Προς το περιεχόμενο

Γιατί Vintage εξοπλισμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τουλάχιστον στα Jazz Bass, τα '62 (με όλη τη σύγχυση που κουβαλάνε στα specs τους) είτε είναι original, είτε AVRI, είτε classic series, είτε US, Japan ή MIM, είναι πανέμορφα και παίζουνε (στην πλειονότητά τους) καλά.

 

Αλλά δεν έχουν το μαπλέ που θέλει ο σφαλιαροδάχτυλος....  ;D

 

Λεπτομέρειες... Μια χαρά είναι και το ροζεγούντε σε αυτά τα κούτσουρα  8)

 

Βλέπεις, δεν είμαι... δογματικός  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτομέρειες... Μια χαρά είναι και το ροζεγούντε σε αυτά τα κούτσουρα  8)

 

Βλέπεις, δεν είμαι... δογματικός  ;D

Λοιπόν, μιας και τα λέμε εδώ, άσχετα με την όλη κουβέντα (και με το μπαρδόν δηλαδής), ότι δοκίμασα (ναι, έχω πέσει μέσα στη χύτρα βλέπεις  ;D ) με maple τελευταίως, μου κάθεται πολύ καλύτερα ως definition και pop που προσωπικά χτιμάω ιδιαιτέρως και το πράμα φκιάνει κατά το δοκούν (άμα αλλάξει η διάθεση) από τα κουμπάκια (του μπάσου ή του ενισχυτή).

Κάτι το οποίο (αν δεν κάτσει απ' την αρχή στο αυτί στη μίξη) με τον παλίσσανδρο δεν ισχύει. Μπορεί (και σκοτούρα μου) να κάνω και λάθος.

Απλώς δεν το πολυμπορώ το οπτικό του ζητήματος με το maple και ο έβενος (με την ατάκα και το δεφινίσιό του) είναι κούκλος αλλά κρύος και μεθοδικός σαν Παρθένος μπασίστας βρε παιδί μου.  ;D ;D

Για φεντεροειδή ομιλών βεβαίως βεβαίως και ουχί τα υπόλοιπα πολύχορδα Enterprise / σκρίνια.

Θα την εψάξω και με άλλα ξσύλα (μιλώ πάντα μόνο για ταστιέρα)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για φεντεροειδή ομιλών βεβαίως βεβαίως και ουχί τα υπόλοιπα πολύχορδα Enterprise / σκρίνια.

Θα την εψάξω και με άλλα ξσύλα (μιλώ πάντα μόνο για ταστιέρα)

 

Φαντάζομαι θα τόχεις ψάξει, αλλά just in case you didn't  ;D, τα μπράτσα με round lam rosewood ταστιέρα, είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση που συνδυάζει -επιτυχημένα κατ'εμέ- στοιχεία απο δύο διαφορετικούς κόσμους...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι θα τόχεις ψάξει, αλλά just in case you didn't  ;D, τα μπράτσα με round lam rosewood ταστιέρα, είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση που συνδυάζει -επιτυχημένα κατ'εμέ- στοιχεία απο δύο διαφορετικούς κόσμους...

 

+1000

 

AKOYΣTIΚΑ ΙΜΗΟ μια και ηλεκτρικα ντεν ακουω ντιαφορα  ;D,  αλλα και ενα αλλο τεραστιο προτερημα τους ειναι η φανταστικη ΑΝΤΟΧΗ τους στο σκευρωμα (εχω κιθαρες με rl fb που δεν εχω πειραξει TR για δεκαετιες... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο τα relic maple-rosewood κούτσουρα και τους λαμπάτους μπομπινόφωνους ενισχυτάδες, η  vintagia είναι για αυτούς που αναπολούν ή ονειρεύονται να είχαν ζήσει τις μουσικές δεκαετίες 60s-70s, όπως εγώ άλλωστε ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

η  vintagia είναι για αυτούς που αναπολούν ή ονειρεύονται να είχαν ζήσει τις μουσικές δεκαετίες 60s-70s, όπως εγώ άλλωστε ;D

 

Σωστός  ;)

 

Είναι σαν αυτό με έναν φίλο μου- μου έλεγε, γιατί δεν παίρνεις ένα Dingwall, που είναι έτσι και παίζει αλλιώς και σονάρει αλλιώτικα.

 

Δεν λέω εξαιρετικά όργανα τα Dingwall, καλοφτιαγμένα, στην πένα. 

 

Οπότε και εγώ με την σειρά μου τον ρωτούσα: Αυτά που ακούω  και μου αρέσουν και μου αρέσει ο ήχος τους (τα περισσότερα από τα τότε), με τι γράφτηκαν;

 

Ε, κυρίως με Fender... αφού τότε δεν ήταν πολλές οι επιλογές οργάνων μπλα... μπλα... (που δεν έχει άδικο).

 

Οπότε τι να το κάνω το Χ Dingwall  ;D

 

Άλλο ήχο έχω στο κεφάλι μου  ;)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

πραγματικά...σαν τρακαρισμένο αυτοκίνητο!!!!

 

Όχι αυτή φίλος. Θα έμοιαζε όπως λες αν ήταν από τις άλλες που σου αρέσουν, με το μεταλλικό σώμα  ;D

 

Αυτή είναι μια ώριμη «μπαρουτοκαπνισμένη» κυρία  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς δεν επιλέγετε γυναίκες όπως επιλέγετε κιθάρες. ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα
  • Slew Rate unpinned this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου