Προς το περιεχόμενο

Τελωνεία και άνοιγμα δεμάτων!


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα κακά είναι ότι το πακέτο μου δε το βρήκα και ΑΚΟΜΑ κοιτάνε τα πακέτα του Αυγούστου!!

 

Τα καλά είναι ότι, αν το πακέτο είναι κάτω από 1 κιλό ή κάπου εκεί (όπως υποψιάζομαι ότι είναι το δικό μου τουλάχιστον), είναι σε μια παρτίδα που θα ελεγχτεί την επόμενη εβδομάδα....

 

Αισθάνομαι (ελαφρώς) ένοχος που... αναγκάστηκα (εκ'των περιστάσεων κύριε πρόεδρε!!) να κάνω τα γλυκά μάτια στην υπάλληλο... (don't ask :cry: ) αλλά το θετικό είναι ότι έχω δύο τηλέφωνα τώρα (το ένα το κινητό της) στα οποία μπορώ να καλέσω για πληροφορίες...

 

The things we do for our Religion... :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ δηλ. το δικο μου που ειναι 5 κιλα &το εστειλαν 1η Οκτωβριου καλο Πασχα.... :cry:

 

Δεν μπορεις ομως να πεις το να κατοικεις στο Μπουρουντι οπως εμεις εχει και την ομορφια του! :twisted:

 

ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ποτε καθε μερα ειναι γεματη εκπληξεις & σασπενς... :lol:

 

Υπαρχει κατι πιο βαρετο απο το να σου στελνουν ενα πακετο & αυτο να φτανει κανονικα,γρηγορα & χωρις προβληματα στο σπιτι σου??? :evil:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς υπεράσπιση (και καλά) των Τελ/κών, η κατάσταση εξαρχής είναι μπουρδ....

 

Αυτοί απλά δεν αντιδρούν... θα μου πεις γι'αυτό δεν θα πρέπει να απολογηθούν.

 

Μη το λέτε... σε πολλούς τομείς της ζωής μας το βλέπουμε... 'έλα μωρέ τώρα, εγώ θα αλλάξω τα πράγματα??'

 

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε... :roll:

 

Τώρα, για το πακέτο του ο καθένας, καλό είναι να κάνει κάποια κρούση, ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ, ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, έχωντας μαζί τον αριθμό αποστολής και την ημερομηνία. Τουλάχιστον να δει που βρίσκεται και, αν μπορεί, να 'πιέσει' λίγο την κατάσταση... Προσοχή, τσαμπουκάδες και φωνές, ΔΕΝ περνάνε (και καλά κάνουν βέβαια, άσχετα αν εμείς είμαστε που έχουμε δίκιο...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς υπεράσπιση (και καλά) των Τελ/κών, η κατάσταση εξαρχής είναι μπουρδ....

 

δηλ. τι ακριβως συμβαινει?γιατι εχω μεγαλη περιεργεια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εγώ που είμαι στα 200-300 γραμμάρια να χαίρομαι? :D

 

δηλ. τι ακριβως συμβαινει?γιατι εχω μεγαλη περιεργεια...

 

Κι εγώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς υπεράσπιση (και καλά) των Τελ/κών' date=' η κατάσταση εξαρχής είναι μπουρδ....

[/quote']

 

δηλ. τι ακριβως συμβαινει?γιατι εχω μεγαλη περιεργεια...

 

Από τι να ξεκινήσουμε;;

 

Ότι το κτίριο συστεγάζεται με άλλες υπηρεσίες και είναι... προπολεμικό;

 

Ότι σε ολόκληρη την υπηρεσία υπάρχει 1 (ένας) HY ο οποίος είναι... κάποιου υπαλλήλου; (από το σπίτι του!)

 

Ότι βάσει διαδικασιών τους υποχρεώνουν να διεκπεραιώνουν υποθέσεις σε 1 μέρα, ενώ θα χρειαζόταν κανονικά 10 λεπτά;

 

Αλλά... have no fear Brothers!

 

Η Γραφειοκρατία (που, για όσους δεν το ξέρουν, είναι Σύστημα Διακυβέρνησης, και πρωτοαναπτύχθηκε στην Κίνα πριν δεκάδες αιώνες), ενέχει το σπόρο της καταστροφής της.

 

Το Σύστημα θα καταβροχθίσει τον εαυτό του από τα μέσα.

 

Ήδη, είναι τόσο χοντρό του πρόβλημα με τα πακέτα, που πιθανότατα μια μεγάλη ποσότητα θα φύγει 'ελεύθερα' και μαζικά. Κυρίως κοντά στις γιορτές. Οι υπάλληλοι φαίνονται σαν να σε παρακαλάνε να τους βοηθήσεις να ξεμπερδέψουν. Η κατάσταση πλησιάζει την Κρίσιμη Μάζα... σύντομα... Μπουμ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω επανέλθει στο θέμα σε κάποια άλλη συζήτηση και ίσως γινομαι κουραστικός.Επειδή εργάζομαι στα ΕΛΤΑ και επειδή ήμουν 6 χρόνια στα EMS σας λέω ότι το Ταχυδρομείο δεν έχει πρόσβαση στο τελωνείο.Παρ' όλο που υπάρχουν συμφωνίες για γρήγορη διεκπεραίωση των Ταχ/κων δεμάτων καθυστερούν απο τους τελωνειακούς.Όταν τα εκτελωνήσουν είτε είναι ελέυθερα δασμών είτε είναι με διασάφηση την επόμενη μέρα είναι στα χέρια του παραλήπτη.

 

Φιλικά....υπομονή.

 

Τα δέματα απο Ευρωπαϊκή Ένωση δεν έχουν δασμούς αλλά κάποια επιλέγονται για έλεγχο απο τους τελωνειακούς εάν δεν έχουν το τιμολόγιο αγοράς απο έξω "στην πλαστική τσέπη" που κολλάνε στα ταχυδρομεία μήπως και μεταφέρουν ύποπτα εμπορεύματα όπως "κρασίσι"κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη, είναι τόσο χοντρό του πρόβλημα με τα πακέτα, που πιθανότατα μια μεγάλη ποσότητα θα φύγει 'ελεύθερα' και μαζικά. Κυρίως κοντά στις γιορτές.

 

Oντως φαντασου τη θα γινει οταν αρχισουν να ερχονται τα Χριστουγεννιατικα πακετα απο τους ομογενεις της Αουστραλιας & της Αμερικα.. :lol:

 

λες να ειμαστε τυχεροι τοτε?? :?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου