Προς το περιεχόμενο

Ο πιο ολοκληρωμένος κιθαρίστας αυτή τη στιγμή!


Steve_Vai06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι ελεος ρε παιδια? 8O

 

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ η μουσικη που παιζει' date='σχεδον αποκοιμηθηκα απο ΒΑΡΕΜΑΡΑ...

 

Κακο ειναι? 8O

 

Η τεχνικη δεν με εντυπωσιαζει καθολου αν δεν συνοδευεται απο ΜΟΥΣΙΚΗ της προκοπης....[/quote']

 

Ναι, το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν σου αρέσει η μουσική που παίζει.

 

Το θέμα δημιουργείται όταν γίνονται γενικεύσεις του τύπου 'αυτός είναι ο πιο σπουδαίος μουσικός του πλανήτη' ή 'έχει μόνο τεχνική αλλά από μουσική μηδέν'.

 

Ο Γκάθρι κατά τη γνώμη μου, εκτός από δάσκαλος με φοβερή μεταδοτικότητα, δείτε βιβλία και video του, είναι πραγματικά υπόδειγμα all-round μουσικού με απίστευτη τεχνική κατάρτιση και πάρα πολύ καλό μουσικό κριτήριο. Είναι πραγματικός μουσικός και παίζει καλή μουσική, άσχετα αν αρέσει αυτή σε εμένα ή εσένα.

 

Το γεγονός ότι παίζει κάπως 'ελιτίστικα' μουσικά ιδιώματα, ίσως να είναι και λίγο ζήτημα μάρκετινγκ, δεν ξέρω. Είναι ένας guitarist's guitarist και αυτό μπορεί να τον στοιχειώσει κάποια στιγμή.

 

Νομίζω ότι έχει να κάνει ακόμα πάρα πολύ σπουδαία πράγματα, το κακό ήταν ότι δεν έβγαλε πρώτο δικό του δίσκο όταν ήταν, π.χ. 23 χρονών. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορεις να με παραπεμψεις στη δισκογραφια του,γιατι το μονο που βρηκα ειναι οτι επαιζε στους..φρικτοτατους ASIA.. :? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που ακουσα στα βιντεο ειναι απλα αλλος ενας

πολυ καλος παικτης..Για ολοκληρωμενο κιθαριστα/μουσικο δεν

ξερω,δε μου γεμιζει το... αυτι :lol: :lol: :D ! !

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να με παραπεμψεις στη δισκογραφια του' date='γιατι το μονο που βρηκα ειναι οτι επαιζε στους..φρικτοτατους ASIA.. :? :lol:[/quote']

 

Δυστυχώς πέρα από κάποιες συμμετοχές εδώ και εκεί δεν έχει άλλη δισκογραφία (το Erotic Cakes είναι το ντεμπούτο σόλο άλμπουμ του). Οι περισσότεροι των μάθαμε από το Guitar Techniques όπου έκανε για χρόνια transcriptions και video lessons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ακούστε το album Erotic Cakes και ειδικά τα κομμάτια, Waves, Wonderful Slippery Thing, Uncle Skunk και μετά πιστεύω οτι θα αλλάξετε γνώμη!

 

:lol: :lol:

Ioannina! The best city in this f@ckin' world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ακούστε το album Erotic Cakes και ειδικά τα κομμάτια' date=' Waves, Wonderful Slippery Thing, Uncle Skunk και μετά πιστεύω οτι θα αλλάξετε γνώμη!

 

:lol: :lol:

 

παντως δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ περιπτωση να αλλαξει γνωμη ο superfunk συγκεκριμενα γιατι πολυ απλα ο guthrie δεν παιζει αργα και μελωδικα.. :lol: ,με λιγες νοτες κτλ κτλ...εχει καλη τεχνικη αρα τον πηρε η μπαλα και αυτον... :lol: :lol:

αλλα οκ γουστα ειναι αυτα! :wink:

 

νικο εδω

 

http://www.youtube.com/watch?v=KxEuX4GtrkA&mode=related&search=

 

http://www.youtube.com/watch?v=AaNYRbdguK0&mode=related&search=

 

και σε καποια part 1,2,3 και 4 απο την συναυλια εσυ ακουσες μονο τεχνικη και καθολου καλη μουσικη;απλα για να ξερω τα κριτηρια σου σε σχεση με τα δικα μου σε ρωταω... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός ο τυπάς αλλά από τίτλο δίσκου άστα... δηλαδή είναι να τον ακούς καθώς μασουλάς κεϊκάκια και να σου δημιουργεί διάθεση να φίκι-φίκι ;;;;;; :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος για τον Guthrie Govan' date=' ο οποίος με το πρώτο του album "Erotic Cakes", έδειξε οτι αυτή τι στιγμή είναι ίσως είναι ο πιο ολοκληρωμένος κιθαρίστας,

πάνω σε αυτόν τον πλανήτη! Ο άνθρωπος παίζει Fusion, Funk, Blues, Jazz, Country, Shred rock, etc.............

 

Κατέχει άριστα όλες τις τεχνικές πάνω στο ριμάδι το όργανο.

Aπό tapping και sweep picking, μέχρι chicken picking!!!

Επίσης είναι πολύ μελωδικός, έχει πάθος (μετράει πολύ για μένα), έχει απίστευτη αίσθηση του ρυθμού και απίστευτο ήχο!!! (Παίζει με Suhr κιθάρες και Cornford Ενισχυτές).

 

Δείτε τα σχόλια που έκαναν κάποιοι γνωστοί κιθαρίστες!

http://cornfordrecords.com/guthrie.php?html

 

Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να αγοράσετε το album ή να το βρείτε!!!! Εκτός και αν το έχετε κάνει!!!![/quote']

 

διαφωνω λιγο μαζι σου και πιστευω οτι ο πιο ολοκληρωμενος ειναι ο steve morse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνω λιγο μαζι σου και πιστευω οτι ο πιο ολοκληρωμενος ειναι ο steve morse.

 

Καλό θα ήταν ΙΜΗΟ να μην το κάνουμε 'διαγωνισμό' και εδώ. :wink:

 

P.S. Ο Morse είναι θεός παρ'όλα αυτά! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου