Προς το περιεχόμενο

KORG MS20 rack & new SQ1 sequencer & other NAMM news


mamonu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

holy S*!T!!!  ;D

 

SEQUENTIAL prophet 6!

 

[flash=200,200]

 

Παρόλο που ο Dave Smith έχει σημαντική παρουσία στον χώρο των synthesizers εδώ και αρκετά χρόνια ως DSI, δεν μπορώ να κρύψω ότι συγκινήθηκα κάπως όταν είδα την λέξη Sequential πάνω στην τελευταία του δημιουργία, στο Prophet 06.

 

Μπράβο και στην Yamaha για την ευγενική αυτή κίνηση, να του επιστρέψει το όνομα με το οποίο έγινε γνωστός.

 

Πανέμορφο synth, με όλα τα καλούδια που περιμένει κανείς από αναλογικά synthesizers, 6 φωνές, αναλογικό signal path, arpeggiator, ενσωματωμένα εφφέ και από τα λίγο που ακούω, ο ήχος του πολύ καλός.

 

Χαίρομαι τα μάλλα για Sequential και Oberheim.

 

H Korg με απαγοήτευσε για άλλη μία φορά με την εμμονή της να βγάζει synthesizers στο 86% του αρχικού, με mini keys και διάφορες τέτοιες ιστοριούλες. Οι δικαιολογίες της είναι απλά για γέλια. Είχε την ευκαιρία και την έχασε.

 

Η Roland με απαγοήτευσε με την ... αισθητική της... Σαν μία κόκκινη έκδοση του Matrix μου φαίνεται  ;D Μπορεί ο ήχος του να είναι καλός όμως, ποιός ξέρει..

 

Η Moog... τι να πω πλέον... το συζητάμε του χρόνου πάλι αν αποφασίσουν ποτέ να βγάλουν είτε πολυφωνικό αναλογικό, είτε τα modulars με μορφή modules.

 

Η Nord... next

 

H Access... next

 

Η Yamaha... next

 

H Novation... next

 

H Elektron... next

 

Μνεία για την ελληνική Dreadbox. Το Erebus έχει κατά την γνώμη μου εξαιρετικό ήχο. Δεν ξέρω πως το κατάφεραν, τι είδους ηλεκτρονικά, τοπολογίες και συνδεσμολογίες χρησιμοποιούν αλλά νομίζω ότι έχουν πετύχει αρκετά την χροιά των 70s. Τους εύχομαι ότι καλύτερο και θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να το αγοράσω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μια γρηγορη παρουσιαση του Prophet 6 απο τον Dave Smith. Ο ιδιος εξηγει το πως πηρε πισω το ονομα Sequential απο τη Yamaha.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ειμαι φαν του ηχου του Prophet 5, θα με ενδιεφερε ενα συνθ με τα χαρακτηριστικα του 6. Και η εμφανιση ειναι σουπερ.

 

Στην κατηγορια fail παει το φίλτρο του Wolf :P Οσο και αν προσπαθει ο κυριουλης, nasty δεν ακουγεται με καμια παναγια ;D

 

Συμφωνω για Erebus, είναι πολυ δυνατο entry.

 

Μεχρι τωρα αγαπημενο μου το roland JD Xi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που ο Dave Smith έχει σημαντική παρουσία στον χώρο των synthesizers εδώ και αρκετά χρόνια ως DSI, δεν μπορώ να κρύψω ότι συγκινήθηκα κάπως όταν είδα την λέξη Sequential πάνω στην τελευταία του δημιουργία, στο Prophet 06.

 

Μπράβο και στην Yamaha για την ευγενική αυτή κίνηση, να του επιστρέψει το όνομα με το οποίο έγινε γνωστός.

 

Πανέμορφο synth, με όλα τα καλούδια που περιμένει κανείς από αναλογικά synthesizers, 6 φωνές, αναλογικό signal path, arpeggiator, ενσωματωμένα εφφέ και από τα λίγο που ακούω, ο ήχος του πολύ καλός.

 

Χαίρομαι τα μάλλα για Sequential και Oberheim.

 

H Korg με απαγοήτευσε για άλλη μία φορά με την εμμονή της να βγάζει synthesizers στο 86% του αρχικού, με mini keys και διάφορες τέτοιες ιστοριούλες. Οι δικαιολογίες της είναι απλά για γέλια. Είχε την ευκαιρία και την έχασε.

 

Η Roland με απαγοήτευσε με την ... αισθητική της... Σαν μία κόκκινη έκδοση του Matrix μου φαίνεται  ;D Μπορεί ο ήχος του να είναι καλός όμως, ποιός ξέρει..

 

Η Moog... τι να πω πλέον... το συζητάμε του χρόνου πάλι αν αποφασίσουν ποτέ να βγάλουν είτε πολυφωνικό αναλογικό, είτε τα modulars με μορφή modules.

 

H Elektron... next

 

Μνεία για την ελληνική Dreadbox. Το Erebus έχει κατά την γνώμη μου εξαιρετικό ήχο. Δεν ξέρω πως το κατάφεραν, τι είδους ηλεκτρονικά, τοπολογίες και συνδεσμολογίες χρησιμοποιούν αλλά νομίζω ότι έχουν πετύχει αρκετά την χροιά των 70s. Τους εύχομαι ότι καλύτερο και θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να το αγοράσω. :)

 

Η Elektron παντως με το Overbridge εμενα που εχω το Α4 με ικανοποιησε φετος...  ;D

Το support της ειναι πολυ καλο...

 

για Moog οταν βγαλει ενα Polymoog μιλαμε.. μεχρι τοτε ειμαι oldschool oberheim poly fan.

 

για Sequential....  η καλυτερη εκπληξη της χρονιας  ;D

analog4_n.jpg.2733473b76ae7998ec7f819abe0626f0.jpg

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sequential....η καλυτερη εκπληξη της χρονιας  ;D

Τιμη παντως ακομα δεν μαθαμε, αλλα αν ισχυουν αυτα που γραφονται απο δω κι απο κει, μας τα χαλαει λιγο ο γερο-Smith. Η τιμη που ακουγεται ειναι $2800-$3000, που αυτο σημαινει οτι η τιμη του σε € θα ειναι κοντα στα 2500-2600. Με τα ιδια λεφτα αγοραζει καποιος το Prophet 12 της ιδιας εταιρειας, και με 1800 το Prophet 08, δεν βλεπω τον λογο λοιπον γιατι να αγορασει καποιος σ'αυτη την τιμη το Prophet 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμη παντως ακομα δεν μαθαμε, αλλα αν ισχυουν αυτα που γραφονται απο δω κι απο κει, μας τα χαλαει λιγο ο γερο-Smith. Η τιμη που ακουγεται ειναι $2800-$3000, που αυτο σημαινει οτι η τιμη του σε € θα ειναι κοντα στα 2500-2600. Με τα ιδια λεφτα αγοραζει καποιος το Prophet 12 της ιδιας εταιρειας, και με 1800 το Prophet 08, δεν βλεπω τον λογο λοιπον γιατι να αγορασει καποιος σ'αυτη την τιμη το Prophet 6.

 

νομιζω $2600 (καπου το πηρε το ματι μου αλλα μπορει να κανω και λαθος...)

 

η μεγαλη διαφορα Prophet06 με Prophet 08 ειναι κυριως discrete components αντι για CEM-chips

 

Το γεγονος οτι καλυπτονται και τα δυο απο τον κυριο Smith ειναι.. εξυπνο segmentation κατα την γνωμη μου.

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου