Προς το περιεχόμενο

Solo boost σε ενισχυτή που δεν έχει


Stavros_F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλα μωρέ δεν βλέπω λόγο να δημιουργείται τέτοιο θέμα τώρα. Από ότι κατάλαβα υπάρχει και άλλος κόσμος που τον ενδιαφέρει το συγκεκριμένο ζήτημα οπότε προτιμότερο να βγάλουμε μία άκρη ώστε να βοηθηθούμε όλοι.

@Satanas man μου δοκίμασες clean boost σε βρώμικο κανάλι ενισχυτή (και σε τι??), στο input όχι στο loop, και βγήκε σε volume boost? Ψάχνοντας και λίγο στο νετ βλέπω ότι σε ξένα site αναφέρουν ότι, η λογική σου είναι σωστή αν ο ενισχυτής έχει headroom ώστε να υποστηρίξει την αύξηση της έντασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά δεν βρίσκετε έναν πιο εποικοδομητικό τρόπο να εκτονώνετε τις εντάσεις σας; Από την αναζητηση solo boost καταλήξατε σε 3 σελίδες να βρίζεστε και να απειλείτε με μηνύσεις..Αγάπη ρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλο ενα θεμα τεχνικης φυσεως και κυριως ενα σοβαρο θεμα γινεται αντικειμενο περιγελου. Δηλαδη μερικοι θελουν να το παιξουν εξυπνοι σε εναν εν ενεργεια μουσικο.  Αυτος ο κοσμος Κεμαλ δε θα αλλαξει ποτε, βλεπε Λαζανια και Σκορδαλιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να πω και εγώ τη γνώμη μου μήπως και επιστρέψουμε σε ένα αρκετό σοβαρό και συχνό ζήτημα των κιθαριστών,ειδικά του είδους που παίζουμε εγώ και ο Σταύρος.

 

Η γνώμη μου είναι ότι με ένα TS,ο ήχος θα σφίγγει,αλλά δε θα βγαίνει προς τα έξω στη μίξη,γιατί θα έχει μεν μπουσταριστεί το σήμα,αλλά ανάλογα και με το ηχόχρωμα του πεταλιού,ίσως το θάβει συχνοτικά στη συνολική μίξη.

 

Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις Σταύρο είτε κάποιο clean boost που να ειδικεύεται σε τέτοιους ήχους,όπως το http://www.thomann.de/gr/wampler_decibel_bufferboost.htm

 

ή να πάρεις ένα πολύ δυνατό και με αρκετή παραμετροποίηση EQ,όπως αυτό το κτήνος της Mesa Boogie.

 

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_throttle_box_eq.htm

 

Γενικά δε χρειάζεται να σφαζόμαστε ρε παιδιά.Άλλος βολεύεται με τον α' τρόπο,άλλος με τον β' και άλλος με τον γ'.Απόψεις γράφουμε και βιώματα,chill. 8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη thanks ρε μαν. Σε πρώτη φάση έχω ένα CAE boost και ένα Spark Mini της TC Electronics τα οποία θα δοκιμάσω. Μέχρι τώρα τα χρησιμοποιούσα αλλιώς, πριν τα drive. Βέβαια το CAE στο βρώμικο ενός Marshall JCM Slash (τον παλιό όχι τον AFD) δεν μου έδινε volume boost αλλά υπήρχε και attenuator τότε, τέσπα άλλες συνθήκες, θα το ξαναδώ και πάλι. Κιθάρα, clean boost και στο input του ενισχυτή. Με το eq όπως είπα έχω ένα 10άρι της MXR το οποίο έχει και αυτό level volumes στα input και output, αλλά δεν είδα τρομερές διαφορές. Μιλάω πάντα για το drive κανάλι του εκάστοτε ενισχυτή. Στο καθαρό τα πάντα κάνουν διαφορά στην ένταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O Slash στα solo tours του χρησιμοποιεί αυτό πάντως:http://www.jimdunlop.com/product/mc401-boostline-driver

 

Το χρησιμοποιεί και ένας φίλος που παίζει σε hard rock μπάντα και είναι πολύ καλό.Σπρώχνει πολύ το σήμα,ανάλογα με το value που έχεις ορίσει,αλλά δεν αλλοιώνει το σήμα.Ρίξε του μια ματιά άμα βρεθεί στο δρόμο σου! 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeap αυτό έχω :P Το CAE (Custom Audio Electronics). Ο φίλος σου που το χρησιμοποιεί, του δίνει volume boost; Η απλά more drive; Επίσης σε τι ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κιθάρα, clean boost και στο input του ενισχυτή.

 

Σε αυτές τις συνθήκες ακόμα και ένα clean boost, υπεροδηγεί την προενίσχυση και ανάλογα με το headroom που διαθέτει θα παραμορφώσει λίγο ή περισσότερο.

 

Απο τα γραφόμενα σου ξέρεις πολύ καλά τι σου γίνεται και λύση με volume jump στην προενίσχυση δεν θα βρείς, όταν είναι ήδη στα πρόθυρα της παραμόρφωσης απο μόνος του. Εκτός και αν στη θεση της 12ΑΧ7 που υπάρχει συνήθως σε αυτά τα κυκλώματα υπήρχε μια λάμπα με μεγαλύτερο headroom σαν την 12ΑΤ7. Τότε όμως δεν θα είχες τη γλυκιά παραμόρφωση που σε οδήγησε στην επιλογή του συγκεκριμένου ενισχυτή.

Δυστυχώς αν δεν έχει είσοδο στο τελικό στάδιο της ενίσχυσης το εγχείρημα είναι μάλλον απίθανο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Yeap αυτό έχω :P Το CAE (Custom Audio Electronics). Ο φίλος σου που το χρησιμοποιεί, του δίνει volume boost; Η απλά more drive; Επίσης σε τι ενισχυτή;

 

Με Marshall JCM 900 παίζει,χωρίς κάποιο επιπλέον OD, ό,τι drive παίρνει από τον ενισχυτή +το booster στα solos.

 

Πάντως συμφωνώ μέχρι κεραίας με τον yameth,είναι δύσκολο να πετύχεις αυτό που θέλεις χωρίς fx loop και απορώ με τις εταιρίες που συνεχίζουν να αγνοούν τις ανάγκες του κοινού τους.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου