Προς το περιεχόμενο

Solo boost σε ενισχυτή που δεν έχει


Stavros_F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σταύρε χρειάζεσαι ένα clean boost από τα άπειρα που κυκλοφορούν στο εμπόριο...

ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ  ;)

Τα παιδιά που σου προτείνουν άλλου είδους πετάλια ή δεν ξέρουν τι πάει να πει full metal band on stage(κοινώς bedroom players ή youtube player) ή διάβασαν κάτι απο αυτούς που αντί για αυτιά έχουν ραδιογωνιόμετρα συχνοτικά και το αναπαράγουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή εσύ είσαι σίγουρος οτι παίζει metal?

Επίσης είσαι σίγουρος ότι με ένα clean boost μπροστά σε βρώμικο κανάλι ενισχυτή θα πάρει αυτό που θέλει? Ξαναλέω αυτό που ΘΕΛΕΙ. όχι αυτό που νομίζει κάποιος οτι θέλει.

Παίδες οι ανάγκες του καθενός και ο τρόπος που παίζει και γουστάρει να παίζει είναι δικό του θέμα και βασικά δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Ο ένας θέλει λίγα παραπάνω μεσαία στον ήχο του για να ακούει τον εαυτό του στο σόλο. Σεβαστό. Ισχύει, το δουλεύουν πολλοί κιθαρίστες έτσι το πράγμα, αλλά εδώ το παλικάρι λέει από την αρχή ότι δεν τον καλύπτει αυτό.

Πως να το κάνουμε δηλαδή θέλει και κάποια db παραπάνω για να αισθάνεται άνετα όταν παίζει σόλο.

Μπορεί η μπάντα του πχ. να παίζει βαβουριάρικα , διαφορετικό είδος, με άλλο ήχο κτλ από τις δικές σας μπάντες που χρησιμοποιείτε σαν γνώμονα για να προτείνετε τη λύση που δουλεύει σε εσάς.

Και εγώ ανήκω στην ίδια περίπτωση, θέλω λίγο παραπάνω ένταση. Κατα τη γνώμη κάποιων είναι λάθος αυτό. Οκ τι προτείνεις όμως για λύση? Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει τη λύση boost η screamer μπροστά από βρώμικο κανάλι και δεν με κάλυψε, ακριβώς όπως περιέγραψε παραπάνω ο OP.

Μην είστε απόλυτοι λοιπόν και δώστε καμια πρόταση ουσιαστική.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα.

Η πιο σωστή απάντηση για όσο το δυνατόν πιο αναλλοίωτο σήμα σε volume jump είναι όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε ένα clean boost.Δε χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Αν τώρα σε ενδιαφέρει και παραπέρα (πχ εμένα μ'αρέσει η χροιά,το κομπρεσάρισμα και οι ρυθμίσεις που σου δίνουν απο πίσω τα overdrive) ρίξε μια ματιά εδώ που έχει ξανασυζητηθεί.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=199929.20

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά βάζω το overdrive μου (barber direct drive) με πολύ χαμηλό το gain του. Για την περίπτωσή σου προτείνω ένα πετάλι EQ μπροστά.

 

Πχ το danelectro fish 'n' chips είναι πάμφθηνο, κι έχει και volume το οποίο μπορεις να βάλεις λίγο ψηλότερα από τη μέση για να δυναμώνεις σε ένταση -χώρια του ότι μπορείς να δίνεις και λίγα μεσαία ή πρίμα για τον "σόλο ήχο" σου.

 

Δηλαδή αν θέλεις μόνο να ανεβαίνεις σε ένταση, έχεις το eq flat (δεν αλλάζει τον ηχο σου) και ενεργοποιείς το πετάλι έχοντας ανεβασμένο το volume. Αν θες να αλλαξεις κ τον ήχο σου κάποια στιγμη, τσιμπάς κάποιες συχνότητες που θα σου αρέσουν για τα σόλο.

 

Αν θες να έρθεις σπίτι μου με τον ενισχυτή σου να το δοκιμάσεις, ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλότσα το μικρόφωνο να πάει πιο κοντά στον ενισχυτή χαχαχαχα !  :-X

πετάλι volume ενδιάμεσα στο καλώδιο του μικροφώνου....

εντάξει αποσυνδέομαι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ είσαι σίγουρος οτι παίζει metal?

Επίσης είσαι σίγουρος ότι με ένα clean boost μπροστά σε βρώμικο κανάλι ενισχυτή θα πάρει αυτό που θέλει? Ξαναλέω αυτό που ΘΕΛΕΙ. όχι αυτό που νομίζει κάποιος οτι θέλει.

Παίδες οι ανάγκες του καθενός και ο τρόπος που παίζει και γουστάρει να παίζει είναι δικό του θέμα και βασικά δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Ο ένας θέλει λίγα παραπάνω μεσαία στον ήχο του για να ακούει τον εαυτό του στο σόλο. Σεβαστό. Ισχύει, το δουλεύουν πολλοί κιθαρίστες έτσι το πράγμα, αλλά εδώ το παλικάρι λέει από την αρχή ότι δεν τον καλύπτει αυτό.

Πως να το κάνουμε δηλαδή θέλει και κάποια db παραπάνω για να αισθάνεται άνετα όταν παίζει σόλο.

Μπορεί η μπάντα του πχ. να παίζει βαβουριάρικα , διαφορετικό είδος, με άλλο ήχο κτλ από τις δικές σας μπάντες που χρησιμοποιείτε σαν γνώμονα για να προτείνετε τη λύση που δουλεύει σε εσάς.

Και εγώ ανήκω στην ίδια περίπτωση, θέλω λίγο παραπάνω ένταση. Κατα τη γνώμη κάποιων είναι λάθος αυτό. Οκ τι προτείνεις όμως για λύση? Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει τη λύση boost η screamer μπροστά από βρώμικο κανάλι και δεν με κάλυψε, ακριβώς όπως περιέγραψε παραπάνω ο OP.

Μην είστε απόλυτοι λοιπόν και δώστε καμια πρόταση ουσιαστική.

 

Γνωριζόμαστε ΚΑΙ προσωπικά με τον Σταύρο...

Ελπίζω να σε κάλυψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις ιδέες και τις προτάσεις σας. Η μουσική που παίζω θα την χαρακτήριζα hard rock (μία σούμα από Gallagher, Gary Moore, Guns N Roses, Pearl Jam για να αναφέρω ότι μου έρχεται τώρα στο μυαλό). Παίζω καρφί στον ενισχυτή, με το reverb του, χωρίς άλλα εφέ και με ένα drive και ένα wah (και κανά eq ανάλογα τον ενισχυτή ή την κιθάρα) στο input. Αυτό με το clean boost θα το δοκιμάσω άμεσα και θα δω αποτελέσματα. Δοκιμάζοντας όμως το PA2 και το Afterburner της EMG (on-guitar-boosters) τα οποία σύμφωνα με την EMG δίνουν καθαρό boost σε όσα dp τα ρυθμίσεις, δεν είδα volume boost. Και εδώ να τονίσω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να τονίσω συχνότητες, γιατί πλέον έχουμε βρει το που "συχνοτικά" παίζουμε με τον άλλο κιθαρίστα, και εννοώ μεταξύ μας ώστε να μην δημιουργείτε χάος. Και το drive που έχω ελάχιστα το χρησιμοποιώ και αυτό αν θέλω να σφίξω τον ήχο πχ σε κάποιο από τα "βαριά" μας (Black stone cherry). Άρα ξαναλέω ότι ψάχνω ένα volume jump κάποιων dp το οποίο θα βγάλει το σολο μπροστά και μόνο αυτό. Θα το κάνει να ακουστεί καθαρά πάνω από το ρυθμικό το οποίο παίζει ο άλλος. Εq χρησιμοποιώ για tone shaping (κυρίως για να ένα low/high cut) και το έχω on συνέχεια. Χρησιμοποιώ το 10-band-eq της MXR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζόμαστε ΚΑΙ προσωπικά με τον Σταύρο...

Ελπίζω να σε κάλυψα

Τον γνωριζεις προσωπικα αλλα η απαντηση του απο κατω σε αδειαζει. Εκτος και αν ειναι ο Gallagher και ο Moore μεταλ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω και Nickelback, Black Stone Cherry, Seether, 3 Doors Down, Motorhead κ.α. Εγώ χαρακτηρίζω το παίξιμο μου και το στιλ μου περισσότερο Hard Rock παρά metal. Δεν έχει άδικο ο Satanas, η δική μου προσέγγιση σε ότι αφορά τον ήχο μου είναι προς το hard rock (όπως εγώ αντιλαμβάνομαι το hard rock).

 

@TheStratWithin: Δεν το έχω το πετάλι, και δυστυχώς μένω και Κομοτηνή, για να το δοκιμάσω. Ευχαριστώ για τη συμβουλή.

 

@Loki συμφωνώ! Δεν θέλω να αλλάξω τον ήχο μου, να τον δυναμώσω θέλω απλά για τα δευτερόλεπτα του σόλο και αυτό. Ούτε να βάλω πρίμα/μεσαία/γκάζια, ούτε να βγάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου