Προς το περιεχόμενο

ελαιόλαδο σε σώμα ακουστικής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εξυπνάδα με το ελαιόλαδο μου ήρθε, θυμούμενος τον τότες δάσκαλο κλασσικής μου να καθαρίζει την ταστιέρα του με ελαιόλαδο σε ένα μπαμπακάκι. Η συνέχεια ειναι γνωστή.

@mkm χρησιμοποίησα πανί όχι κιθάρας, ελαφρώς τραχύτερο, με ελαφριά πίεση.

 

για ελαιολαδο δεν ξερω.ο παπους μου ομως που ειχε 2 βιολια συνηθιζε να βαζει μια ποσοτητα ψυχα καρυδιου μεσα σε ενα λεπτο πανι και μετα απο αρκετο κοπανιμα και αφου υγραινονταν το πανι απο τα λαδια που εβγαζε το καρυδι ετρυβε και γυαλιζε τα οργανακια του

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προφανώς προτείνεις και το cleaner και το polish (πολωνός) ε; Τα βρισκεις παντου ή από κάπου συγκεκριμένα ; (Αθήνα)

 

με το καθαριστικό θα καθαρίσεις ό,τι υπολείμματα λαδιού υπάρχουν και το γυαλιστικό θα επαναφέρεις στην αρχική κατάσταση το φινίρισμα. πουλιούνται νομίζω μαζί. Εγώ τα πήρα από το αγγλλικό e-bay. Δεν πιστεύω να τα έχει κανείς σε μαγαζιά στην Αθήνα.

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Ευχαριστώ (όλους όσους απάντησαν).

 

Ενημέρωση: μιλησα με τον εισαγωγέα (Μαυρομουστάκης Θεσσ/νίκη) και μου'πε ότι το ελαιόλαδο καταστρέφει το φινίρισμα (δεν είπε για το πανί). Και ότι θέλει δουλειά για να επανέλθει. Δεν κατάφερα να εκτιμήσω πόσο εμπεριστατωμένη δήλωση ήταν αυτή.

 

Θα καθαρισω-γυαλίσω με προϊόντα σαν τα virtuoso (ιδανικά με τα ίδια αφού μου προτάθηκαν εκ πείρας) και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θα καθαρισω-γυαλίσω με προϊόντα σαν τα virtuoso (ιδανικά με τα ίδια αφού μου προτάθηκαν εκ πείρας) και βλέπουμε.

να έχεις υπόψη σου ότι το συγκεκριμένο προϊόν που σου πρότεινα δεν κάνει για γυμνό ξύλο, ή φινίρισμα με true oil κλπ. Πρέπει να υπάρχει κάποιο είδος λούστρου (nitro, poly κλπ) γιατί αλλίως θα κάνει ζημιά στο ξύλο....

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να έχεις υπόψη σου ότι το συγκεκριμένο προϊόν που σου πρότεινα δεν κάνει για γυμνό ξύλο, ή φινίρισμα με true oil κλπ. Πρέπει να υπάρχει κάποιο είδος λούστρου (nitro, poly κλπ) γιατί αλλίως θα κάνει ζημιά στο ξύλο....

 

Σ'ευχαριστώ για την επισήμανση.

Πώς ξεχωρίζω το λούστρο από το φινίρισμα με true oil; Το πρώτο είναι ουσιαστικά μόνο του το ξύλο, κι απλώς γυαλίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα λούστρα υπάρχει μια λεπτή στρώση, ενώ στα λάδια μπορείς να καταλάβεις τους πόρους του ξύλου με το μάτι και με την αφή. Τα λούστρα μένουν ενώ τα λάδια φεύγουν με τη χρήση και τον καιρό.

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

"Ψωμί κι αλάτι" ;D

 

Καλημέρα. Κατ' αρχάς, για τι ποσότητα μιλάμε? Έσταξες ελαιόλαδο πάνω στο όργανο και μετά το έτριψες με πανί? Έβρεχες λίγο το πανί και το έτριβες πάνω στο όργανο? Για πόση ώρα και με πόση πίεση? Υπάρχει περίπτωση, αν έτριψες δυνατά, και το όργανο είναι φινιρισμένο με french polish(που το θεωρώ απίθανο, εκτός αν το όργανο είναι high end), η  θερμότητα της τριβής να λειτούργησε αλληλεπιδραστικά με το φινίρισμα και να διείσδυσε μέσα. Αν το φινίρισμα είναι poly(πιο πιθανό) μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Το βερνίκι είναι gloss ή satin/matte?

 

Τα καθαριστικά τύπου Virtuoso, δεν θα κάνουν δουλειά (για να μην πω μπορεί να γίνει χειρότερα), αφού αυτά είναι απλά γυαλιστικές κρέμες, που αφαιρούν μιικρογρατσουνιές, μαζεύουν στερεά κατάλοιπα και γυαλίζουν την επιφάνεια. Στην περίπτωσή σου, το ελαιόλαδο, προφανώς βρίσκεται ακόμη σε λιπαρή μορφή (?). Το virtuoso θα δουλεψει καλά, αφού καθαριστούν όλα τα κατάλοιπα λιπαρότητας.

 

Πρώτα θα δοκίμαζα με ζιπέλαιο. Αν δεν δουλέψει, νωπό πανί με ζεστό σαπουνόνερο (μια δυο σταγόνες σε ένα ποτήρι), μικρή επιφάνεια κάθε φορά και σκούπισμα με στεγνό πανί, πριν πας στην επόμενη. Aν δεν λειτουργήσει κι αυτό, τότε θα πρέπει να πας σε πιο δραστικές λύσεις (white spirit) με τον κίνδυνο για refinish να πλησιάζει περισσότερο...

 

Αν θες, πάρε και μερικές γνώμες ακόμη, από κάποιον που θα τη δει από κοντά, κατά προτίμηση.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω..την τύφλα μου από βερνίκια, θα ελεγα satin γιατί είναι πολύ διακριτικο φινίρισμα, που όμως αντανακλά (-ούσε) άλλες επιφάνειες.

High end δεν το λες, ειναι όργανο λίγο πάνω από χιλιάρικο. Με την άσκηση πίεσης είμαι άνιωθος, αλλά δε νομίζω ότι άσκησα πολλή πίεση, ούτε για πολλή ώρα. Κανα 2λεπτο max. Έβρεξα λίγο το πανί και το έτριψα πάνω στο όργανο. Αλλά κ το πανί δεν ηταν πολύ σόι, ήταν λίγο σκληρό.

 

Το virtuoso cleaner δεν καθαρίζει τις λιπαρές βρωμιες; Καλύτερα ζιπέλαιο πρώτα λες ε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Πρώτα θα δοκίμαζα με ζιπέλαιο. Αν δεν δουλέψει, νωπό πανί με ζεστό σαπουνόνερο (μια δυο σταγόνες σε ένα ποτήρι), μικρή επιφάνεια κάθε φορά και σκούπισμα με στεγνό πανί, πριν πας στην επόμενη. ...

 

Να πω την αλήθεια, κι εγώ με σαπούνι θα προσπαθούσα να βγάλω το λάδι που έχει μείνει στην επιφάνεια. Θα το έκανα με μαλακό σφουγγαράκι για τα πιάτα (ποτισμένο με σαπούνι όπως όταν πλένουμε τα πιάτα), μετά με βρεγμένο πανί να μαζέψω τα σαπούνια και μετά με στεγνό πανί να την στεγνώσω. (ΠΡΟΣΟΧΗ: Με την μαλακή πλευρά - όχι με το "πράσινο".)

 

Είναι κάτι που κάνω κάθε φορά που τυχαίνει να καθαρίσω μια κιθάρα αλλά δεν το προτείνω ως συμβουλή στο internet. Και αυτό γιατί μπορεί πάντα να πάνε σε κάποιον μάστορα μετά οποίος θα τους πει ότι "αυτό ήταν" που κατέστρεψε το φινίρισμα και θα τους χρεώσει για το γυάλισμα.

 

Η πραγματικότητα είναι ότι τα βερνίκια αυτά έχουν υποστεί τόσο πολύ νερό κατά τη διάρκεια του wet sanding που είναι λίγο αστείο να φοβόμαστε την επαφή με το νερό+σαπούνι για λίγα ακόμη δευτερόλεπτα.

 

Εννοείται ότι πρέπει να αποφεύγουμε να βρέχουμε το γυμνό ξύλο, και τα ηλεκτρονικά. Αναφέρομαι σε επιφάνειες που έχουν ήδη ένα στρώμα poly finish. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου