Προς το περιεχόμενο

Κρέμασμα σε αγγελία


sideFX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά γιατί το θεωρείτε στάνταρ; α) οι περισσότεροι δεν το κάνουν β) όσοι το κάνουν μπορούμε κάλλιστα να τους κάνουμε ρίπορτ στη διαχειριση να επιληφθεί.

Δεν είναι δίκαιο να σου αφήνει κάποιος αξιολόγηση για αγγελία που δεν έγινε ποτέ - είτε θετική είτε αρνητική. Το ίδιο φάουλ είναι!

Έμείς οι δυο ρε Σατανάς, που είχαμε στο παρελθόν και τις διαφορές μας και δεν κάναμε τελικά αγοραπωλησία, γιατί δεν ξηγηθηκαμε έτσι σκάρτα ο ένας στον άλλον; Ας μη λέμε μόνο τα κακά! :)

 

Εdit: τώρα για το κρέμασμα που λεει ο sideFX, είμαι 1000% μαζί του. Από τη στιγμή που έχεις συμφωνήσει να κάνεις μια αγοραπωλησία (έστω κι αν είναι με αποστολή εκτός της πόλης σου),σημαίνει ότι μέτρησες , ζύγισες και είδες ότι σε παίρνει, σε συμφέρει ή ότι αντέχεις ας πούμε να πάρεις τα χρήματά σου (αν είσαι ο πωλητής) ύστερα από πέντε μέρες και όχι αμέσως. Είναι μέγιστη πουστιά να κρεμάσεις τον άλλον επειδή έτυχε να έρθει ένας τρίτος και να σου δώσει τα χρήματα στο χέρι το άλλο απόγευμα.

Εναλλακτικές; Μπορούσες α) να έχεις ξηγηθεί από την αρχή με τον πρώτο αγοραστή, λέγοντάς του, ότι "θα στο ταχυδρομήσω μεθαύριο, αν εν τω μεταξύ όμως εμφανιστεί κάποιος θα το δώσω γιατί έχω άμεση ανάγκη". β) Να του έλεγες "συμφωνώ με την ανταλλαγή, ας περιμένουμε όμως καμιά βδομα΄δα, μην εμφανιστεί κανείς και το ζητήσει για αγορά". Άνθρωποι είμαστε, και οι τίμιες εξηγήσεις είναι η καλύτερη δουλειά.

Επιτέλους!!! Λίγη κοινή λογική σε αυτό το νήμα.

Είχα αρχίσει να απογοητεύομαι προσπαθόντας να εξηγώ κάθε φορά τα αυτονόητα.

 

Τώρα σχετικά με το θέμα στην 1η σου παράγραφο, έτσι συμβαίνει στην πραγματικότητα δυστυχώς.... και κερατάς και δαρμένος ενα πράγμα! Το έχει πάθει καλός φίλος. Παραλαμβάνει λαμπάτη κεφαλή κιθάρας με κουριερ, το δέμα άθικτο, ο πωλητής στην περιγραφή να γράφει άψογη κατάσταση, like new, ελάχιστη χρήση μόνο λίγες ώρες και σε studio, κτλ, τεσπα μην τα πολυλογώ ο ενισχυτής είχε ζημιές εσωτερικά, ήταν τίγκα στην σκόνη, και είχε 2 τελικές λάμπες να κόβουν βόλτα μέσα στην κεφαλή(!!!), προσπαθεί να τα βρεί με τον πωλητή πριν αφήσει την οποιαδήποτε κριτική, ο πωλητής το ρίχνει στην τρέλα, και τελικά καταλήγει να δέχεται ο ίδιος αρνητική κριτική με κάποια φανταστική εκδοχή της αγοραπωλησίας σαν σενάριο.

 

Δυστυχώς κατά την άποψή μου το σύστημα των αγγελιών χρειάζεται θεμελιώδεις αλλαγές για να προστατεύονται και ο πωλητής και ο αγοραστής.

 

Και το λέω αυτό με το 70-80% των συναλλαγών που έγω κάνει εδώ να είναι πωλήσεις!!

 

 

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επιτέλους!!! Λίγη κοινή λογική σε αυτό το νήμα.

Είχα αρχίσει να απογοητεύομαι προσπαθόντας να εξηγώ κάθε φορά τα αυτονόητα.

 

Τώρα σχετικά με το θέμα στην 1η σου παράγραφο, έτσι συμβαίνει στην πραγματικότητα δυστυχώς.... και κερατάς και δαρμένος ενα πράγμα! Το έχει πάθει καλός φίλος. Παραλαμβάνει λαμπάτη κεφαλή κιθάρας με κουριερ, το δέμα άθικτο, ο πωλητής στην περιγραφή να γράφει άψογη κατάσταση, like new, ελάχιστη χρήση μόνο λίγες ώρες και σε studio, κτλ, τεσπα μην τα πολυλογώ ο ενισχυτής είχε ζημιές εσωτερικά, ήταν τίγκα στην σκόνη, και είχε 2 τελικές λάμπες να κόβουν βόλτα μέσα στην κεφαλή(!!!), προσπαθεί να τα βρεί με τον πωλητή πριν αφήσει την οποιαδήποτε κριτική, ο πωλητής το ρίχνει στην τρέλα, και τελικά καταλήγει να δέχεται ο ίδιος αρνητική κριτική με κάποια φανταστική εκδοχή της αγοραπωλησίας σαν σενάριο.

 

Δυστυχώς κατά την άποψή μου το σύστημα των αγγελιών χρειάζεται θεμελιώδεις αλλαγές για να προστατεύονται και ο πωλητής και ο αγοραστής.

 

Και το λέω αυτό με το 70-80% των συναλλαγών που έγω κάνει εδώ να είναι πωλήσεις!!

 

 

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο εκτός από αυτό που ισχύει τώρα: είσαι ικανοποιημένος; Γράφεις κάτι καλό - δεν είσαι: γράψε την αλήθεια κι ας στεναχωρηθεί ο άλλος... Ετσι λέω.

Σε περίπτωση που σου αφήσουν κακόβουλη κριτική, χωρίς να σου έχουν κάνει αγοραπωλησία, επικοινωνείς με τον admin και βρίσκετε λύση (φαντάζομαι). Εσύ δηλαδή τι θα πρότεινες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που θα δεσμεύει και τους 2, και τον πωλητή αλλά και τον αγοραστή.

 

Ετσι ώστε αν οποιοσδήποτε από τους 2, ειτε ο πωλητής είτε ο αγοραστής υπαναχωρήσει χωρίς λόγο να μπορείς να του κάνεις κριτική.

 

Και για να γραφτείς να πρέπει να βάλεις πραγματικά στοιχεία (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, πιστωτική ή χρεωστική κάρτα στο ονομά σου, τηλέφωνο) και ας σου επιτρέπεται και η συναλλαγή χέρι με χέρι ή η αντικαταβολή.

Αυτό θα αποτρέψει πολλούς από το να κάνουν καφρίλες, είτε ως πωλητές είτε ως αγοραστές. Γιατί μετά δεν θα μπορείς απλά να φτιάξεις 2ο, 3ο, 4ο,.....10ο λογαριασμό κ.ο.κ... τι στοιχεία θα βάλεις??

 

Παρόμοιο σύστημα έχει το ebay, το Reverb, και ένα σωρό άλλα μικρότερα διαδυκτιακά site αγοραπωλησιών/αγγελιών και δουλεύει μια χαρά. Ας έχει και κάποια minimum συνδρομή αν κοστίζει τόσο πολύ (ή να κρατάει κάποιο ποσοστό από την τελική τιμή όπως στο ebay), να το υποστιρίξουμε και έμπρακτα αν μας εξασφαλίζει, κανένα πρόβλημα.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που θα δεσμεύει και τους 2, και τον πωλητή αλλά και τον αγοραστή.

Ετσι ώστε αν οποιοσδήποτε από τους 2, ειτε ο πωλητής είτε ο αγοραστής υπαναχωρήσει χωρίς λόγο να μπορείς να του κάνεις κριτική. Και για να γραφτείς να πρέπει να βάλεις πραγματικά στοιχεία (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, πιστωτική κάρτα) και ας σου επιτρέπεται και η συναλλαγή χέρι με χέρι ή η αντικαταβολή. Αυτό θα αποτρέψει πολλούς από το να κάνουν καφρίλες, είτε ως πωλητές είτε ως αγοραστές. Γιατί μετά δεν θα πρέπει απλά να φτιάξεις 2ο, 3ο, 4ο, λογαριασμό κ.ο.κ... τι στοιχεία θα βάλεις??

 

Παρόμοιο σύστημα που έχει το ebay, το Reverb, και ένα σωρό άλλα μικρότερα διαδυκτιακά σιτε αγοραπωλησιών/αγγελιών και δουλεύει μια χαρά. Ας έχει και κάποια minimum συνδρομή αν κοστίζει τόσο πολύ, να το υποστιρίξουμε και έμπρακτα αν μας εξασφαλίζει, κανένα πρόβλημα.

 

Μια χαρά ακούγεται... Από το Reverb.com είχα αγοράσει κι εγώ μια φορά, αν και δεν γενικώς δεν στέλνουν Ελλάδα - με μια απλή επικοινωνία με τον πωλητή...

Εδώ που έχω μεταναστεύσει από τον Αύγουστο, έχουν ένα τεράστιο σάιτ με δεύτερο χέρι πράγματα (από αυτοκίνητα και σπίτια μέχρι μουσικά όργανα και πετάλια κιθάρας) και το σύστημα πάει ως εξής:

Οι αγγελίες μπορεί να μείνουν έως και 4 μήνες χωρίς να τις ανανεώσεις (χάνεται η μπάλα βέβαια έτσι), αλλά αυτό γίνεται φαντάζομαι, διότι πολύ απλά, μπορεί κάποιος να κάνει προσφορά για το πετάλι σου (βάζοντας την αγγελία, έχεις επιλογή αν θες να βάλεις ΚΑΙ τιμή που ζητάς, αλλά ΚΑΙ να αφήσεις επιλογή να προτείνει κάποιος πόσα θα έδινε. Συγχρόνως στην ίδια αγγελία). Και αυτό ΧΩΡΙΣ να σε υποχρεώνει κανείς να του το δώσεις στο τέλος - αν δεν σου κάνει η τιμή που έχουν προτείνει οι χρήστες, αν δεν θες δεν το δίνεις και καθόλου.  

Δείτε αυτό ας πούμε:

http://www.2ememain.be/musique-instruments/instruments-de-musique/effets/rockett-tim-pierce-distortion-p%C3%A9dale-215141726.html

Ο πωλητής ζητάει 125 ευρώ, αλλά δεξιά , κάποιος έχει κάνει προσφορά για 100.

Και πάει λέγοντας...

Ξεχειλίζει από phishing όπως φαντάζεστε - έβαλα να πουλήσω το El Capistan μου και δέχτηκα τέσσερα email που όαλ ήταν από απατεώνες ! Τελικά το πούλησα σε έναν Έλληνα , γαμώ τα παιδιά, που μένει δίπλα μου σχεδόν , στο Βερολίνο και με βρήκε μέσω του Noiz!

Μιλήσαμε μέσω skype, είδε ότι το πεταλάκι είναι τσίλικο και λειτουργεί κλπ. και αύριο θα πάω να του το ταχυδρομήσω. (Αυτό το γράφω και για τον Έκτορα που έλεγε γενικεύοντας σε ένα άλλο thread ότι οι Έλληνες είμαστε οι χειρότεροι... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο ebay έχεις τη δυνατότητα σαν πωλητής να μην είσαι υποχρεωμένος να το δώσεις αλλά μόνο για δημοπρασία που ξεκινάει από πολύ χαμηλά, πχ 1 ή 2 δολάρια (όχι όταν έχεις βάλει στανταρ τιμή) και στην περίπτωση που το τελικό bid δεν ξεπεράσει ένα ποσό που έχεις ορίσει από πρίν.

 

Επίσης έπιτρέπεται και εκεί το παζάρι πλέον με τα offers. Αλλά έχει κανόνες! Όταν κάνεις offer σου λέει ότι αν ο πωλητής την δεχθεί, τότε είσαι υποχρεωμένος να το πάρεις και αυτός προφανώς να το στείλει.

 

Από Reverb έχω πάρει 2-3 πεταλάκια και δε συνάντησα ποτέ πρόβλημα να μην στέλνει κάποιος ελλάδα σε δεκάδες άλλα για τα οποία έχω στείλει μηνύματα στους πωλητές κατα καιρούς.

 

Να σου πω την αλήθεια από αυτό που περιέγραψες προτιμώ το σύστημα του ebay/reverb. Αυτό που ανέφερες δε φαίνεται να σε εξασφαλίζει και ιδιαίτερα.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OP: Γιατί χάνεις τον χρόνο σου γκρινιάζοντας για μια αγοραπωλησία που "δεν έκατσε";

To γεγονός οτί εσύ, εγώ και μερικοί ακόμα "κλείνουμε δουλειές" με τον λόγο μας δεν σημαίνει απαραιτήτως οτί αυτό ισχύει για όλους. Δυστυχώς.Πολλά μέλη εδώ είναι πιτσιρίκια που απλά δεν έχουν την ωριμότητα να φερθούν σαν ενήλικες.

 

Επίσης ο admin -ορθώς- έχει ξεκαθαρίσει οτί οι αγγελίες αφορούν αποκλειστικά τους πωλητές και τους -πιθανούς- αγοραστές.Σε forum είμαστε όχι στο ebay.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OP: Γιατί χάνεις τον χρόνο σου γκρινιάζοντας για μια αγοραπωλησία που "δεν έκατσε";

To γεγονός οτί εσύ, εγώ και μερικοί ακόμα "κλείνουμε δουλειές" με τον λόγο μας δεν σημαίνει απαραιτήτως οτί αυτό ισχύει για όλους. Δυστυχώς.Πολλά μέλη εδώ είναι πιτσιρίκια που απλά δεν έχουν την ωριμότητα να φερθούν σαν ενήλικες.

 

Επίσης ο admin -ορθώς- έχει ξεκαθαρίσει οτί οι αγγελίες αφορούν αποκλειστικά τους πωλητές και τους -πιθανούς- αγοραστές.Σε forum είμαστε όχι στο ebay.

Συμφωνώ μαζί σου σχεδόν σε όλα εκτός τη φράση με τα πιτσιρίκια...

Έχω συναντήσει και νταραβεριστεί με πολλούς 30+ και βάλε με ΠΟΛΥ χειρότερα αποτελέσματα...Οι γνωστοί και ώς ξερόλες πονηρίδηδες...

 

@ Tam tam είπα να μην ξεκατινιαστούμε ΕΝΤΕΛΩΣ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@S9F: Φίλε μου, "γκρινιάζω" για τους πολύ συγκεκριμένους λόγους που έχω αναλύσει πολλάκις παραπάνω. Για μένα έχει σημασία αυτό. Αν εσένα σε ενοχλεί ή σε κουράζει δεν χρειάζεται να ανοίγεις το νήμα, φιλικά το λέω, δεν το λέω ειρωνικά, για να στην πω, ή οτιδήποτε.

 

Και οι 2 πωλητές με τους οποίους μίλησα μόνο πιτσιρίκια δε μου φάνηκαν, δυστυχώς.

 

Το να υποχρεώσεις κάθε μέλος να βάζει πραγματικά στοιχεία και να αλλάξεις λίγο την δομή του feedback είναι τόσο δύσκολο?? Δεν ξέρω πόση δουλειά χρειάζεται αλλά δε νομίζω να είναι κάτι τόσο επίπονο, δύσκολο, κοστοβόρο. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά είμαι και σε 3 διεθνή fora και έχουν κάποιες δικλείδες ασφαλείας στις αγγελίες και κανένα τους δεν είναι ebay.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου σχεδόν σε όλα εκτός τη φράση με τα πιτσιρίκια...

Έχω συναντήσει και νταραβεριστεί με πολλούς 30+ και βάλε με ΠΟΛΥ χειρότερα αποτελέσματα...Οι γνωστοί και ώς ξερόλες πονηρίδηδες...

 

Δίκιο έχεις, δυστυχώς υπάρχουν και αυτοί, αλλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων μάλλον θέμα ανωριμότητας είναι. Anyway...

 

@S9F: Φίλε μου, "γκρινιάζω" για τους πολύ συγκεκριμένους λόγους που έχω αναλύσει πολλάκις παραπάνω. Για μένα έχει σημασία αυτό. Αν εσένα σε ενοχλεί ή σε κουράζει δεν χρειάζεται να ανοίγεις το νήμα, φιλικά το λέω, δεν το λέω ειρωνικά, για να στην πω, ή οτιδήποτε.

 

Αυτό που -στην ουσία- έχεις "αναλύσει" και -εν τέλει- θέλεις είναι ένα ebay μαζί με συμβολαιογράφο και μία "ρυθμιστική" αρχή συλλογής και επεξεργασίας προσωπικών δεδομένων... Αν είναι κοστοβόρο; You bet...

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, το είπα και πριν πως δεν γνωρίζω το κόστος.

 

Παρ'όλα αυτά όντας μέλος και στο talkbass.com, και έχοντας κάνει κι εκεί ορισμένες συναλλαγές, θα ήθελα να περιγράψω λίγο πως λειτουργεί.

Κατ'αρχήν έχει κάποιες πολύ απλές δικλείδες ασφαλείας (που προστατεύουν και αγοραστές και πωλητές), λειτουργεί μια χαρά, και δεν έχει καμία σχέση με τη δομή του ebay.

 

Για αρχή δεν μπορεί όποιος να 'ναι να ποστάρει αγγελία. Πρέπει να εισαι απαραίτητα ενεργό μέλος του φόρουμ με κάποιο αριθμό ποστς για να δείς αγγελίες, και για να ανεβάσεις δικιά σου πρέπει να είσαι supporting member, πράγμα που σημαίνει είτε 1) $30 για ένα χρόνο 2) $80 για ένα χρόνο (gold supporting member) ή 3) $4/$8/$15 κάθε μήνα. Ετσι καλύπτεται και το κόστος, και ξεχωρίζουν τα λαμόγια/πιτσιρίκια/whatever από τους σοβαρούς πωλητές.

 

Εδώ πέρα στο noiz δεν ξέρω αν χρειάζεται καν να είσαι μέλος του φόρουμ! Αυτό δε νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να αλλάξει, δεν κοστίζει τίποτα στον admin...

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου