Προς το περιεχόμενο

ελαιόλαδο σε σώμα ακουστικής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στείλε ένα e-mail και ρώτα τον κατασκευαστή της κιθάρας να σου πει τι φινίρισμα έχει.

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι poly και δεν θα έβαζα σαπούνι αν δεν ήμουν 100% σίγουρος.

 

Ακούγεται σαν διαφήμιση αλλά το cleaner που πρότεινα είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει για καθάρισμα .... και έχω δοκιμάσει τα πιο πολλά προϊόντα της αγοράς. Εννοείται ότι καθαρίζει και λιπαρές βρωμιές. Σου ξαναλέω το δοκίμασα σε κιθάρα με βαφή νίτρου 50 ετών και έπαθα πλάκα. Και το γυαλιστικό είναι εξαιρετικό και είναι σίγουρο ότι δεν θα κάνει ζημιά αν δεν είναι γυμνό ξύλο ή κάνα τρελό φινίρισμα.

Δεν πρέπει να το παρακάνεις.... δυο φορές πέρασμα το πολύ και μια φορά το χρόνο.

 

Από εμπειρία λέω ότι η νάφθα (ζιπέλαιο) θαμπώνει το λούστρο νίτρου και ακόμα από αρκετό τρίψιμο με μαλακό πανί δεν ξαναγυαλίζει απόλυτα....

 

Με έχεις μπερδέψει....αν το φινίρισμα είχε αντανάκλαση τότε δεν θα έπρεπε να είναι/ήταν satin, αλλά gloss (γυαλιστερό)???

 

Βάλε καμιά φωτό να δούμε για τι μιλάμε...

 

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με έχεις μπερδέψει....αν το φινίρισμα είχε αντανάκλαση τότε δεν θα έπρεπε να είναι/ήταν satin, αλλά gloss (γυαλιστερό)???

 

Βάλε καμιά φωτό να δούμε για τι μιλάμε...

 

Δυστυχώς την κιθάρα δε την έχω εδώ (Αθήνα) τώρα, βρίσκεται σε άλλη πόλη. Νόμιζα οτι και το satin αντανακλά, αλλά πολύ λιγότερο. Στην αφή πάντως δε "σκάλωνε" στα δάχτυλα όπως το κλασσικό gloss, ήταν πολύ πιο "απαλό".

 

στείλε ένα e-mail και ρώτα τον κατασκευαστή της κιθάρας να σου πει τι φινίρισμα έχει.

 

Το έχω ήδη κάνει (πριν αναρτήσω εδώ) και δεν έχω παρει απάντηση...Ίσως τους κάνω ένα τηλέφωνο αύριο στο Alicante.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To virtuoso(τουλάχιστον το cleaner) είναι ένα υπερτιμημένο-κατά την άποψή μου- προϊόν και η σύστασή του δεν απέχει και πολύ από απλές αλοιφές λείανσης (burnishing creams), πράγμα το οποίο μαρτυρά και η χαρακτηριστική μυρωδιά που μοιράζονται αυτά τα προϊόντα. Για παράδειγμα αναφέρω το T-cut, rustins burnishing cream, glanol, wenol, brasso κλπ.

 

Το λέω εκ πείρας, γιατί έσκασα 30$ για να αφαιρέσω το 'θάμπωμα' σε νίτρο (όπως διαφημίζει ότι κάνει) αλλά δεν...

 

Όμως, παρ' όλο που μοιάζει, άλλο η λιπαρή βρωμιά, κι άλλο το fogging/clouding/stickiness που συμβαίνει σε αρκετά νίτρο φινιρίσματα.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι δούλεψε καλά σε άλλες καταστάσεις, όπως δούλεψε και για μένα...

απλά θα μπορούσα να αποφύγω τέτοιο έξοδο, και να κάνω την ίδια δουλειά με μια glanol των 5 ευρώ πχ.

 

Σε τέτοια επίπεδα τιμής, μάλλον για poly(urethane ή ester) ή nitroalcyd (καμιά σχέση με το nitrocellulose) το βλέπω...αλλά ας απαντήσει και ο κατασκευαστής.

 

To gloss είναι καθρέπτης. Το satin, έχει μια ελαφριά γυαλάδα αλλά δεν αντανακλά. Το matte είναι τραχύ και δίνει την αίσθηση αφινίριστου ξύλου( εξ' ου και η, λανθασμένη πολλές φορές, εντύπωση ότι το όργανο δεν έχει βερνίκι ). Αν είναι ένα από τα δύο τελευταία, τα πράγματα περιπλέκονται λίγο...(ίσως χρειαστεί να δουλέψεις και steel wool ή ντουκόχαρτο, αφού αφαιρεθεί το λάδι, για να επαναφέρεις το επίπεδο 'μη γυαλάδας').

 

Ούτως ή άλλως, πρωταρχικός στόχος είναι να της βγάλεις το...λάδι, και σε δεύτερη φάση, βλέπεις και το αισθητικό μέρος.

 

Αν θέλεις, κάνε δοκιμή σε 'ανυποψίαστο' μέρος του οργάνου. Στην περίπτωση κλασσικής, στο πλαϊνό κάτω μέρος του waist, αυτό που ακουμπά στο πόδι όταν παίζεις.

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη συγνώμη γιατί ξέρω ότι είσαι γνωστός και σεβαστός επαγγελματίας, αλλά δεν μπορώ να μην σου πω ότι μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις, ότι το ένα καθαριστικό/γυαλιστικό προϊόν που έχει φτιαχτεί αποκλειστικά για λούστρα μουσικών οργάνων, είναι το ίδιο με τα γυαλιστικά μετάλλων και ακρυλικών αυτοκινήτων.

 

Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου, που αναμφισβήτητα είναι περισσότερες από τις δικές μου στο θέμα, αλλά προσωπικά σαν DIYer θα έτρεμα με την ιδέα να χρησιμοποιήσω τα προϊόντα που αναφέρεις σε οποιαδήποτε κιθάρα μου.

 

Με εκτίμηση, Βασίλης

 

 

 

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Bασίλη, το 'γνωστός' και το 'σεβαστός' όπως επίσης και το 'επαγγελματίας', πίστεψέ με δε λένε τίποτα, ως προς τη γνώση ή τις εμπειρίες. Και ποτέ δεν παίρνω ως δεδομένο ότι εγώ 'ξέρω' καλύτερα ή ότι 'κατέχω'. Μπορεί να γνωρίζω 5 πράγματα, αλλά να αγνοώ άλλα 25. Θα μπορούσα κάλλιστα, να μην είχα αποκτήσει το συγκεκριμένο προϊόν και να μην είχα καν άποψη. Και αυτή είναι που καταθέτω εδώ, κι όχι κάποια καλά κρυμμένη αλήθεια ή γνώση.

 

Αυτό δεν αναιρεί, σε καμμία περίπτωση, τη δική σου εμπειρία με το συγκεκριμένο προϊόν και το ότι δούλεψε για 'σένα. (όπως και για μένα, στις περισσότερες των περιπτώσεων).

 

Ούτως ή άλλως, ελαιόλαδο από όργανο δεν έχω καθαρίσει ποτέ, οπότε, μόνο υποθέσεις κάνω. ;D

 

Εγώ λοιπόν, 'υποψιάζομαι' ότι είναι το ίδιο προϊόν. Αλοιφή, κρέμα ή υγρό, το οποίο περιέχει abrassive agents, και όπως είπα, μοιράζεται, αν όχι όλα, τα βασικά συστατικά, όπως μαρτυρά και η χαρακτηριστικά, όμοια μυρωδιά τους. Όλα αυτά που έχω αναφέρει πιο πάνω, τα έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς για γυάλισμα, με περίπου τα ίδια αποτελέσματα(λίγο διαφορετική γυαλάδα), και με την ίδια-τεχνικά-διαδικασία. (απλά το virtuoso είναι πιο ακριβό).

 

Μη σου κάνει εντύπωση, το γυάλισμα λούστρου οργάνου, δεν διαφέρει σε τίποτα από αυτό του αυτοκινήτου, ή μετάλλων. Αυτό που διαφέρει συνήθως είναι η μορφή (κρέμα, υγρό, στερεό σαπούνι), ο τρόπος και το grit. Τα menzerna σαπούνια πχ. είναι κατά βάση γυαλιστικά μετάλλων, με μικρές παραλλαγές, ανάλογα με τη σκληρότητα του υλικού το οποίο γυαλίζει.

 

Aυτή λοιπόν είναι η δική μου, προσωπική άποψη, και σε καμία περίπτωση δεν αναιρεί, διαφορετικές, από αυτή, γνώμες, τις οποίες, σχεδόν πάντα, λαμβάνω σοβαρά υπ' όψη, χάριν της εξέλιξης της ενασχόλησής μου.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ο τύπος που απάντησε στην Cuenca (απερίγραπτη προφορά!) μου είπε ότι, κρίνοντας από το μοντέλο της κιθάρας, το φινιρισμα στην δεν είναι polyurethane (shine/gloss finish), αλλά είναι mat finish, που το φτιάχνουν με καποιο special mix, αλλα δεν ήξερε τη χημεία του. Μου είπε θα ρωτήσει. Θα τον ξαναπάρω να του πω κ το serial number για να είμαστε σίγουροι.

 

Μου είπε ότι αν είναι mat finish (το πιθανότερο) χρειάζεται sanding and refinish (varnish) όλη η κιθάρα, ενώ αν είναι shine/gloss finish, χρειαζεται sanding and refinish μόνο η περιοχή με τη ζημιά.

 

...Μου τα μεταφράζετε αυτά στα ελληνικά παρακαλώ; Αν και νομίζω ότι καταλαβαίνω.. :( ...ότι σε κάθε περίπτωση χρειάζεται κάτι παραπάνω από καθαριστικό κ γυαλιστικό. Πρέπει να τριφτεί και να περαστεί βερνίκι από την αρχή; Τι διαδικασία είναι αυτή; Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να τον ρωτήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίψιμο και επανα-φινίρισμα.

 

Για κάποιο λόγο νομίζω ότι ο τύπος "φέρνει την καταστροφή", αλλά κι αυτός μαντεψιές στα τυφλά κάνει όπως κι εμείς (καμιά φωτό?)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καθάρισέ την μωρέ με λίγο σαπουνάκι.

Γυάλισέ την και με λίγη αλοιφή και τέλος.

Πόσο χάλια είναι δηλαδή?

 

Bytheway, μένω 30 λεπτά με το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο. Να πάω με μαύρο γυαλί να τους πω "να μιλάνε καλύτερα" στον amigo μου από Grecia?  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου