκφωνητή θα αποκτούσε περισσότερο νόημα, εγώ θα είχα την όρεξη να κάτσω να ψάξω, να τα γράψω και να τα διαβάσω. :)

 

Αυτό που είπε ο Johnny.T με έκανε να καταλάβω πως ο τίτλος που έβαλα είναι λάθος. Μου αρέσει να ακούω συζητήσεις ή ενημέρωση από το ραδιόφωνο (πράγμα που δε κάνω πλέον εδώ και χρόνια) και το πρόβλημά μου επικεντρώνεται στη μουσικη. Ο τίτλος θα έπρεπε να λέει

 

"Γιατί δεν ακούω μουσική από το ραδιόφωνο..."

Ε ναι ρε μαγκα γιατι το ραδιο ειναι μια χαρα μεσο πιστευω.Αλλα αν θες προγραμμα καντο μονος σου,στο ραδιο θα την ακουσεις και την ακυριλα σου.Ειναι ΜΜΕ ουτως ή αλλως ,ολα παιζουν.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ελληνικό πολιτιστικό περιβάλλον της εφηβείας μου, η μουσική μου κουλτούρα θα ήταν "ανάπηρη" χωρίς τον αγαπητό μου Γιάννη Πετρίδη...

respect...

+1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου