Προς το περιεχόμενο

Παιζει καμια πατεντα στο Volume απο τα Joyo?


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Χαιρετω.

Εχω ενα american sound Joyo,πολυ καλο πεταλι για μενα ,αλλα εχει θεμα με το volume.Για να παιξει χωρις να ξεκουφαινει πρεπει να το ρυθμιζεις πολυ χαμηλα ,και με πολυ μικρη αποκληση,με αποτελεσμα μια να το πατας και να εισαι χαμηλα και μια να βγαινεις ψηλα.Γενικα καταλαβαινετε τι θελω να πω .Θα ηθελα πχ να παει μεχρι την μεση και να το ρυθμιζω εκει.                Σημερα μαλον κατεστρεψα ενα με μια πατεντα και θελω τα φωτα αν οντως υπαρχει καποιος τροπος να γινει πιο απλα το volume

  Πλακα πλακα αν πουλαει κανενας κανενα ή θελει να το δωσει ας στειλει μυνημα .Σορυ που ειμαι εκτος αγγελιων ,αλλα μιας και το φερε το θεμα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ειχα ακουσει.Ξες καθολου λεπτομερειες?Τι αντισταση πχ ,και που πανε τα ποδαρακια της αντιστασης στα ποδαρακια του ποτενσιμετρου.Γενικα στα ηλετρονικα ημουν και απο την σχολη ακομα σκραπας.Ενα μικρο σχεδιακι ή κανα βιντεακι θα βοηθουσε πιστευω.Οποιος κατεχει ας βοηθησει,Γιατι εχω και ενα φαζακι που πιθανον να δοκιμασω την πατεντα .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι στο taper του ποτενσιομέτρου που "αρπάζει" γρήγορα.

Ίσως ένα γραμμικό ή ένα reverse log ποτενσιόμετρο θα σου κάνει αυτό που θές.

Το rev log θα ανοιιιιιίγει και δεν θα ακούς και πολλά και μετά μπράφ και θα τα παίρνεις όλα με τη μία.

Αντίσταση σε σειρά με το volume δεν πολυπαίζει γιατί θα είναι μονίμως χαμηλωμένη η ένταση, αν το βάλεις στην έξοδό του (wiper).

Με παράλληλη αντίσταση θα μειωθεί η ονομαστική τιμή του ποτενσιομέτρου και πιθανόν να "χαζέψει" το taper.

 

Για γραμμικό ή rev log σε κόβω...

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο το ποτενσιόμετρο θα την βάλει και λλογικά θα δουλέψει ,το ίδιο έχω κανει στο boss sd1 και σε ενα plexitone και δουλεύει μόα χαρα, ενδεχομένως με ενα log ποτενσιόμετρο ιδιας τιμήςνα κανεις δουλεια ή με ενα log αλλά μικροτερης τιμής, ποσά kohm είναι το ποτενσιόμετρο που έχει το joyo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά χωρίς να έχεις σχηματικό στα χέρια σου πως πάς να φτιάξεις κάτι?

Το Volume-Level δεν είναι ίδιο και δεν κάνει την ίδια δουλειά σε όλα τα πετάλια, γιατί παιζει ρόλο σε ποιο μέρος του κυκλώματος βρίσκεται. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι πριν το active tone stack που έχει το συγκεκριμένο πετάλι. Αρα το να βάλεις παράλληλη αντίσταση το ξεχνάς, όπως ξεχνάς να κάνεις το ίδιο πράγμα με το fuzz που αναφέρεις πιο πρίν γιατί θα αλλάξεις την εμπέδηση (output impedance) και την συχνοτική συμπεριφορά του εφφέ.

Το AC tone έχει γραμμικό ποτενσιόμετρο για Level συγκεκριμένα 100kB.

Δοκίμασε όπως σου πρότεινε ο alderbody να βάλεις ενα 100kC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικο μου νομιζω ,οτι με το κολητηρι εκαψα φηθηκαν καπως οι επαφες που πατουσε το ποτ της εντασης.Παιζει αμα το παω σε κανα μαστορα να γινει.Το πεταλι αναβει κανονικα ,κλεινει αλλα δεν βγαζει κιχ.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι Αθήνα στείλε pm να βρεθούμε να το κοιτάξω.

ΔΕν ειμαι Δυστηχως αλλιως ευχαριστως ρε φιλε.Το εδωσα σημερα σε ενα μαστορα μπας και το ξαναλειτουργησει.Σκεφτομαι να του πω να κανει και την πατεντα με την αντισταση.Ξερω γω στην τελικη θα ριξω λιγο το eq απο το πεταλι ,γιατι το ειχα λιγο τσιτα και θα εχω καλυτερη αποκριση στο volyme οπως ειναι .Τα θελω και ολα ανεβασμενα τρομαρα μου.Απλα παω σχεδον οπως εχω τις ρυθμισεις στο twin και στο πεταλι ,αλλα εκει στην ουσια ειναι ενα twin σπασμενο ,δηλ me break up στα ιδια οπως το twin.tespa

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου