Προς το περιεχόμενο

ελαιόλαδο σε σώμα ακουστικής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

"Αθέϊτε γριέχο, μιέρντε. Γκιτάρα νουέβα, ε ράπιδο."

 

 

Κόμε αθέιτε ι βεν πορ λα νοτσε.

 

Από το πίσω κάθισμα, με τη μηχανή αναμμένη και οδηγό +συνοδηγό άλλους 2 Έλληνες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κόμε αθέιτε ι βεν πορ λα νοτσε.

 

Τένγκο μιέδο ντε λα νότσε..

 

Να του πείς να βελτιωσει την προφορά του βασικά. Κε καμπρόνες! Φτιάχνουν ωραίες κιθάρες πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μάστορα ε; Budget;

Κάνε μια βόλτα, δείξτη στο Κακανιάρη να γλυτώσεις και τα αεροπορικά για την Ισπανία. Ότι και να λέμε όλοι εμείς πήγαινέ τη να τη δει ένας σοβαρός μάστορας.

Ακούς τον harilatron...πες του να σου δείξει το ΚουμπΗ του ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά μ'έψησε η φάση με τα μαύρα γυαλιά κ το μπραβιλίκι...Υπάρχει καλύτερη κιθάρα και τη θέλουμε. Ποδέμος που λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το φινιρισμα στην δεν είναι polyurethane (shine/gloss finish), αλλά είναι mat finish, που το φτιάχνουν με καποιο special mix, αλλα δεν ήξερε τη χημεία του. Μου είπε θα ρωτήσει. Θα τον ξαναπάρω να του πω κ το serial number για να είμαστε σίγουροι.

 

Μου είπε ότι αν είναι mat finish (το πιθανότερο) χρειάζεται sanding and refinish (varnish) όλη η κιθάρα, ενώ αν είναι shine/gloss finish, χρειαζεται sanding and refinish μόνο η περιοχή με τη ζημιά.

 

...Μου τα μεταφράζετε αυτά στα ελληνικά παρακαλώ; Αν και νομίζω ότι καταλαβαίνω.. :( ...ότι σε κάθε περίπτωση χρειάζεται κάτι παραπάνω από καθαριστικό κ γυαλιστικό. Πρέπει να τριφτεί και να περαστεί βερνίκι από την αρχή; Τι διαδικασία είναι αυτή; Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να τον ρωτήσω;

 

Ok, άρα είναι πολυουρεθάνη (απλά δεν το λέμε, γιατί άμα πούμε ότι ρίξαμε poly, σε κλασσική, δεν θα ξαναπουλήσουμε κιθάρα σε Ισπανό, θα μας αφορίσει ο πάπας, και θα περάσουμε από την Ισπανική ιερά εξέταση των constructores de guitarras artesanales). Όπως εδώ, με τα μπουζούκια με truss rod, ένα πράγμα...

Μάλλον δεν ήξερε και πολύ καλά τι έλεγε ο τηλεφωνητής, αφού matte ή satin μπορεί να είναι και ένα poly βερνίκι. Πάντως τα περιπλέκει λίγο τα πράγματα, δε νομίζω να είναι τόσο τραγικά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι gloss, άρα δεν χρειάζεται γυάλισμα/γυαλιστικά/κρέμες.

 

Μου βγάλατε το λάδι μ'αυτά τα αστειάκια.  ;D

Probem solved! ;D

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη συγνώμη γιατί ξέρω ότι είσαι γνωστός και σεβαστός επαγγελματίας, αλλά δεν μπορώ να μην σου πω ότι μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις, ότι το ένα καθαριστικό/γυαλιστικό προϊόν που έχει φτιαχτεί αποκλειστικά για λούστρα μουσικών οργάνων, είναι το ίδιο με τα γυαλιστικά μετάλλων και ακρυλικών αυτοκινήτων.

 

Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου, που αναμφισβήτητα είναι περισσότερες από τις δικές μου στο θέμα, αλλά προσωπικά σαν DIYer θα έτρεμα με την ιδέα να χρησιμοποιήσω τα προϊόντα που αναφέρεις σε οποιαδήποτε κιθάρα μου.

 

Με εκτίμηση, Βασίλης

Κι εγω φιλε μου εδω και χρονια σε ολες τις glossy κιθαρες μου χρησιμοποιω αλοιφη γυαλισματος για αυτοκινητα! Βερνικια ειναι ολα και οι αλοιφες απλα τα τριβουν και "τρωνε" τις μικροαμιχες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου