Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Πεταλιέρας


mindfuck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι κάτοχος μιας fender squier Affinity Tele με ενισχυτή Line 6 Spider III 15watt,8inch.

Παίζω κοντά 4 χρόνια και θέλω να αγοράσω πεταλιέρα για να πειραματιστώ με την φάση και να ηχογραφώ είτε κατευθείαν απ την πεταλιέρα στον υπολογιστή. Μου αρέσει να παίζω κυρίως rock/progressive rock,blues και metal . Έχετε κάτι να προτείνετε ;

 

Ευχαριστώ !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχετε κάτι να προτείνετε ;

...να μας πείς πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις περίπου. Υπάρχουν πεταλιέρες από 30 (στις αγγελίες) εώς 1000 ευρώ και πάει λέγοντας...προς τα πάνω!

Καλώς ήρθες

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να αγοράσω πεταλιέρα για να πειραματιστώ με την φάση και να ηχογραφώ κατευθείαν απ την πεταλιέρα στον υπολογιστή
 Θα σου πρότεινα, για τους λόγους που έχω υπογραμμίσει, κάτι τέτοιο: http://www.thomann.de/gr/line6_pocket_pod.htm         και κάτι τέτοιο:   http://www.thomann.de/gr/zoom_g3.htm (περισσότερες δυνατότητες)  που δεν είναι πεταλιέρες αλλά πολυεφφέ . Με τον ενισχυτή που θα την κουμπώσεις οι ακριβότερες  είναι πλεονασμός..... Μην τα βλέπεις μικρά, μετράνε.....! Κάνε και μια "βόλτα" από τις αγγελίες, μερικοί τις σκοτώνουν.  Edit: Με ένα γρήγορο ψάξιμο στις αγγελίες σε Line 6...: http://smart.noiz.gr/listings.php?page=1&keyword=line+6&category=22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτυπάς μια gt-10 η hd400 που θα βρεις στα λεφτα σου στις αγγελιες και θα εχεις ενα μηχανημα ειτε για πειραματισμο, ειτε για σοβαρη συνεργασια.... ;)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...να μας πείς πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις περίπου. Υπάρχουν πεταλιέρες από 30 (στις αγγελίες) εώς 1000 ευρώ και πάει λέγοντας...προς τα πάνω!

Καλώς ήρθες

 

Με ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα αυτές τις μέρες στις αγγελίες της σελίδας, βρήκα κάτι vox tonelab ,boss κτλπ σε καλές τιμές απο 150 έως 250 ευρό . Μέχρι εκεί πιστεύω καλά είναι εκτός και αν βρω κάτι πιο ακριβό όπου θα μαζέψω λίγα παραπάνω για να το χτυπήσω.

Καλώς σας βρήκα το λοιπόν και σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι η tonelab δεν ειναι και καρτα ηχου για να ηχογραφεις αμεσα στο pc....αν κανω λαθος θα με διορθωσει ο SF....

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι η tonelab δεν ειναι και καρτα ηχου για να ηχογραφεις αμεσα στο pc....αν κανω λαθος θα με διορθωσει ο SF....

 

 

Τις συγκεκριμένες τις έγραψα ως παράδειγμα επειδή τις βρήκα σε καλή τιμή (σε σχέση με αυτή που έχουν ως καινούριες στο εμπόριο ) . Δεν ξέρω αν δουλεύουν και σαν κάρτες ήχου . H ToneLab Se για παράδειγμα δεν έχει usb θύρα , η Ex όμως όπως και η Boss GT 10 έχουν αλλά και πάλι φαντάζομαι ότι και usb θύρα να μην έχουν, μπορείς να πάρεις τα outputs κ με μια εξωτερική κάρτα ήχου να κάνεις δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά και πάλι φαντάζομαι ότι και usb θύρα να μην έχουν, μπορείς να πάρεις τα outputs κ με μια εξωτερική κάρτα ήχου να κάνεις δουλειά

 

Χωρίς να μπω στη διαδικασία να κρίνω ηχητικά τις πεταλιέρες, που αναφέρθηκαν, η ευκολία στην ηχογράφηση, που δίνει η δυνατότητα σύνδεσης μέσω usb, απλά, δεν υπάρχει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμ... να πάρεις ενισχυτή. Αυτό.

 

 

 

Συγνώμη που θα είμαι "αυτός" σε αυτό το thread, αλλά ειλικρινά... ενισχυτή.

 

 

Μια και έπεσε η (σωστή και κατ'εμέ) αυτή πρόταση στο τραπέζι, να σου προτείνω μια λύση, που θα συνδυάζει και ποιοτικότερο ενισχυτή και πολυεφέ και δυνατότητα ηχογράφησης σε υπολογιστή:

 

modelling amp, όπως πχ ο fender mustang.

 

Στα χρήματα, που δίνεις (μέχρι €250, αν κατάλαβα καλά), θα βρεις κάτι τέτοιο, σίγουρα:

 

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii_v2.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου