Προς το περιεχόμενο

Απορία για kontakt 5 στο cubase 5


reverbfun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι μου.

 

Προσπαθώ να λύσω τα εξής δύο θέματα αλλά χωρίς επιτυχία όσο και αν έψαξα, για αυτό ζητάω την βοήθειά σας.

1)Έχω το Kontakt 5 και το Cubase 5. Βάζω το Kontakt 5 στο Cubase σαν plugin (από τα instruments). Πως μπορώ να το ρυθμίσω ώστε όταν πατάω τα κουμπιά του πληκτρολογίου μου, αντίστοιχα να πατιέται το ψηφιακό πληκτρολόγιο του Cubase και ταυτόχρονα το πληκτρολόγιο του Kontakt; Δηλαδή, πως μπορώ να παίζω τις λούπες, όργανα κλπ πατώντας το πληκτρολόγιο του υπολογιστή;

2) Έχω ηχογραφήσει ένα sample (διάρκειας περίπου 10-12 δευτερόλεπτα) και το βάζω στο Kontakt. Όταν θέλω να διαρκέσει το sample περισσότερο από όσο είναι η κανονική του διάρκεια και το βάζω να κάνει loop, πως γίνεται να μην κάνει αυτό το ''κλικ'', γυρνώντας το ηχητικό δείγμα από την αρχή; Κάτι είχα διαβάσει για το x fade, αλλά όποια τιμή και να βάλω δεν αλλάζει κάτι!

 

Ας βοηθήσει όποιος γνωρίζει παρακαλώ πολύ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου.

 

1)Έχω το Kontakt 5 και το Cubase 5. Βάζω το Kontakt 5 στο Cubase σαν plugin (από τα instruments). Πως μπορώ να το ρυθμίσω ώστε όταν πατάω τα κουμπιά του πληκτρολογίου μου, αντίστοιχα να πατιέται το ψηφιακό πληκτρολόγιο του Cubase και ταυτόχρονα το πληκτρολόγιο του Kontakt; Δηλαδή, πως μπορώ να παίζω τις λούπες, όργανα κλπ πατώντας το πληκτρολόγιο του υπολογιστή;

 

 

Aν καταλαβα καλα θελεις να παιζεις οτι οργανο η sample εχεις ανοιξει στο kontakt απο το πληκτρολογιο του υπολογιστή.

  Για να το κανεις αυτο θα μπεις στα options του kontakt, στην επιλογη handling και θα τικαρεις το box που λεει Use computer keyboard for midi playback

 

 

 

Καλησπέρα φίλοι μου.

 

2) Έχω ηχογραφήσει ένα sample (διάρκειας περίπου 10-12 δευτερόλεπτα) και το βάζω στο Kontakt. Όταν θέλω να διαρκέσει το sample περισσότερο από όσο είναι η κανονική του διάρκεια και το βάζω να κάνει loop, πως γίνεται να μην κάνει αυτό το ''κλικ'', γυρνώντας το ηχητικό δείγμα από την αρχή; Κάτι είχα διαβάσει για το x fade, αλλά όποια τιμή και να βάλω δεν αλλάζει κάτι!

 

Ας βοηθήσει όποιος γνωρίζει παρακαλώ πολύ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

αυτο μπορει να γινει με πολλους τροπους,

 

Ενας τρόπος ειναι να πατησεις το κουμπι edit στο sample rack πανω αριστερα, το "κλειδακι" και στη σειρα που ειναι το wave editor κατω να βρεις το sample editor και να το φτιαξεις ετσι ωστε να κανει fade in (εχει ολες τις επιλογες να ορισεις το αρχικο σημειο π.χ. του sample και να το ρυθμισεις αναλογα)

 

Αμα δεν μπορεις να το κανεις αυτο υπαρχει ενας ευκολος τροπος που συνηθως κανω κι εγω.

 

Παλι στο edit θα πας στην σειρα amplifier και απο κατω εχει ενα κουτακι mod

θα πατησεις το κουτακι και θα σου βγαλει αλλη μια σειρα.

 

Τωρα κατω απο τα send effects θα δεις το rack modulation.

Θα ανεβασεις λιγο το attack ετσι ωστε να μην κανει μεγαλο fade η λουπα και τοσο ωστε να μην ακουγεται το κλικ που λες.

 

Αυτα απο εμενα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου για την απαντηση.Εκανα οσα ειπες και τωρα παιζω απο το keyboard το Kontakt κανονικοτατα!

Εκανα και αυτο με το attack και εξαφανισε το κλικ οταν παταω το πληκτρο και αρχιζει η νοτα αλλα σε καποιες νοτες ακουγεται λιιιγο στο τελος οταν η νοτα κανει loop!

Αυτο φευγει με καποιον τροπο ή θελει χειροκινητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου για την απαντηση.Εκανα οσα ειπες και τωρα παιζω απο το keyboard το Kontakt κανονικοτατα!

Εκανα και αυτο με το attack και εξαφανισε το κλικ οταν παταω το πληκτρο και αρχιζει η νοτα αλλα σε καποιες νοτες ακουγεται λιιιγο στο τελος οταν η νοτα κανει loop!

Αυτο φευγει με καποιον τροπο ή θελει χειροκινητα?

 

 

εκει που πειραξες το attack εχει και ενα που λεει decay.

παιξε λιγο και με αυτο. 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Δούλεψα λίγο και με το decay και τώρα παίζει άψογα χωρίς κλικ και άλλους ήχους!!!!Να σαι καλά για την βοήθειά σου!!!Και πάλι ευχαριστώ!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου