Προς το περιεχόμενο

Solo boost σε ενισχυτή που δεν έχει


Stavros_F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να απαντησω εγω που δεν τον εχω?  ;D

 

Πριν λιγες μερες πηγα το bon και τον δοκιμασα για λιγο με μια charvel με jb στη γεφυρα,και μου φανηκε οτι με το gain του ενισχυτη στο 8 δεν χρειαζεται κανενα εξτρα σπρωξιμο για tapping-zapping κλπ

Με το gain στο 10 μου φανηκε οτι επαιζε μονος του  ;D

 

Πολυ ωραιο μαραφετι,στην πρωτη ευκαιρια θα τσιμησω εναν. Αν ειχε και μια λουπα θα ηταν τουμπανος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να απαντησω εγω που δεν τον εχω?  ;D

 

Πριν λιγες μερες πηγα το bon και τον δοκιμασα για λιγο με μια charvel με jb στη γεφυρα,και μου φανηκε οτι με το gain του ενισχυτη στο 8 δεν χρειαζεται κανενα εξτρα σπρωξιμο για tapping-zapping κλπ

Με το gain στο 10 μου φανηκε οτι επαιζε μονος του  ;D

 

Πολυ ωραιο μαραφετι,στην πρωτη ευκαιρια θα τσιμησω εναν. Αν ειχε και μια λουπα θα ηταν τουμπανος.

 

Να σαι καλά Γιώργο, αυτό ήθελα να ακούσω. ;D  Όσο για τη λούπα είναι μια πονεμένη ιστορία...

 

Υπάρχει ένας στις αγγελίες αν δεν θέλεις να τον αγοράσεις καινούργιο και είναι στη Θεσ/νίκη όπως και εσύ αν δεν κάνω λάθος. (καμία απολύτως σχέση με τον πωλητή)

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=204895  

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους EMG και στο 5 να το έχεις το gain, αν δώσεις πάνω από το 3-4 volume είσαι αρχηγός. Ακόμη και με τους Slash Seymour Duncans που είναι πιο χαμηλο-μεσαίοι μαγνήτες, παίρνεις πολύ γλυκό crunch. Ultra high gain δεν το λες, μην τρελαθούμε, αλλά αν το σφίξεις παραπάνω πας 7-8 στο gain και tapping και ότι θες γίνεται. Το σπρώξιμο θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα γούστου, εγώ προτιμώ να μην έχω τπτ από drive/comp μπροστά από το βρώμικο κανάλι μου, εκτός και αν χρειάζεται. Άλλος ακόμα και με τον Diezel να παίξει θέλει ένα καρφωμένο overdrive για να "σφίξει" ο ήχος. S9F και με drive pedal και χωρίς, το Eruption το παίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά Γιώργο, αυτό ήθελα να ακούσω. ;D  Όσο για τη λούπα είναι μια πονεμένη ιστορία...

 

Υπάρχει ένας στις αγγελίες αν δεν θέλεις να τον αγοράσεις καινούργιο και είναι στη Θεσ/νίκη όπως και εσύ αν δεν κάνω λάθος. (καμία απολύτως σχέση με τον πωλητή)

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=204895  

 

 

 

 

Ευχαριστω Σαββα,τον εχω δει και περιμενω να φυγει ενας δικος μου απ τις αγγελιες μηπως τον προλαβω,τον συμπαθησα πολυ τον μικρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προχτες εκανα μια μοντα σε ενα Blues JrIII gia extra boost αι το εκανα με πεταλι.Μπορεις να βαλεις εναν πυκνωτη στην καθοδο που να μπαινει με πεταλι και σου δινει αυτο το κατι παραπανω.Κατι παρομοιο εχει και ο ενισχυτης απο μαμα, το fat. Αν εισαι Θεσσαλονικη πες μου ακριβως για ποιον ενισχυτη το θελεις να βρω το σχηματικο και να σου πω αν γινεται και σε αυτον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω ένα update στο θέμα διότι δοκίμασα την λύση του clean boost, (CAE MC401 line driver).

Στο input του SL5 στο drive κανάλι, με το gain του ενισχυτή στο 5 και το volume στο 2-3, δοκίμασα το boost σε όλο το εύρος των παρεχόμενων db. Αυτό που παρατήρησα ήταν μικρό volume jump (από ένα σημείο και μετά έμενα ίδια η μεταβολή της έντασης όσο και αν έδινα db από το πετάλι), και συνολικό φούσκωμα του ήχου, πιο παχύ πιο πλούσιο γενικά, όχι σε κάποιες συχνότητες συγκεκριμένα. Παίζοντας μόνο στο σπίτι δεν θεώρησα τη διαφορά ιδιαίτερα αισθητή (όσον αφορά την ένταση) αλλά θα το δοκιμάσω και σε συνθήκες πρόβας με την πρώτη ευκαιρία, μήπως και σε μεγαλύτερες εντάσεις φανεί καλύτερα. Πάντως η διαφορά με το boost και χωρίς είναι αισθητή όσον αφορά το πώς γεμίζει ο ήχος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάνω ένα update στο θέμα διότι δοκίμασα την λύση του clean boost, (CAE MC401 line driver).

Στο input του SL5 στο drive κανάλι, [....]

Αυτό που παρατήρησα ήταν μικρό volume jump (από ένα σημείο και μετά έμενα ίδια η μεταβολή της έντασης όσο και αν έδινα db από το πετάλι), και συνολικό φούσκωμα του ήχου, πιο παχύ πιο πλούσιο γενικά, όχι σε κάποιες συχνότητες συγκεκριμένα. [.....]

 

Δηλαδή τι διαφορετικό παρατήρησες από αυτό που είχες παρατηρήσει εξαρχής?

 

...

Αν στο drive channel ρίξω ένα boost ή ένα drive (level τέρμα ανοιχτό, overdive τέρμα κλειστό) το μόνο που πετυχαίνω είναι ένα gain boost και ένα ανεπαίσθητο volume boost.

...

 

Σου είπαμε ότι είναι φυσιολογικό και ότι σημαντικό volume boost δεν μπορείς να πάρεις στο drive κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τπτ διαφορετικο, εκτός από τη χροιά του πεταλιού. Δεν είχα δοκιμάσει μέχρι τώρα με clean boost, ήταν πρόταση των παιδιών από εδώ μέσα για αυτό και το έκανα.. Είχα δοκιμάσει μόνο με ένα ΤS9 σαν boost, και είχα σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα -με το CAE πήρα λίγη ένταση παραπάνω.

Anyway επειδή ήταν μία ιδέα το δοκίμασα και είπα να γράψω τις εντυπώσεις μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου