Προς το περιεχόμενο

κΡόκκος τι Λωζάνης τι Κοζάνης (της Ραχήλ)...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

-Πριν από αρκετά χρόνια είχατε διασκευάσει το «Να μ’ αγαπάς» που έγινε γνωστό με τη φωνή του Παύλου Σιδηρόπουλου.

 

-Δε συμφωνώ ότι έγινε γνωστό με τη φωνή του Σιδηρόπουλου.

 

-Υπήρχε κόσμος που το ήξερε με τη φωνή του Σιδηρόπουλου. Ήταν γνωστό τουλάχιστον στους «σιδηροπουλικούς».

 

-Ναι αλλά γνωστό γίνεται όταν το ξέρει όλη η Ελλάδα. Και μέχρι να το πω εγώ δεν το άκουγε όλη η Ελλάδα.

 

-Ήταν ένα γνωστό τραγούδι ακόμα και σε εκείνους που δεν άκουγαν πολύ Σιδηρόπουλο.

 

-Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Εγώ αυτή την εποχή την έζησα καλύτερα, εσύ είσαι πιο μικρή από μένα. Όταν το ‘λεγα δεν το ήξεραν όλοι. Μετά το έμαθαν. Εδώ σε μια συναυλία του Κότσιρα του φώναξαν «πες μας το «Να μ’ αγαπάς» του Ρόκκου» κι αυτός έγινε έξαλλος….

 

-Τότε, είχατε λάβει κριτικές ποικίλου ύφους. Θα τολμούσατε σήμερα να ξανακάνετε μια παρόμοια διασκευή αντίστοιχου κλασικού τραγουδιού;

 

-Να τολμήσω; Σιγά την τόλμη το να πεις το «Να μ’ αγαπάς»! Τολμάς όταν μπαίνεις στη διαδικασία να πεις κάτι πολύ δύσκολο. Αυτό είναι ένα πολύ απλό ερωτικό τραγούδι που το είπε κάποιος με τον οποίον έχουν ταυτιστεί κάποιες περιθωριακές ομάδες νέων. Αυτό με αφήνει παγερά αδιάφορο. Ούτε γλείφω ούτε ψήνω κανέναν να με ακούσει. Το τραγούδι το έχω κάνει γνωστό εγώ και όχι ο Σιδηρόπουλος. Και το λέω ξέροντας την αλήθεια και το ποιοι το ‘ξεραν πριν. Ποτέ δεν ήμουν φαν του Σιδηρόπουλου. Άκουγα πάντα πραγματική ροκ μουσική, δεν άκουγα ελληνική ροκ κι ούτε θεωρώ ότι υπάρχει ελληνική ροκ, καλές προσπάθειες υπάρχουν. Αλλά μπαίνεις στη διαδικασία της πρόκλησης όταν πας να τραγουδήσεις κάτι πολύ δύσκολο. Για μένα στη μουσική είναι πολύ απλά τα πράγματα. Ή μπορείς ή δε μπορείς.

 

http://www.e-orfeas.gr/artists/interviews/7874-%CE%A3%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%A1%CF%8C%CE%BA%CE%BA%CE%BF%CF%82-%C2%AB%CE%97-%CE%BD%CF%8D%CF%87%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B1,-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9%C2%BB.html

 

από συνέντευξη του "καλλιτέχνη"... ναι παλιά σόρυ, αλλά τώρα πριν λίγο μου την στείλανε κι έμεινα μαμάκας...δεν περιγράφω άλλο... ::)

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ε δε γίνεται όμως.

Εκτός του ότι

(ακόμα και όντως να το έκανε γνωστότερο αυτός -που θα έλεγε πολλά για το κοινό του, βλ. "πες μας την πριγκηπέσσα του Καρρά" ή "το άιντε θύμα του Σφακιανάκη")

είναι σιχαμένη κακοήθεια να προσπαθεί να υποκλέψει τα εύσημα από έναν τύπο σαν το Σιδηροπουλο...Πού ήταν ο μαμάκας αυτός όταν (εκτός του Παύλου) οι Τρύπες, τα Ξύλινα, τα Κρίνα, οι Ενδελέχεια κι ένα σωρό άλλοι φτύνανε αίμα για να υπάρξει ελληνικό ροκ που να αξίζει τον κόπο; Και θα κρίνει τώρα όλους αυτούς σαν "μη πραγματική ροκ";

Όσα δε φτανει η καβαλημένη αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

 

-Αλλά μπαίνεις στη διαδικασία της πρόκλησης όταν πας να τραγουδήσεις κάτι πολύ δύσκολο. Για μένα στη μουσική είναι πολύ απλά τα πράγματα. Ή μπορείς ή δε μπορείς.

 

Επιπεδάρα δικέ μου.

Ευτυχώς που υπάρχουν κάτι τέτοιες αγορίνες, να αισθανόμαστε λίγο καλύτεροι από κάποιον όταν μας πιάνουν τα κομπλεξικά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και μην ξεχνάμε και τη ρουκέτα που είχε εκτοξεύσει η Μενεγάκη*

 

* Ο Στ. Ρόκκος, καλεσμένος της Ελένης Μενεγάκη στον Πρωινό Καφέ, τραγουδάει το "Να μ' αγαπάς".

 

Αφού τελειώνει, η Μενεγάκη ρωτάει: Ωραίο τραγούδι, δικό σου είναι;

 

Κι ο Ρόκκος απαντάει: Όχι του Παύλου Σιδηρόπουλου.

 

Ελένη: Πολύ καλό κομμάτι, να τον καλέσουμε μια μέρα αυτόν τον τραγουδιστή  ;D

 

 

Ιστορικές στιγμές λαίμαι...

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εχει δικιο για το ‘’περιθωριακη ομαδα ανθρωπων’’ που λεει… αφου ακομα και το 90 που ηταν η εποχη του ελληνικου ροκ ο πολυς ο κοσμος σκυλαδικα ακουγε… ποτε δεν ηταν κυριαρχο ειδος το ροκ ή οτιδιπατε αλλο εκτος απο σκυλαδικα στην ελλαδα, σαν μουσικη και σαν κουλτουρα… αυτος ειναι ο νεοελληνας παιδια. και στο οτι το εκανε αυτος γνωστο στον πολυ αυτον κοσμο παλι δικιο εχει

 

απο κει και περα το οτι προσπαθει να μειωσει ακομα και το ιδιο το κομματι  για να πετυχει τον δημιουργο του… δειχνει τη μειονεξια κουβαλαει. και ποσο ηλιθια αντιφαση να εχει βαλει ενα κομματι στον δισκο του, να το λεει επι 15 χρονια ξερω γω σε εκπομπες μαγαζια κτλ  και να ερχεται να λεει τελικα οτι δεν θαυμαζει ιδιαιτερα τον δημιουργο του… #$%^τα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kithara_paralia_prostima_elleipsis_prototypias.jpg

 

;D

 

Σε ποια εκτέλεσε του "Να μ'αγαπάς" αναφέρονται; Στη γνωστή ή του Σιδηρόπουλου;

 

;D ;D ;D

 

Πέρα από την πλάκα, όμως, αν σκεφτούμε το κοινό, με το οποίο συνδιαλέγεται ο Ρόκκος, τότε, ίσως και να έχει δίκιο (όπως πιστεύαν πολλοί, παλαιότερα, ότι η "Δημοσθένους λέξις" ήταν τραγούδι των "Ειδικών Δυνάμεων").

 

Όπως και να έχει, όμως, η αλαζονεία, το υφάκι της ψευτομαγκιάς και δηλώσεις τύπου

 

...που το είπε κάποιος με τον οποίον έχουν ταυτιστεί κάποιες περιθωριακές ομάδες νέων

 

Το τραγούδι το έχω κάνει γνωστό εγώ και όχι ο Σιδηρόπουλος. Και το λέω ξέροντας την αλήθεια και το ποιοι το ‘ξεραν πριν.

 

τον αφήνουν έκθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάμε και τη ρουκέτα που είχε εκτοξεύσει η Μενεγάκη*

 

* Ο Στ. Ρόκκος, καλεσμένος της Ελένης Μενεγάκη στον Πρωινό Καφέ, τραγουδάει το "Να μ' αγαπάς".

 

Αφού τελειώνει, η Μενεγάκη ρωτάει: Ωραίο τραγούδι, δικό σου είναι;

 

Κι ο Ρόκκος απαντάει: Όχι του Παύλου Σιδηρόπουλου.

 

Ελένη: Πολύ καλό κομμάτι, να τον καλέσουμε μια μέρα αυτόν τον τραγουδιστή  ;D

 

 

Ιστορικές στιγμές λαίμαι...

 

 

Ειναι απίστευτο αυτό που ειπε ο Ροκκος για το κομμάτι. Σε τι παραλληρηματικό παροξυσμό μπορεί να βρίσκεται ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης λέγοντας οτι αυτός εκανε γνωστό αυτό το κομμάτι..... Ειναι πραγματικα προσβλητικό......

 

Αναμενω με αγωνία την απάντηση του Σιδηρόπουλου (χααχαχαχααχαχα)

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου