Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Πεταλιέρας


mindfuck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μια και έπεσε η (σωστή και κατ'εμέ) αυτή πρόταση στο τραπέζι, να σου προτείνω μια λύση, που θα συνδυάζει και ποιοτικότερο ενισχυτή και πολυεφέ και δυνατότητα ηχογράφησης σε υπολογιστή:

 

modelling amp, όπως πχ ο fender mustang.

 

Στα χρήματα, που δίνεις (μέχρι €250, αν κατάλαβα καλά), θα βρεις κάτι τέτοιο, σίγουρα:

 

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii_v2.htm

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Μια και έπεσε η (σωστή και κατ'εμέ) αυτή πρόταση στο τραπέζι, να σου προτείνω μια λύση, που θα συνδυάζει και ποιοτικότερο ενισχυτή και πολυεφέ και δυνατότητα ηχογράφησης σε υπολογιστή:

 

modelling amp, όπως πχ ο fender mustang.

 

Στα χρήματα, που δίνεις (μέχρι €250, αν κατάλαβα καλά), θα βρεις κάτι τέτοιο, σίγουρα:

 

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii_v2.htm

+2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια και έπεσε η (σωστή και κατ'εμέ) αυτή πρόταση στο τραπέζι, να σου προτείνω μια λύση, που θα συνδυάζει και ποιοτικότερο ενισχυτή και πολυεφέ και δυνατότητα ηχογράφησης σε υπολογιστή:

 

modelling amp, όπως πχ ο fender mustang.

 

Στα χρήματα, που δίνεις (μέχρι €250, αν κατάλαβα καλά), θα βρεις κάτι τέτοιο, σίγουρα:

 

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii_v2.htm

 

 

 

Η άποψη του ενισχυτή είναι σαφέστατα σωστή . Δεν την είχα κατά νου μέχρι τώρα γιατί σκεφτόμουν πως αν plug-άρω την πεταλιέρα στο pc κάνω μια χαρά τη δουλειά μου με τους ήχους που μου παρέχει αυτή χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά απ ότι βλέπω αρκετοί επικροτείτε την ιδέα του ενισχυτή οπότε άρχισα να το σκέφτομαι και αυτό σαν πιο πιθανό ενδεχόμενο... anyway, έχεις/τε και τίποτα άλλο να προτείνετε πέρα απ τον mustan ; (απλώς για να τσεκάρω κ να έχω την δυνατότητα της επιλογής κ να μη παω τελείως στα τυφλά ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θας μπεις στην διαδικασια ενισχυτη ειμαι 1000% σιγουρος οτι θα μετανιωσεις που πηρες 40w τρανζιστορ.

τουλαχιστον πηγαινε στον

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_iii_v2.htm

να μπορεις να τον δουλεψεις κ σαν ενισχυτη περα απο μεσo εγγραφης στο pc.

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η hd σειρά της line 6  είναι εξαιρετική σε αυτό που θες. Έχω το hd500 και το χρησιμοποιώ ως κάρτα ήχου ή πάνω σε εξωτερική κάρτα ήχου ή πάνω σε pa. Πολύ καλός ήχος, πολύ καλό looper, αρκετά καλά εφέ. Πλέον νομίζω πως η line6 έκοψε τα φτηνά μοντέλα σε πεταλιέρες οπότε πας για 5 κατοστάρικα της 500x ή για κάποιο φτηνοτερο desktop. Έχεις monitor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα το θέμα του ενισχυτή και μέχρι τώρα καταλήγω στο ότι ,για την ώρα τουλάχιστον, δε ξέρω κατα πόσο θα τον χρειαστώ. Πως το εννοώ, έχω σκοπό όλη την δουλειά, είτε απλά τζαμάρω για την πάρτη μου στο σπίτι είτε ηχογραφώντας στο σπίτι περνώντας κατευθείαν την πεταλιέρα στην κάρτα ήχου. Ξέρω ότι αυτό μπορώ να το κάνω κάλλιστα και με τους ενισχυτές που προτείνατε παραπάνω κ σας ευχαριστώ για αυτό αλλά 1) τον ενισχυτή (κυρίως τον 100watt) δε θα τον χρησιμοποιήσω σε κάτι παραπάνω πχ ενα live τουλάχιστον για τώρα και όταν έρθει εκείνη η ώρα θα χρειαστώ σίγουρα και καποια πεταλιέρα εκτός απο δυνατό ενισχυτή οπότε γιατί να μη "χτυπήσω" τώρα μια καλή πεταλιέρα στα 200-250 ευρό ,που στο εμπόριο θα την βρω τουλάχιστον 400-500 ; Και τον ενισχυτή τον αγοράζω αργότερα που αν εχω μαζέψει κ παραπάνω χρήματα, μπορώ να πάρω κ κάτι καλύτερο... Εσείς τι λέτε ; Αν είναι λάθος κάπου το σκεπτικό μου διορθώστε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είτε απλά τζαμάρω για την πάρτη μου στο σπίτι

 

Δηλαδή αυτό θα το κάνεις κουμπώνοντας την πεταλιέρα στον μικρό και χαμηλής ποιότητας spider με το 8άρι;

 

Κρίμα είναι αλλά αν αυτό σε καλύπτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι και γω δεν πολυγουσταρω ενισχυτή modeling. Μια καλή πεταλιερα θα τη δουλέψεις και με καλό ενισχυτή στο μέλλον ενώ τον modeling τον τρως.

Επίσης η πεταλιερα έχει και looped και παίζει και live πάνω σε pa...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτό θα το κάνεις κουμπώνοντας την πεταλιέρα στον μικρό και χαμηλής ποιότητας spider με το 8άρι;

 

Κρίμα είναι αλλά αν αυτό σε καλύπτει...

 

Κυρίως κουμπώνοντας το στην κάρτα ήχου με ακρόαση απ τα μονιτορ... Δεν διαφωνώ καθόλου στο θέμα ενισχυτή το σκεπτικό μου είναι καθαρά απο θέμα τι με συμφέρει οικονομικά. Όπως το σκέφτομαι δηλαδή, γιατί να μη πάρω απο εδώ , τώρα, μια πεταλιέρα στα μισά και ... χρήματα απ ότι θα την βρω στο εμπόριο (με την προϋπόθεση ότι θα είναι κ σε καλή κατάσταση ) και να αφήσω τον ενισχυτή για αργότερα που ούτως η άλλως για μεταχειρισμένο δε βρήκα κάτι και θα πάρω καινούριο οπότε και η τιμή του κατα πάσα πιθανότητα για ένα εξάμηνο, δε θα αλλάξει δραματικά ... Δεν έχω καταλήξει κάπου,μπορεί αύριο να παω όντως για καινούριο ενισχυτή . Για αυτό το άνοιξα και το θέμα για να ακούσω τις απόψεις σας αλλά πρέπει να σκεφτώ και το τι με συμφέρει από άποψη οικονομικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου