Προς το περιεχόμενο

Solo boost σε ενισχυτή που δεν έχει


Stavros_F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Yemeth και Bill απολύτως κατανοητό. Ας το πάμε ανάποδα. Υπάρχει κάποιος τρόπο, να ρυθμίσω την ένταση ενισχυτή μου στα επίπεδα του solo, και με κάποιο πράγμα/πεταλάκι που θα έχω ενεργοποιημένο να κόβω ένταση αντί να βάζω. Πχ να έχω κάποιο drive με το level του πιο σιγά από το unity του ενισχυτή, έτσι ώστε όταν το απενεργοποιώ να μπαίνω σε solo mode;;; Αν ναι πώς θα μπορούσα να το πετύχω, και τι πετάλι θα έκανε το ρόλο του κόφτη χωρίς να αλλάζει το ηχόχρωμα; (θα μου πεις το volume της κιθάρας τι το έχεις; Εκεί αλλάζει όλος ο ήχος αν αρχίσει να το κλείνεις, και πάλι για να γίνει αισθητή η διαφορά στην ένταση και όχι στην χροιά πρέπει να είναι μεγάλη η αλλαγή).

 

*Bill, ο φίλος σου που παίζει καρφί με το CAE στον Marshall, στα σόλο έχεις παρατηρήσει να του δίνει volume boost, να βγαίνει πιο πάνω, να ακούγεται πιο δυνατά βρε αδελφε, ή μόνο αλλαγή στη χροιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Yemeth και Bill απολύτως κατανοητό. Ας το πάμε ανάποδα. Υπάρχει κάποιος τρόπο, να ρυθμίσω την ένταση ενισχυτή μου στα επίπεδα του solo, και με κάποιο πράγμα/πεταλάκι που θα έχω ενεργοποιημένο να κόβω ένταση αντί να βάζω. Πχ να έχω κάποιο drive με το level του πιο σιγά από το unity του ενισχυτή, έτσι ώστε όταν το απενεργοποιώ να μπαίνω σε solo mode;;; Αν ναι πώς θα μπορούσα να το πετύχω, και τι πετάλι θα έκανε το ρόλο του κόφτη χωρίς να αλλάζει το ηχόχρωμα; (θα μου πεις το volume της κιθάρας τι το έχεις; Εκεί αλλάζει όλος ο ήχος αν αρχίσει να το κλείνεις, και πάλι για να γίνει αισθητή η διαφορά στην ένταση και όχι στην χροιά πρέπει να είναι μεγάλη η αλλαγή).

 

*Bill, ο φίλος σου που παίζει καρφί με το CAE στον Marshall, στα σόλο έχεις παρατηρήσει να του δίνει volume boost, να βγαίνει πιο πάνω, να ακούγεται πιο δυνατά βρε αδελφε, ή μόνο αλλαγή στη χροιά;

 

Κάτι τέτοιο ίσως;

http://www.thomann.de/gr/dunlop_volumepedal_gcb80.htm

 

Στα solos έβγαινε καθαρά πιο πάνω,χωρίς να αλλάξει η χροιά,απλά έδινε πολλά decibels.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Yemeth: Αυτό δυστυχώς λειτουργεί ακριβώς όπως το volume της κιθάρας, αλλοιώνει το αποτέλεσμα ανάλογα τη χρήση. Αν όμως δούλευε μεταξύ του ηχείου και του τελικού σταδίου ενίσχυσης λόγω pedal form θα εξυπηρετούσε φαντάζομαι.

 

@BillTantos: Βασίλη αυτό ακριβώς θέλω! Το δοκιμάζω σήμερα κιόλας και ποστάρω εντυπώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@BillTantos: Βασίλη αυτό ακριβώς θέλω! Το δοκιμάζω σήμερα κιόλας και ποστάρω εντυπώσεις!

 

Άντε ωραία!Έπρεπε να στο είχα πει νωρίτερα! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

@Yemeth: Αυτό δυστυχώς λειτουργεί ακριβώς όπως το volume της κιθάρας, αλλοιώνει το αποτέλεσμα ανάλογα τη χρήση. 

 

Το ίδιο ισχύει με τα volume pedals, αφού επηρεάζουν τον διερχόμενο ήχο σαν ένα απλό ποτενσιόμετρο.

 

Στο Signal Pad η εταιρία ισχυρίζεται πως είναι color-free circuit.Το πόσο το πετυχαίνει είναι άλλο θέμα.

 

 

Αν όμως δούλευε μεταξύ του ηχείου και του τελικού σταδίου ενίσχυσης λόγω pedal form θα εξυπηρετούσε φαντάζομαι.

  :o Μη το δοκιμάσεις.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το γεγονός ότι παίζεις με διαφορετικούς ενισχυτές, μου λέει ότι δεν ψάχνεις κάτι πολύ συγκεκριμένο ως drive (το οποίο είναι θετικό).

Όπως προαναφέρθηκε, δεν είναι δυνατόν να γίνει αυτό που θέλεις παίζοντας μόνο στο drive κανάλι.

Αφού λες ότι έχεις ήδη ένα πετάλι drive, η προφανής λύση είναι να παίζεις στο καθαρό κανάλι για καθαρά, στο καθαρό κανάλι με το πετάλι για βρόμικα ρυθμικά και να πηγαίνεις στο βρόμικο κανάλι για lead (με ή χωρίς το πετάλι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Yemeth: Εννοείται πως δεν υπάρχει περίπτωση να το δοκιμάσω :) Ευχαριστώ πάντως, καλό είναι να υπάρχει και γραμμένο.

 

@Harilatron: Δεν έχω συγκεκριμένο ήχο, καθώς είμαι εύκολος, μου αρέσουν όλοι :) Απλά πρέπει να τους φέρω στα μέτρα μου όσον αφορά κάποια πράγματα που μου αρέσουν.  Συνήθως είναι το gain (παίζω με mid gain καταστάσεις) και τα ψιλά που τα πετσοκόβω. Είμαι εύκολος γενικά. Και αυτό που προτείνεις είναι καλή επιλογή! Είναι τόσο απλό και δεν το σκέφτηκα. Θα το δοκιμάσω σίγουρα! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ρε παιδιά θα με τρελάνετε; Για Fender Blues Junior III δεν μιλάμε; Που το βρήκε το 2ο κανάλι; Αν μιλάμε για ενισχυτές με καθαρό και βρωμικο ξεχωριστό κανάλι είναι αυτονόητη η επιλογή τους.

 

Οταν όμως παίζεις με  Fender Blues Junior III που σε ένα live είναι συνήθως παραμορφωμένος για να παίξει στην ένταση των τυμπάνων, τι κάνεις για το volume jump?

Αυτή δεν ήταν η ερώτηση ή λάθος κατάλαβα;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου